Kedim İshal Mamadan Olabilir Mi?

Evalove

Öncelikle merhaba arkadaşlar kedim yavru 2 buçuk aylık ilk sahiplendiğimizde geçici olarak proplan kitten mama almıştık fakat yaptığım araştırmalarla matisse kitten mamaya geçmeyi doğru bulduk ve 7 günde alıştırdık. 7 günde alıştırırken dışkısı katıydı fakat sadece matisse kullanmaya başladığımızdan beri açık renk ve ishal. Kan tahlilleri temiz, ateş, kusma, halsizlik, iştahsızlık yok. Şuan veteriner tavsiyesiyle probiyotik kullanıyoruz. Fakat ben matisse mamayı değiştirmek istiyorum onun yerine sanabelle alacağım matisse kullanalı 1 buçuk hafta oldu tekrar başka mamaya geçsem bu bir sorun teşkil eder mi? Daha çok küçük bizde haliyle üzerine titriyoruz bi çözüm yolu arıyoruz...
Daha önce matisse'le bu problemi yaşayan oldu mu acaba?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

7 CEVAP

pablopicasso

Yazınızı okuyunca yaşadıklarımı gördüm.
Aynı temennilerle ND ye geçip, ishal kusma ve ardından sıkıntılı bir süreç yaşamıştık. Sonra mı ?
Önüne veterinerimizinde verdiği ve tavsiyesi üzerine elimde bulunan mevcut mamalarıda ayrı kaplarda önüne koydum.
Ve dönüp dolaşıp, proplan kitten yedi. Hiç yememesinden ve bağışıklığının düşmesindense...
Bir süre de daha ilk mamasına devam etmeye karar verip, ileri süreçte geçmeyi deneyeceğiz.

anjq

ilk zamanlar araştırmadığım için geçiş önerilerinden haberim yoktu. 2 aylık yavru kedimizin mamasını bir anda değiştirmiştim. Royal Canin Kitten'dan Acana First Feast Kitten mamaya geçtik. Allahtan bir problem ile karşılaşmadık. Hemen yemeye başladı ve dışkısında bir değişiklik, kusma vb olayla karşılaşmadık.

Evalove

Her kedinin geçiş süreci birbirinden çok farklı oluyor galiba, proplan kittena yapılan kötü yorumlar sebebiyle değiştirmek istemiştik fakat geçiş süreci çok zorlayıcı başka mama da deneyeceğiz o da olmazsa proplan kittena geri dönüşü biz de sağlayacağız maalesef :(

senabayazt

aynı problemi bende yaşadım :) royal canin kitten kullanıyordum daha sonra aşamalı bi şekilde mattisse kittene geçmeme rağmen aynı dediğniz gibi ishal oldu ateş vs yoktu . çok zor toparladı hatta ishali hemen geçmedi sonra hemen nd geçtim onda da devam etti sonra yine aşamalı brit care geçtim ve kanlı ishale dönüştü . hemen mamayı kestik ve vet önerisiyle proplanın özel bi maması vardı böyle durumlar için onu kullandık sonra sanabelle kittene geçtim aşamalı (proplan özel mamasıyla birlikte antibiyotik ve probiyotikte verdi veteriner tabi ) ilaç tedavisi ve özel maması bitince aşamalı sanabelle kittene geçtik ve 5 aydır kullanıyoruz sanabelle çok iyi geldi :)

senabayazt

proplan gastrointestinal özel mamanın adı baktım şimdi.pahalı ama bu işe yaradı . ama mutlaka vete danışın . kanlı ishale dönüyor bi müddet sonra. çok zor toparlıyor..

senabayazt

ama düzenli proplan klasik mamalarından tavsiye etmem içerik çok kötü . sadece gastro olarak bi poşetlik bundan kullandık sonrasında sanebelle tavsiye ederim .

Evalove

Cevabınız için teşekkürler veteriner tavsiyesiyle bizde probiyotik kullandık ve aşamalı şekilde sanabelle'e geçtik gerçekten de tavsiye edilecek bir mama :) Çok şükür kanlı ishal yaşamadan sorunumuz çözüldü