Kedimi Yaş Mama İle Besleyeceğim.

Kedimi (5 aylık) yaş mama ile beslemeyi düşünüyorum. tabii arada kuru mama da vereceğim. bunun avantajları-dezavantajları nelerdir? yani şu şekilde kedimin mama kabında normalde kuru maması durur ve günde küçük bir paket yaş mamanın yarısını veririm. veya tamamen yaş mama ile beslerim ve haftada 1 kere kuru mama veririm? sizce mantıklı mı? yararından çok zararı mı olur?

13 CEVAP

sforselin

Yaş mamalarla tam besleneceğini düşünmemek garip geliyor bana. Kuru mamalara bu kadar güven nereden geliyor onu anlayamıyorum. Yaş mamayı da hemen hemen aynı firmalar, aynı fabrikalarda, aynı hekimlerin kontrolünde hazırlıyorlar.
Bunun yanında sadece kuru mama yiyor olsa da diş fırçalamak şart. Çiğneme sırasında kuru mama da ıslanıyor, dişlerin arasında kalıp bakteri oluşumuna zemin hazırlıyor yani. Çiğ besleme yapanların da sadece kemikli et vermesi yetmiyor, dişlerini de ayrı olarak fırçalamaları gerekiyor.
Yaş mama doğru seçildiğinde sadece kuru mamayla beslemekten daha kötü olacağını düşünmüyorum. Karar verdiğiniz besleme şeklini destekleyen bir hekim bulmanızı ve onun yardımını, önerilerinizi almanızı tavsiye ederim. Geceleri de yemek yiyebilmesi için kuru mamayı hayatınızdan tamamen çıkarmamanız daha uygun bence de

emreovec

Şimdiden kediniz için uygun bir diş çekimi ya da tedavisi uygulayan veteriner bulsanız iyi edersiniz.
Çünkü %100 olarak kedinizin dişleri çürüyecek.

Anonymus179224

Çiğ beslenme en iyisi, eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız ev yapımı yaş mamalarla besleyin derim. Hangi marka yaş mama kullandığınızı bilmiyorum ama kedinizi sadece gerçekten iyi yaş mamalarla beslemeniz ateş pahası olur.

selinlilaaa

Bence mantıksız nedenini sorarsanız belirtmeyeceğim mantıklı bir yanı varsa siz söyleyin bende öğreneyim

selinlilaaa

Bence mantıksız nedenini sorarsanız belirtmeyeceğim mantıklı bir yanı varsa siz söyleyin bende öğreneyim

çünkü kedimi doğasına uygun beslemek istiyorum

berkeozdede

Yaş mama verirseniz diş taşı sorunu olur. Onun yerine Çiğ Et ile besleyebşlirisniz. İnternete bakın barf beslenme idi yanlış hatırlamıyorsam

peki sabah ve akşam (günde 2 kere) 1 yemek kaşığı konserve mama versem bir zararı olur mu?

suledoruk

Biz her gün 1 paket yaş mama veriyoruz onun dışında kuru maması da her zaman önünde. Dişlerini düzenli olmasa da fırçalıyorum. Yaş mama ve kuru mama birbirlerini tamamlıyor. hiç yaş mama vermemek de kötü tamamen yaş mama vermek de. Dengeleyerek verirseniz hiçbir problem olmaz

palebluedot

yaş mama ile doğasına uygun besleme olan çiğ besleme aynı şey değil bence. yaş mamaların içinde de tahıl vs var hatta ilk içeriği tahıl olan bile var.

Merhaba, besleyebilirsiniz. Yaş mama ile besleme de bir beslenme şeklidir. Sadece kuru mama ile beslenmesinin de birçok zararı var. Bizimkinin sindirim sıkıntısı olması sebebiyle yeni geçtiğimiz beslenme şekli artık yaş mama ile beslenme. Şu an günde 1 kahve fincanı kuru mama da koyuyorum yanına hem elimdeki kuru mama bitsin hem de diş taşı oluşmasın diye. Her yaş mama yiyen hayvanda diş taşı olur diye endişelenmeyin bunun için de ürünler var kemirme çubukları vs gibi bakabilirsiniz zaten fiyatları da uygun. Bizim için bir veteriner önerisi olarak başladı ve veterinerimiz normalde de bunun bir tercih olduğunu ve zararının olmadığını belirtti. Hatta şuraya bir kaynak bırakacağım, zaten burada da yaş beslenmenin doğasına daha yakın bir beslenme olduğu, idrar yolları sorunları hakkında kafanıza takılanları bulabileceğinizi ve sizi korkutmak için söylenenleri kafanızdan sileceğinizi garanti ediyorum.
https://icatcare.org/what-should-i-feed-my-cat-wet-versus-dry-food/

mihriii

yaş mamalar daha az besleyici oluyor ama bence gerekli vitamin ve mineralleri alamaz her gün yarım konserve verseniz daha uygun gibi

hikmet987

kuru ver doğasına uygun beslemek istemeniz çok hoş ama yaş mama tamamen kimyasal hele pruna çok kötü içindekileri okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız