Kedimin Diştaşını Cıkardım

Ekinay

4 aylık Kedimin sadece tek bölgesinde yaklaşık 2 dişini kaplayan kocaman bir taş olduğunu gördüm ve sabırla çok rahatsız etmeden çıkardım. Ağız kokusu bundandır diye düşünüyorum. Daha önce başka bir durum için kullandığımız kloroben spreyden sıkacağım. Ordaki diş eti oldukça hiperemik Önerisi olan var mı başka

4 CEVAP

sforselin

Diş fırçalamaya başlamanız kalıcı bir çözüm olur. Matatabi çubukları da diş fırçalamakta çok iyi değilseniz matatabi çubukları da iyi olabilir.(Yine de diş fırçalamaya iyi kötü devam etmeniz gerekiyor tabii.) Kediler için özel üretilmiş diş macunlarıyla da büyük ölçüde tartarı önlersiniz. Ben suya katılan tartar önleyici bir solüsyon kullanıyorum alternatif olarak. Çiğnemeye teşvik etmeniz de iyi olur. Çubuk ödül mamalarını güzel çiğniyor bizimki.
Elinizle müdahaleniz yeterli ve sağlıklı olmayabilir bu arada. Bir hekim kontrolü gerekir diye düşünüyorum

Ekinay

Teşekkür ederim cevabınız için. Antiseptik alacağım mutlaka. Diş fırçalamaya pek hevesli değil malesef. Çok iyi çiğniyor aslında diğer taraflarda hiç birşey yok bu taraf bize gelmeden önce oluşmuş muhtemelen. Diş hekimiyim bu arada veteriner bunu yapmak için ekstra bayıltıcaktı tek bölge için kendim müdahale ettim genel bir durum olsaydı ellemezdim.

sforselin

Parmak diş fırçalarına daha toleranslı oluyorlar. Başlangıçta yardımcı olabilir size. Ben arada tavuk suyuyla ıslatarak küçük sürprizler yapıyorum :D Aromalı diş macunları da var onlar için. Belki o da teşvik olabilir.
Çiğ besleme yapanlar tavuk boynu veya kanadı kullanıyorlar diş fırçalama benzeri bir etki yaratması için. Yine de diş fırçalamak önemli tabii sizin de bileceğiniz üzere. Haftada en az 3-4 öneriliyor onlar için de. Bol şans diliyorum :)

Ekinay

Süper bir öneriymiş tavuk suyu mutlaka deneyeceğim çok sağolun 😊 inşallah alışır sıpa