Kedim Dışarı Çıkınca Kusuyor

elmas34

merhaba arkadaşlar bir kedi sahiplendim kedi daha araca binmeden yolda yürürken puset içersinde kusmaya başladı bu kusma eve gidene kadar devam etti benden önceki sahibi her dışarıya çıktığında aşıya vs giderken kustuğunu söyledi kedinin tüm aşıları tamam bakımlı sağlıklı bir kedi acaba bu kusmanın nedeni ne olabilir evde bir kedim daha var bulaşıcı bir durum olabilir mi enfeksiyon vs

1 CEVAP

cute_catTR

Kediler neden kusar, bu davranışın arkasında yatan belli nedenler vardır. Zaman zaman kedilerin kustuğunu görmek endişe edilmemesi gereken bir şeydir. Yavru bir kedi gelişim sürecinde kusmalar yaşayabilir, kediler yemeğini çok hızlı yerse olabilir. Eğer bu iki durumdan biri değilse ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olabilir.
Kusmalar sık gerçekleşmiyorsa bunun arkasında düzensiz beslenme ve su tüketimi olmaktadır ancak sık sık kusuyorsa ve beslenmesi düzgünse tıbbi destek almanız gerekmektedir.Eğer bir kedi kusuyorsa bulunduğu durumdan hoşnut değildir. Yemek yedikten sonra çok fazla hareket etmesi sindirimini zorlaştırır ve kusmasına neden olur. Ayrıca problem gastrointestinal ve sistematik bozukluklarla ilişkilendirilebilir.
Kedilerin kusmasının bazı nedenleri
Gastrointestinal sistemin bakteriyel enfeksiyonu
Diyetle ilgili nedenler (diyet değişikliği, gıda intoleransı)
Mide veya bağırsakta yabancı cisimleri (oyuncaklar, saç kökleri)
Bağırsak parazitleri
Akut böbrek yetmezliği
Akut karaciğer yetmezliği veya safra kesesi iltihabı
Pankreatit
Ameliyat sonrası bulantı
Toksinler veya kimyasallar
Viral enfeksiyonlar
Bazı ilaçlar
Kusmalara neden olan tıbbı yardım gerektiren sebeplerdir.
Kedim sık sık kusuyor ne yapmalıyım?
Kedilerin uzun aralıklarla kusması normal bir davranıştır. Eğer sık sık kusma yaşanıyorsa durum ciddidir ve acilen veteriner desteği alınması gerekir.
Kronik (devam eden) kusmaya neden olan bazı nedenler şunlardır:
Kolit
Gastrit
Pankreatit
Diyafragma hernisi
Diyetle ilgili (gıda alerjisi veya hoşgörüsüzlük)
Yabancı vücutlar
Gastrointestinal ülserasyon
Kalp solucanı enfeksiyonu
Bağırsak tıkanıklığı
Böbrek yetmezliği
Karaciğer yetmezliği
Nörolojik bozukluklar
Parazitler
Şiddetli kabızlık
Toksisite (kurşun gibi)
Gastrik veya bağırsak tümörleri
Sorunun önemli olduğu nasıl anlaşılır;
Kusmanın sebepleri çok çeşitlidir ve teşhis koymak zor olabilir. Bu nedenle durumu değerlendirmek önemlidir.
Kusma sıklığı. Kediniz bir kez kusarsa ve düzenli yemeye devam ederse ve normal bir bağırsak hareketi yaparsa, kusma muhtemelen geçici bir olaydır.
İshal
Kurutulma
Letarji
Kan kusma
Kilo kaybı
İştah ve su alımındaki değişme
Bazı Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
En yaygın uygulama şekli, kusma iki saat duruncaya kadar gıda ve su bırakmaktır. Ardından, su yumuşak bir diyetle yavaş yavaş sunuluyor. Kedinize bebeğinizi hasta bir çocuk gibi ıslatabilir ve haşlanmış patates, pirinç veya pişmiş derisiz tavuk gibi ev yapımı yiyecek verebilirsiniz.
Bazı durumlarda kedinizin kusmayı kontrol altına almasına yardımcı olması için sıvı terapi veya antiemetik ilaçlar gerektirebilir. Doğru çare bulabilmek için veterinerinizi görmeniz gerekir.