Napıcamı Bilmiyorum Burnundan Kan Geldi

Fadimekkus

Uzun süredir devam eden bir hapşurğu var sebebini bilmiyorum veterinere götürdüm bide böyle tıkanır gibi oluyo veteriner hiçbir şey demedi az önce çok şiddetli bir şekilde 3.4 defa hapşırdı ve kan geldi yarıştan vs olmuş olabilirmi yoksa daha kapsamlı bir veterineri götürülen çok endişeliy

2 CEVAP

Fadimekkus

Yani tahriştenmi olmuş olabilirm
yoksa kapsamlı bir veterinere görürücem burun delikleri böyle kücük bide 7-8 aylık dişi bu hapşurma 2-3 aydır var

Gizemindostu

Burun kanamasının sebepleri şunlar olabilir;
Çeşitli travmalar (buruna ve etrafına alınan darbeler)
Pencere, balkon gibi yüksek yerlerden düşme
Yüksek tansiyon
Bazı alerjiler
Bazı parazitler
Nazal tümörler (burun içi tümörleri)
Viral yani virüs kaynaklı hastalıklar
Buruna yabancı cisim kaçması
İç kanama
Pıhtılaşma sorunları
Kılcal damar çatlaması

Kedilerde burun kanaması tek başına bir hastalık olmadığı için tedavide öncelikle bu semptomun ortaya çıkmasına neden olan hastalık ya da etkeni belirlemek gerekir. Veteriner hekim kedinin kanamasını durdurmak için pıhtılaştırma aktivatörü ilaçlar uyguladıktan sonra esas nedeni teşhis edip bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi belirler.

Acilen müdahale yapabilirsiniz;
Hayvanın hareketsizliğini sağlamalı, burun üzerine ve enseye soğuk kompres yapmalı, aşırı kanama yoksa hayvanın başını yukarı tutmalı, burun deliklerine tampon yapmalı, veterinere danışmadan ilaç vermemeli. Bu durumu küçümsememelisiniz, acilen veterinere gidin. Geçmiş olsun :)