Yavru Kedim Sadece Nefes Alıyor

Ad_Soyad

Yavru kedim 4-5 aylık, annesiz büyümek zorunda kaldı 5 tane daha kardeşleri ile birlikte. Bu süreçte onları elimizden geldiğince süt ile beslemeye çalışsak da en fazla 1 ay boyunca süt ile besleyebildik. Sütü kestiğimizde zaten yaklaşık 2-3 aylık olmuşlardı. Normal Yemeklere geçtik ondan sonra. 2 aydır da normal yemek ile besleniyorlardı. İlk olarak acıkan bir yavru, neyse bunları anlatamayacağım. Bazı nedenlerden dolayı sadece 4 yavru kalmıştı. Siyah bir yavru anlayamadığım bir hastalıktan dolayı Cennete gitti. Ondan sonra 3 tane sarı yavru kedimiz vardı fakat ölen yavru kedi ile aynı yerde yatıp kalktiklari için bir tanesine de aynı hastalıktan bulaştı. Gözleri sürekli akıyordu, aktığı için de sürekli göz kapakları birbirine yapışıyordu. Aynı zamanda halsizdi. Bugün ona baktığımda sadece yatıyordu, sonra çok halsiz bir şekilde yürümeye başladı. Aldım şu vermeye çalıştım ama icmedi. Üşüdüğünde sürekli bağırıyordu, bende bu yüzden onu bi' kutuya koyup kalorifer peteğinin( yaklaşık 45°) üzerine koydum fakat yanlışlıkla çok fazla beklettim ve çok hızlı nefes aldigini (dk'da 180 nefes alma) ve ağzından su aktığını gördüm. Hemen onu normal ısısına düşürdüm. Ama bu olaydan sonra sadece nefes almaya ve dokunduğumda sadece kulağını hareket ettirmeye başladı. Eskiden partilerinin üzerine ellerini tutmaya çalışıp uyuyordu en azından, şimdi tamamen kendini salmış durumda. Su kaybı çok oldu ve 1 gündür belkide aç ve susuz. Şuan komada gibi, sadece nefes alıyor. Şu vermeye korkuyorum, zaten yutamaz. Nasıl şu verebilirim? Su vermezsem sabahı görmeyecektir büyük ihtimalle. Gerçekten dayanamıyorum 😫😥

16 CEVAP

Policlal

Lütfen acil olarak bir veterinere danışın. Şırınga ile su ve yaş mama vermeyi deneyin. Şırıngaya suyu çekin dayayın ağzına

SerraYanmaz

Şu durumda ona acil müdahalede bulunmamak ihmalkarlık olur

Policlal

Şuan serum alması gerekiyor bir şekilde vücuda su girmesi gerekiyor. Lütfen şırıngayla deneyin.

Mustafanacar

Ağzına şırıngayla zorla su verin ve Vakit kaybetmeden veterinere götürün yoksa ölür.

Ad_Soyad

Özel biberonu var fakat boğulma riski çok yüksek. Sadece nefes alabiliyor, yutamaz büyük ihtimalle. Su versem yine yeterdi ama imkansız gibi bu şartlarda.

SerraYanmaz

En azından deneyin şırıngayla su verip boğazına iki parmakla yutkunma hareketi yapacak şekilde hafifçe ileri geri bastırın
Ayrıca 24 saat açık acil veterinerler var

Policlal

Yavruyu dik tutarak az az içirin veya şırıngaya çekin. Veterinere gidemez misiniz?

mihriii

şırıngayla verirseniz ağzının yan tarafından verin soluk borusuna kaçmasın

Ad_Soyad

Bu arada herhangi bir veterinere gidemiyorum.

Themis_hy

Bi veterinere gidemiyorum demek onu ölüme terketmek demek. :((

Burda biri yazmıştı kediler patilerinden vücutlarına su alabilirmiş. Patilerine su sürün ama üşümesin

Mustafanacar

Hayvan ölmesin lütfen götürün veterinere yoksa ölürrrr.

Acadrax

Bu raddeye gelene kadar nasıl veterinere götürmezsiniz mutlaka veterinere gitmesi gerek

berkeozdede

Yaaa Veterinere gitmeli. Yaşıyormu yavrucak yazık günah :(

gizemesersoy

Lütfen imkanları zorlayıp veterinere gidin, sonucu bildirin kalbimiz sizle