Kedilerde Mantar Aşısı

baddem

Merhaba bugün kedim mantar aşısının 1. Dozunu oldu. Şuan kafalıkla duruyor. 15 gün süresinde vücudunda yaralar olabileceğini söyledi veteriner hekim. Sizce günde 2 kere tarasam falan yayılması azalır mı? Daha önce mantar aşısı yaptıranlar bilgi verebilirler mi süreç hakkında?

8 CEVAP

Blackcat34

Çok geçmiş olsun.ben anlayamıyorum kedimdeki yayılmayı. Tütlerinin arasına bakıyorum yara var mı diye hiçbir şey göremiyorum. Kulağını falan temizlemeye çalışıyorum işte losyonla izin verdikçe. Umarım en kısa zamanda iyi olurlar. Kedimi doya doya öpememek çok zor 🥺

baddem

Az önce tekrar sordum sanırım bizim kafalık kulak enfeksiyonu için kalıyormuş şu an. Ama yayılması hakkında aşıdan sonra olabilir çünkü şuan aşı mantara savaş açtı nasıl sivilce kremi sürülünce ilk önce deri altında olanlar çıkıyorsa bu da aynı olabilir dedi. Fakat aşıdan sonra olanlar ıslak mantar şeklinde değil kuru yara şeklinde oluyormuş ve bulaşıcılığı kalıyormuş. Aşıdan sonra bizlere bulaşmazmış yani.

baddem

Teşekkür ederim. Biz de 3 aydır doya doya sevemiyoruz maalesef. Kedi yavru haldeyken hiç sevememiş olduk neredeyse. Size de geçmiş olsun 😞

respect55

Bizde yakın zamanda mantar aşısı olduk fakat veterinerimiz ilk dozda etki edeceğini ikinci dozda ilerlemesi tamamen duracağını eğer istersek üçüncü dozda koruma amaçlı olacağını söylemişti biz ikisini vurdurduk fakat öyle bir durum olduğunu ilk defa duydum ama taramamanızı tavsiye ederim mantar sporlarını sağlıklı bölgelere de taşıyabilirsiniz temiz ve kuru tutmaya dikkat edin

baranertaga

Benim kedimde de mantar vardı 1 doz aşı yaptırdım ama karaciğerlere zararlıymış galiba o yüzden 2.dozu yaptırmadım

Blackcat34

Benim kedimede 1 doz mantar aşısı yapıldı ama yakalık takmadı :( burnunun üstünde var mantar. Dr. Animal temizliyeci ile günlük göz kulak ve patilerini silmeye çalışıyorum. Yakalık takmadığımız için yayılır mı ki? Hiçbir yerinde tüy dökülmesi yok şuan. Sadece burun üstü siyah leke

mihriii

Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama bizim şöyle olmuştu:Kedimin burnunda ve patilerinde mantar vardı.Birinci mantar aşısını olduktan sonra burnu ve patilerindeki mantar yayılmaya başladı kulaklarında ve arka ayaklarının arkasında da mantar oluştu.Daha sonra ikinci mantar aşısı vuruldu mantarlı bölgelerdeki tüyler döküldü ve yenileri çıkıyor şu an patileri falan kapandı hatta burnundakiler tüyler uzarken minik kabuklar vardı o kabuklu kısımlar çıkmadı henüz yavaş yavaş çıkıyor sanırım inşallah çıkar ordaki tüyler de.

baddem

Karaciğere zararını sordum fakat olmadığını kendi kedilerine de yaptığını söyledi. Hatta 5-6 yıl önce mantar aşısı zorunluymuş. O yüzden yaptırmaya karar verdim ben