Acana’ Daki Protein Oranındaki Tutarsızlık

Anonymus179224

Arkadaşlar, merhaba 😃 Acana’ nın içeriğinde %75 oranında et olmasına rağmen protein oranı %37. Sizce de büyük bir tutarsızlık yok mu burada? Misal N&D’ nin et oranı %70 ama minimum %42 maksimum %46 protein oranına sahip! Kocaman bir %9’ luk fark var arada! (İki markanın da en yüksek protein oranına sahip olan modelleri karşılaştırıldığında.) Bu oran et, balık oranı arasındaki fark değil ya; bildiğiniz net protein oranı arasındaki fark! Sizce de garip değil mi? Acana wholeprey yapıyor, N&D kas eti kullanıyor tamam da sakatat, kemik vb unsurlar da protein kaynağıdır. Acana’ daki et ve net protein oranı aradında bir tutarsızlık olduğunu düşünüyorum.

20 CEVAP

selinlilaaa

emre reiss biyoloji 9.sınıf maddenin temel bileşenleri vayy aslanım :) doğru söylüyor

emreovec

Bence kullanılan et miktarı %100'de olsa işlem gördükten sonra protein miktarı %10'a bile düşürebilir. İşlem görmüş etin protein miktarı düşer. Firmalar buna göre ayar çekiyordur.

melist35

emreovec doğru söylemiş, işlendikten sonra etin protein miktarı düşer. önemli olan protein yüzdesi değil mamanın içindeki etin kalitesidir. bu demek değil ki hills kitten orijenden iyidir. ben üç markayı da kullandım, orijen ve acana daha az miktarda yiyerek doyuyor kediler, n&d ise daha çok yiyerek doyuyor. kıyaslama yapacak olursak en iyi orijen, sonra acana, sonda N&D dir

emreovec

Isı protein miktarında düşüş yaşatır. Denatürasyon diye aratıp bakabilirsiniz. Isı protein yapısını bozar.

tyguler

Banada biraz değişik geldi

selinlilaaa

ee belki de ND deki oran yalan

Elmas35

İdeal protein oranı 37%dir 😊. Bununla ilgili bir yazı paylaşmıştım 'kuru mama içeriği nasıl olmalı' başlıklı. Sayfama girip bakabilirsiniz

Zeynepulku

Etin %70'i nem %20si proteindir. Bu tutarsızlık her mama da var acana'ya özgü değil.

Zeynepulku

Sebebi de şöyle zaten yüksek ısıdan elde edildiği için proteinin çoğu kayboluyor yerine bitkisel protein koyuyorlar veya başka bir şey

ahmetzz

Kullanılan Et ile Alakalı. Mesela Kurutulmuş Tavuk Proteini veya Kurutulmuş tavuk eti Yazan Bir mamada Taze Et yazan Bir mamaya Kıyasla Daha Fazla Protein olacaktır. Çünkü kurutulmuş tavuk Etinde Et kurutulur Su oranı düştüğü için besin değeri yükselir.

emreovec

Şurada yıllardır gördüğüm en kaliteli tartışmalardan biri açan arkadaşa teşekkür ediyorum :)))

Anonymus179224

@emreovec Yardımcı olduğunuz için asıl ben teşekkür ederim. 😁

Anonymus179224

Kas eti dışında %75’ lik hayvansal protein kaynağının içine %5 ördek yağı, %6 kas, kıkırdak ve sakatat karışımı ve son olarak da %2 balık yağı eklenmiş. Ama ben bu oranın bu denli düşmesini hala garip buluyorum. Güzel marka, güzel içerik diyip alarak kandırılmıyoruzdur umarım. 😑

Anonymus179224

Firmaya mail yazmaya gidiyorum -_-

Anonymus179224

Şimdi sordum, bu arada yumurtayı eklemeyi unutmuşum yani net %54 kas eti kullanıyorlar. Daha önce iki soru yöneltmiştim ve 24 saat içerisinde geri dönüş yapmışlardı. Hadi bakalım.