Doğumun Yaklaşması

Seymadmrdgn

Merhaba sokaktan sahiplendigim bir kedim var hamileymis sonradan öğrendik veteriner cok uzak degil dedi doğumu için ama cok endiseliyim doğuracağını nasıl anlarım yalnız başına doğursun istemiyorum ya ben uyurken doğurursa, yavrulardan biri ölü doğarsa napmaliyim yada kedime bisey olursa? çok endiseliyim ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz

3 CEVAP

SerraYanmaz

Merhaba öncelikle sizin sakinliğiniz kedinize güven verecek ona doğumu yapabileceği bir alan hazırlayın geniş büyük üstü kapalı yandan girişli bir karton kutu olabilir gün içinde de uyudukça yerine götürün alışsın ama beklenmedik bir şekilde başka yerde doğurmak isterse onu engellemeyin benim kedim dolabıma girmek istedi 😁 temiz ve yumuşak bir yer olsun doğum başladığında kedim beni uyandırdı kasılmaları gözle görülür oluyor yavru sayısına bağlı olarak 3 saatle 24 saat arasında doğum süresi değişebilir sabırlı olun

SerraYanmaz

Yavrular doğarken asla müdahale etmeyin her yavrudan sonra 1 zar çıkaracak ve bunları yiyecek bırakın yesin kedisini yalayıp temizleyecek sonraki yavruya kasılmaları başlayacak
Eğer uzun süre kasılma olmazsa karnını elinizle yoklayin eğer yavru varsa net bir şekilde ele geliyor benim son yavru 3 saat sonra doğdu
Ayaktan doğması ya da plasentayla doğması sizi korkutmasin hiç bir şey olmuyor
Kasılmaları arada bitiyor bu süreçte yaş mama verebilirsiniz ben evimde yok diye ton balığı vermiştim

SerraYanmaz

Eğer yavruyu yalamiyorsa siz bı peçete pamukla yavruyu silin bu insan doğumlarındaki popoya vurup nefes almasını sağlamakla aynı etkiyi gösteriyor
Yavrular biraz uzun sürse de kendileri memeyi bulup emmeye başlıyor siz tutması için uğraşmayın yoksa öğrenemiyor
İlk gün anne kedi hiç yerinden kalkmadan sadece emzirip uyuyor kum kabini hemen yanına koyun yavruları direkt görebileceği şekilde ertesi gün yerinden kalkıp tuvalete girip mama yedi bizimki
Genel olarak kırmızı etle besleyip vitamin takviyesi alabilirseniz annenin kan değerleri düşmesin çünkü çocuklar emdikçe azalacak