Tüylü Dostunuza/Dostlarınıza Yılda Ne Kadar Bütçe Ayırıyorsunuz?

Anonymus179224

Biz kedimizi sahipleneli henüz iki ay oldu, bu süre zarfında kuru mama olarak Acana (Seveceğinden emin değildik o nedenle küçük paket satın aldık ve böyle daha pahalı oluyor :/) yaş mama olarak da N&D, Gimcat ve Schesir kullandık. Sonra bir dönüp baktım da vallahi ateş pahası hele şu iki ayda yaşadığımız sağlık sorunları + kısırlaştırma derken...😬 İki ayda bu kadarsa kim bilir yılda ne kadardır diye düşünmeden edemiyor insan. 😬 Şimdi mama, yaş mama ve kum masraflarını içeren (Veteriner ücreti yok çünkü beklenmedik bir durumda para harcayamam diyip dostunuzu yüz üstü bırakamazsınız.) bir bütçe planlaması yapma kararı aldım. Aslında bütçemizin baya üstünde kalıyormuş tüm bu mamaların toplam maliyeti. Bütçe planlaması yaparak iyicene bilinçlendim (Baba evinde olmasam eminim çok daha önce bilinçlenirdim. 😂) ve bundan sonra Acana’ dan bir tık daha ucuz bir mama kullanmaya ve büyük paketler halinde almaya karar verdim. (Marka olarak N&D düşünüyorum, büyük paketler çooook daha uyguna geliyor üstelik.) Sizlerde durum nasıl? Yıllık kuru mama, yaş mama, kum bütçeniz nedir?

10 CEVAP

sshiva

Kedimi sahipleneli 2.5 ay oluyor. 2.5 ayda 1000 liraya yakın para harcadık. (Veteriner masrafı/ mama/kum/ve diğer eşyaları dahil)
2,5 ayda bu kadarsa bir yılı düşünmek istemiyorum😂 Onun için değer ❤

Cook

Sahipleneli 7 ay oldu,veteriner masraflarıyla 10 bini geçti sanırım...Sadece mama,kum,yaş mama,ödül maması olarak aylık 250 civarı tutuyor sanırım

Kedisever80

Mama Masrafı yıllık 1000 lira tutuyor.

Patiseverrr

Maalesef her gün her şeye zam gelen bir ülkede planlama yapılamıyor, bir mamayı aldığınızda gelecek ay en az %20 daha pahalıya alacağınızı biliyorsunuz çünkü

kaanpolat

Bütçe ayırmıyorum alacağım mama ya bakıyorum param yetiyorsa alıyorum abür ayda farklı bir mama alıyorum

emreovec

Aylık 250-350 TL arasında bir gideri oluyor. Veteriner masrafı hariç. Hele birde ekstra kaza bela hasta olursa aman diyorum.

Ilk sahiplendigimde 400 lira gibi bir tutar odedim tasima kabi, tuvaleti, kumu mamasi vb icin. Paraziter uygulamalar ve iki doz karma asisi toplam 350 liraydi. Sonra bir mantar belasina bulastik 300 lira ona vermistim. Ikinci mama ve kumlari da 180 lira. 2,5 ayda herkesin karsilasabilecegi cok da ekstrem olmayan seyler yaklasik 1250 lira tutmus. Aylik ortalama 500 lira gibi. Tasima kum kabini falan dusersek de ayda hastaligi vb seyler dahil ortalama 400 lira gibi oluyor :)

Cook

Tabi şöyle de bi şey var,kuzenimin kedisi var mesela 1.5 yaşında sadece ilk aldığında karma aşılarını ve iki kez iç dış parazitini yaptırmış.Bir de kısırlaştırdı.Reflexle besliyor hayvanı ben ND yi beğendiremiyorum ama benimkinden daha sağlam hiç hastalanmadı hayvan şimdiye kadar

tyguler

Maması aylık 60 tl
Yaş mama aylık 30-40 tl
Ödül mama aylık 10 tl
Aylık 2 paket kum aylık 60 tl
2 ayda bir içdış parazit aylık 50 tl oluyor
Başka ıvır zıvır desek 50 tl
Aylık 270 tl civarı oluyor
Şu an fark ettim biz kediye ne çok para harcıyormuşuz
Ama olsun ben onu seviyorum ona feda olsun yeterki benimle olsun

Anonymus179224

İlk başta alınan eşyalardan dolayı biz de baya harcadık. Sonrasında aşılar, kan tahlili, bağışıklık hapı, kırılan taşıma kabı yüzünde yeni taşıma kabı derken bizde tüm bir yılın mama masrafını harcadık iki ayda. 😬