Merek Ettiĝim Endise Duyduĝum Konular

Gmz91910

Kediler de fip hastaligi neden oluyor nasil bulasiyor?karma asilarla bu hastaliktan korunuyor mu kedilerimiz? Baska bir asi mi yapiliyor bunun icin? Beni bu konularda bilgilendirirseniz cok sevinirm

13 CEVAP

mihriii

Merhaba fip hastalığı kedideki coron virüsünün mutasyon geçirmesiyle ortaya çıkıyor.Toplu yaşayan kedilerin,sokak kedilerinin yaklaşık %80i corona virüsü barındırıyor.Corona virüsü herhangi bir zarar vermiyor diye biliyorum.Bu virüs bağışıklığın düşmesi ya da stresten dolayı çok düşük bi ihtimalle ölümcül olan fip hastalığına dönüşüyor.Yani önemli olan evcil hayvanlarımızın bağışıklığını olabildiğince yüksek tutmak ve onu çok strese sokucak durumlardan kaçınmaya çalışmak.Bu hastalıktan koruyabilecek herhangi bir aşı yok.Corona virüsü taşıyorsa bağışıklığı yüksek olsun diye zylexs aşısını vurduranlar var ama başka
şekillerde de bağışıklık yükseltilebilir.

mihriii

@misisimi bunu ben de merak ediyorum günlük yoğurt/kefir verilebilir ama yeterli olur mu?Mantarı olduğu için bağışıklığı yükselsin diye imuneks kullanıyorum ben şu an iyileşiyor da mantarı ama şeker içeriyor sürekli kullanamam.Aminosol kullanılabilir ama yine sürekli olur mu bilmiyorum tuz var onda da.Yani ekonomik durumunuz iyiyse zylexs aşı,veda phytomins,vetexpert vetomune,viyo reinforces/recuperation... daha çok var kullanılabilir ama veterinere danışarak tabii ki bir zararları olduğunu sanmıyorum ama ben bilemem ne kadar süreyle kullanılır,ne kadar etki eder,etkisi ne kadar sürer o da önemli.Ben bunlardan birini veya veterinerimin önerdiği bir şey olursa kısırlaştırma öncesi kullanmak istiyorum bağışıklığını yükseltmek için.

Gamzeoa

Bir arkadaşım Karın şişliği iştahsızlık sürekli uyuması ile farketmiş

Gmz91910

Ne sekilde korunabiliyoruz acaba bu hastaliktan? Cok şükür gayet saglikli minigim ama yinede hastalanan canlari gordukce cok üzuluyorum korkuyorum.

mihriii

olabilir corona testiyle olup olmadığı öğrenilebiliyor bir çoğumuzun kedisinde vardır

mihriii

yani mutasyona uğrayabilecek olan virüsün olup olmadığı öğrenilebiliyor sonuç negatifse dışarı çıkmıyorsa sıkıntı yok

sforselin

Karma aşı halk arasında kedi gribi ve gençlik hastalığı dediğimiz kedilerde yaygın olarak görülen hastalıklara karşı yapılıyor. Fip bildiğim kadarıyla koronavirüs mutasyonu kaynaklı. Bu koronavirüs için bir aşı var ancak genellikle hekimler tarafından yaygın olarak yapılmıyor.(Fayda/zarar durumları ve halihazırda birçok kedi korona pozitif olduğu için sanırım.) Fiv'se burada pek adını duymadığım ve daha yaygın olduğu için fip'ten daha çok endişe ettiğim bir şey. Bu virüsü kapan kediler ömürleri boyunca bu virüsle yaşıyorlar. Bağışıklıklarına hayatları boyunca dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun da aşısı var ancak kullanılması tartışmalı, yine çoğunlukla önerilmiyor.
Daha sayamadığım, bilmediğim bir sürü hastalık var tabii. Genel olarak yapılacak şeyler sınırlı. Sokakta yaşayan ve maalesef tamamen aşılanamayan kedilerle temasını kontrol altında tutmak, çiftleştirmeyip kısırlaştırmak, sağlıklı beslenmesini sağlamak ve stresten uzak tutup psikolojik durumuna da dikkat etmek. Ters bir durumu fark ettiğiniz ilk an hekiminize danışmak da erken teşhis için önemli. Umarım ihtiyacınız, ihtiyacımız olmaz hiçbir zaman

Policlal

Stresten dolayı çok düşük bi ihtimalle ölümcül fip olduğubu ilk defa okudum. Bildiğim kadarıyla dışarıya bırakılmıyorsa, tek kediyse yakalanma riski olmuyor

mihriii

oluyor unutmuşum şimdi baktım ev kedilerinin yaklaşık %50sinde corona virüs bulunuyormuş

Gmz91910

Bilgilendirmeleriniz icin cok tesekkur ederim.ev kedisi kisirlastiracagim önumuzdeki aya.disarida hic cikmiyor.umarim hic bir zaman minik dostlarimiz boyle bir hastaliga yakalanmaz

Misisimi

Yani tek kedili evlerde de görülür mü? Dışarı çıkmasa bile?

Misisimi

Bağışıklığı nasıl yükseltebiliriz peki? Ek olarak neler yapılabilir?

Policlal

Üçlü testle mi ortaya çıkıyordu? Aids, fip ve galiba bi hastalık daha üçlü kan testi yapılıp belirleniyordu.