Biyo Kımya Nedir ?

cansuuranus

Bıyo kımya tahlılıyle kan tahlılı arasındakı fark nedir ? Biyo kımya nelerı kapsar?

5 CEVAP

elifemekci

Biyokimyasa genelde karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına bakılır, kan tahlili dediğiniz hemogramsa eğer kan hücrelerinin sayısına bakılır

elifemekci

Viral hastalıklarda belli kan hücreleri yükselir mesela bunu yorumlamak açısından hemogram gereklidir ama hastalık diyelim böbrek veya karaciğer değerlerinde ani yükselişle seyreden bir hastalık, bunu gözlemlemek ve ayırıcı tanı yapmak için biyokimya da gerekli olabilir tabii. Eğer veteriner hekiminizin gereksiz tahlil istediğini düşünüyorsanız başka bir hekime danışın isterseniz

cansuuranus

Yani mesela , vıral bı hastalıgın anlasılması ıcın hemograö yeterlı olurmu ? Yoksa bıyo kımyamı gereklıdır ?

cansuuranus

Aslında kımse benden bı tahlıl ıstemedı . Ben kızıma duzenlı olarak kan tahlılı yaptrıorm . Bu sefer dedm kı kan tahlılı degılde bıyo kımya denen seyımı yaptrsam. Oyuzden sordum sızede ..

SerraYanmaz

Büte kaldığım ders .d