Kedim 5 Yaşında Hiç Aşı Yaptırmadım Bir Sorun Olur Mu Acaba ?

kedim 5 yaşında hiç aşı yaptırmadım bir sorun olur mu acaba ?

20 CEVAP

tyguler

Tabiikide sıkıntılı bir durum. Kediniz büyük ihtimalle parazit aşısı olmadığı için parazit kapmıştır veya kapacaktır. Parazit kapmış kedinin tüyü ciğerlerinize giderse kist oluşabilir. Belki oluşmuştur bile. ben kedinizi de kendinizi de bir kontrolden geçirtin derim

tyguler

Kediniz evden çıkmasa bile yaptırmalısınız.
Şöyle düsünün ev hanımlarının bazıları evden hiç çıkmıyir ama hastalanabiliyorlar.
Kedinizi de öyle düşünün

nil7

Biz de sahiplendigimizde hemen ic dis parazit yaptırdık ama mantar sorunuyla karşılaştığımız için ve üstüne viral yoldan hastalık girince aşılarini yaptıramadim karma için gec mi kalıyorum ama veteriner mantar sorununu çözelim yapariz dedi üst uste belki fazla gelir diye yapmadı sanırım.

Betullsusam

iç-dış paraziti yaptırmalıydınız. Lösemi aşısı gereksiz bu arada yaptırılmasa da olur. Anladığım kadarıyla veterinere gidip sağlık kontrolünü yaptırmıyorsunuz bi gidip kontrolünü sağlayın ona göre yapılacak aşılar ortaya çıkar zaten. En gerekli olanlarından iç-dış parazit.

sforselin

Lösemi aşısına "gereksiz" demenin doğru olduğunu zannetmiyorum. Bu hastalık Türkiye'de görülmeyen ya da nadiren görülen bir hastalık değil. Yaygın olarak görülüyor ve ölüm oranı da düşük değil. Özellikle kedi sokak hayvanlarıyla sürekli temas halindeyse "gereksiz" olmamal bir yana, yapılması gerektiğini düşünüyorum. Tabii hekim yaşam şartları ve kedinin durumuna göre uygun kararı verir.