Antibiyotik Kullanmalı Mı??

tulintan

Kedim erkek ve 8 aylık, 4 gün sonra kısırlaştıracağız ve veteriner ameliyat sonrası antibiyotik kullanımı tavsiye ederim dedi. Bu durumu yaşayan arkadaşlarım kısırlaştırdıktan sonra erkek kedilerine herhangi bir antibiyotik ilaç vs. bir şey kullanmadıklarını kendilerini çabuk toparladığı için vermeye gerek olmadığını söyledi. Aradığım başka bir veteriner de gerek olmadığını söyledi. Dişi olsa anlarım ama erkek olduğu için fazla kimyasal kullanmak da istemiyorum. Sizlerin fikri nedir yardımcı olur musunuz?

5 CEVAP

Veterinere kedinizi kısırlaştırması için güvenip sonrasındaki kullanın dediği antibiyotik için şüphede kalmanız çok mantıklı gelmedi açıkçası. Eğer şüpheniz varsa o veterineri baştan tercih etmeyin çünkü kullanacagı antibiyotikten daha riskli olarak ameliyat olacak orada ya da veterinerinerize guvenip dediklerini uygulayın. Her hekimin ameliyat prosedoru uyguladigi anestezi kullandigi malzeme attigi dikis sayisi, dikis yeri buyuklugu bile farkli. Bazi hekimler kisirlastirma oncesi kan testlerini zorunlu tutuyor oncesinde olasi bi hastaligi olup olmadigini anesteziyi kaldirip kaldiramayacagini ogrenmek icin bazilari gerek yok diyor. Bazi hekimler gaz anestezide bile kediyi entube ediyor nolur nolmaz diye bazilari yapmiyorlar. Bu liste uzayip gider yani. Antibiyotik ameliyat sonrası olası bi enfeksiyonu önlemek icin uygulanıyor sonuçta eğer kediniz daha sonra enfeksiyon kaparsa hem ameliyat sonrası bağışıklığı düştüğü tedavisi daha zor olur riske atmaya gerek yok bence. Eğer gerçekten içimize sinen bi hekim bulamadıkça hepimiz aynı ikilemlerde kalıyoruz endişelerimiz oluyor sizi anlıyorum ama iyi araştırıp gittigimiz hekime de guvenecegiz bence. Nacizane tavsiyem budur cok gecmis olsun

Anonymus179224

Evet, kullanılabiliyor antibiyotik operasyon sonrasında :)

tulintan

Güven konusunda malesef kimseye öyle gözüm kapalı güvenemiyorum çoğu veteriner para peşinde ne yazıkki. Devamlı gittiğim veterinerimize bile ameliyat için tereddütte kaldım sonuçta ameliyat bu ve kedimin hayatı bile söz konusu olabilir. En iyi olduğunu duyduğum veterinerlerde bile illaki şikayetler oluyor. Araştırmalarıma göre bazıları da kullanmaya gerek yok iyi bakılıp dikkat edildiği sürece dedi. Antibiyotik de bir kimyasal sonuç olarak ve belki bu durumu yaşayıp olumsuz sonuçlar alan birileri vardır diye merakımdan sordum. @cansuthecurious Cevaplarınız için teşekkürler @haribooo

betul18

operasyonun sonunda benim erkek kedime de yapıldı sorun çıkmadı hatta antbiyotikten sonra daha hızlı toparladığına inanıyorum ben tavsiye ederim

betul18

ama ameliyattan hemen sonra vermişti antibiyotiği sonra götürüp tekrar yaptırmadık