Erkek Kedi Kısırlaştırma İlerde Böbrek Sorunlarına Mı Sebep Oluyor?

Öncelikle merhaba benim 3 yaşında bir erkek kedim var. Kısırlaştırmaya karar verdik. İnternette okuduğum bazı şeyler kedi kısırlaştırmanın böbrek sorunlarına sebep olduğunu söylüyor.acaba bu ne kadar doğru kedimi kısırlaştırdıktan sonra pişman olmak istemiyorum

15 CEVAP

Kedisever80

Evet Özellikle Kısırlaşan kediler daha fazla üriner yaşıyor.

sforselin

Hiç böyle bir şey duymamıştım. Evet diyen arkadaş bilimsel kaynağını da atabilir mi acaba? Biz de öğrenelim :)

sforselin

@kedisever80
Yaptığınız alıntılamanın "bilimsel" hiçbir değerinin olmamasının yanında başlıktaki "Erkek Kedi Kısırlaştırma İlerde Böbrek Sorunlarına Mı Sebep Oluyor?" sorusuna "Evet" demenizi destekleyen de bir bilgi içermiyor zaten. Fazla kilonun bu problemlere neden olabileceğini söylüyor ki ben de aksini söylemedim hiçbir zaman. Üstelik aldığınız kaynak anlamlandıramadığım bir şekilde dişi kedilerle kısır erkek kedileri kıyaslamış. Dişi kedilerle erkek kedilerin idrar yolları zaten kısırlaştırmadan bağımsız olarak birbirinden farklı. Dişi kedilerde, hatta biz kadınlarda da idrar yolu daha kısa olduğu için sistit gibi hastalıklar daha fazla mesela, erkeklere kıyasla.
Attığınız yazıyı kaynak göstererek kısırlaştırma üriner hastalıklara neden olur demek ciddi anlamda temelsiz bir görüş.
+Yukarıda yine idrar yollarında daralma, kısalma gibi şeyler yazılmış. Ben aksini belgeleyen birkaç makale okudum. Lütfen mesaj kutuma kaynaklarınızı bırakın, okumak isterim hepsini. Finallerim bitti :D

emreovec

Kedilerdeki böbrek problemi tam olarak kısırlaştırma ile alakalı değildir. Erken kısırlaştırma olabilir diye yazılar var ama kesin bir bilgi mi değil mi emin değilim. Ayrıca hastalığa bir çok şey sebep olabilir. Mesela beslenme - yüksek fosfor ve protein içeren besinler - ve obezite bir nedendir. Genetik yatkınlık bir nedendir. İran kedileri böbrek hastalığına çok yatkındır.

Kedisever80

Kısırlaştırılan kediler için mama seçimi Çok önemli İdrar pH dengeli ve Mineral dengeli mamalar tercih edilmeli.

emine64

Benim kedimin veterineri ilk kızgınlıkta hatta ikinci günü yaptı şuan 4 yaşında urinary sorunu yaşadık zayıf zaten kedim o zaman tecrübesizdim güvendim veterinere şimdi olsa yaşına girmeden kısırlaştırmazdım pişmanım açıkcası sürekli dışarıya çoıkmqk istiyor üzülüyorum bazen

ZehraBulutt

Kısır maması kullanıp, bol yaş mama verir, su içmesini sağlarsanız bir şey olmaz. Tabi işin genetik kısmı var bir de bazı kediler daha yatkın oluyor, kısır olmayıp da idrar yolu sorunu yaşayan kediler de var. Böyle şeylere takılmayın siz kısırlaştırmadan olmaz.

Kedisever80

@sforselin (...) Ayrıca, üriner taş problemleri özellikle kısırlaştırılmış erkek kedilerde oldukça yaygındır. Bunun başlıca nedeni ; Kısırlaştırılmış erkek kedilerin, idrar yollarının, dişi kedilere göre çok daha dar ve taş oluşumunun nedenleri arasında yer alan, fazla kilo alımına yatkın olmasıdır. Bu nedenle, özellikle kısırlaştırılmış erkek kedileri beslerken dikkat etmeliyiz. Üriner proplemleri en aza indirmek içün idrar pH dengeli ve mineral dengeli mamalar kullanmalıyız.

Gamzeoa

Valla onu bunu bilmem ama kedisi kızgınlığa girmeyenler konuşuyor bizim kedi işiyor etrafa miyavlıyor resmen gözümüze yalvarıyor biz şuan veteriner aramalarındayız beylikdüzünde 700 e olur dediler ama bize fazla geldi bakalım aramalara devam

Sselin1

Uriner sorunlarinin sebebi kisirlastirma degil. Kilo problemi ve kedinizin yeterli sivi almamasi. Temelde kuru mama ve hareketsiz bir yaşam diyebliriz. Erkek kediler de daha cok yasanmasinin sebebi idrar yollarinin dar olmasindan dolayi tikanmasi. Kisir mamasi olsun olmasin yetiskin mamalarinin mineral degerleri zaten dengelidir. Yani kisir mamasi sart degil. Asil sorun kuru mamanin kendisi kediniz yeterli sivi almadigi icin mineraller böbrekte birikiyor ve tas olusumu meydana geliyor. Yani kedinizin yeterli oranda su icmesi duzenli olarak temiz icerikli yaş mama yemesi bobreklerini temiz tutacaktir. Bunun haricinde kilo hareketsiz yaşam bircok hastaligin sebebidir gün icinde kedinizi oynatmaniz hareket ettirmeniz lazim bu anlamda zamaniniz yoksa 2. Kediyi sahiplenirseniz bol bol oynacaklardir zaten :)

ezginalci

Kısırlaştırılan erkek kedilerde idrar yolu kısaldığı ve daraldığı için taş oluşumu durumunda idrar yolu tıkanabiliyormuş. Kısırlaştırılmış kedi mamaları o yüzden mineral açısından daha fakir oluyor. Ben de yakın zamanda kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum o yüzden veterinerimle görüştüm bu konuyu. Uygun mama seçimi ve gimcat'in urinary macununu desteğiyle bunun önüne geçebileceğimizi söyledi.

Anonymus179224

Doğru gıdayla beslendiğinde neden sıkıntı oluştursun? Kısırlaştırmazsanız ilerde yaşayabileceğiniz sorunların çok daha fazla olacağını söylemeden de geçmek istemiyorum.

baranertaga

Benim veterinerim en sağlıklısının 1 yaşında yapılması olduğunu söyledi. Bende riske etmemek için bekleyeceğim. 25 Ocak'ta 7 aylık olacak

selinlilaaa

olasığı kesinlikle arttırır fakat bu artış çok çok milimalizedir yani kediniz kısır olduğu için böbrek hastası diyemez kimse

ecewozcan

kisirlastirmanin her zaman dogru oldugunu dusunmuyorum kisirlastiracaksaniz 1 yasindan once kisirlastirmayin