Hollanda Lop Tavşanı

fifiss

Hollanda lop tavşanı almak istiyoruz.Gün içinde evde geceleri kafesinde kalıcak.Yem bakım vs tüm bilgileri edindik.Kemirme içinde birkaç öneri vs buldum.Tavşanı olanlar biraz anlatabilir mi?Tuvalet eğitimi vermeyi de düşünüyorum

5 CEVAP

selinlilaaa

tavşana tuvalet eğitimi veremezsiniz şahsen 2 kez lop tavşanı baktım evde bok toplamaktan canım çıktı 2 metre yürüyolar bırakıyolar yürüyo bırakıyo yürüyo bırakıyo ama tatliş hayvan yani

fifiss

Tuvalet dışında başka sorun var mı ve de kemirme.Hangi marka yem önerirsiniz siz?Ben versele laga ve Vitakraft için iyi yorumlar gördüm.Ve kısırlaştırmak gerekir mi?kısırlaştırma masrafı nedir?aşılar düzenli mi yapılır vsvsvsv

leporidae

Loplar diğer tavşan türlerinden daha hassas olurlar. Her gün temizliğini yapmanız gerekir aksi takdirde çok çabuk hasta oluyorlar. Enfeksiyon kapan tavşanlarda genelde ölüyor. Ben tavşanlarıma bahçede bakıyorum o yüzden tuvalet sıkıntısı yaşamıyoruz evde tuvalet eğitimi verebilirseniz bu sizin açınızdan gayet iyi olur. Tuvalet dışında bir sorunu yok kemirme sorunu da halledilemeyecek bir şey değil. Gece kafese koyacağınızı söylemişsiniz. Kafesini baya büyük almanızı öneriririm. Başka sorunuz olursa özelden yazabilirsiniz yardımcı olurum.

leporidae

Tavşanlara sadece kuduz aşısı yapılır ona da gerek olduğunu düşünmüyorum yem olarak petshoplarda satılan her yem olur ama pelet yem olanları benim tavşanlarım pek sevmiyor. Mutlaka yeminin yanında bol bol kuru yonca da verin bayılıyorlar ve çok faydalı. 6 ay olana kadar yeşillik, meyve, sebze vermeyin veya çok çok az verin. Çok fazla verdiğinizde ishal olurlar. İshal olursa da eğer enfeksiyon kapmamışsa bol bol kuru ot, bayat ekmek vererek, bol bol su içmesi sağlanarak iyileştirilebilir. Ama eğer enfeksiyondan dolayı ishal olduysa ne yemek yer ne de su içer. Böyle durumlarda veterinere gitmek şarttır eğer gidilmezse tavşan büyük ihtimalle iyileşmez ve ölür. Enfeksiyon kapmaması için de tavşanın kafeste yaşamaması gerekir ve temizliğinin çok iyi yapılması gerekir. Dışarı çıkartıldığında otların temiz olup olmadığı bilinmiyorsa otlardan yemesine izin verilmemelidir.

leporidae

Kısırlaştırma için de eğer hem dişi hem erkek tavşan sahiplenmezseniz kısırlaştırma çok da gerekli değil. Ama kısırlaştırılan tavşanların daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olduğu söyleniyor ne kadar doğru pek bir bilgim yok.