Antibiyotik Ve İç Parazit

sshiva

Sokakta yavru sandığımız aslında cüce 2 yaşında olan bir kediyi sahiplendirmek için ilan açtık. Çok kişi istedi ancak bulduğumuzda ayağı kırılmıştı. Cuma günü ameliyat oldu bacağında kendisinden büyük alçı ve sargı var. İç paraziti çok fazla(affedersiniz çok özür dilerim ama 2-3 cm kaka yapıyorsa 0.5 santiminde parazit var.) daha da kötüsü benim evde kedim var ve pazartesiye kadar kürek alabileceğim yer yok. Antibiyotik kullandığı için iç parazit vermeyin demiş veteriner ama yani napmamız gerek? Evdeki kedime bulaşmasından çok korkuyorum. Pazartesiye kadar kedimin kumunu temizlemeyeceğim. Pazartesi ilk iş kürek alacağım. Ben ameliyatlı kedinin kakasını temizliyorum. İshal olduğu için de bulaştırıyor her yere. Eldivenle temizliyorum sonrasında da elimi 5 defadan fazla yıkıyorum. Dezenfekte ediyorum kendimi. Kedimi sevmemde bir sakınca var mı? Çünkü sahiplendireceğimiz kadın çarşamba veya cuma günü alıcak.
Kısacası antibiyotik kullanımının bitmesini mi beklemem gerekiyor iç parazit hapı verebilmem için?
Ve kedimi sevsem bir şey olur mu?
(bana bulaşması hiç sıkıntı değil. ilaç kullanırım düzelir. ancak oğluma bulaşırsa çok üzülürüm)

4 CEVAP

o kadar yıkadıktan sonra bir şey olmaz bence ya

sshiva

eldiven aldım kumunu öyle temizliyorum. umarım geçmez

aslihan_e

Bence antibiyotiği sabah 8'de verdiniz diyelim iç parazit hapını öğlen ikide 3 gün az miktarda verseniz bir şey olmaz diye düşünüyorum ama veteriner daha iyi bilir. Oğlunuza bulaşması önemli değil asıl ona ilaç verirsiniz geçer ama o kurtların yapısı insanda yaşamaya uygun değil o yüzden insanda kist formu oluştururlar. Kedi tüyü kist yapar düşüncesinin temelinde parazitlerin tüy aracılığıyla yutulabileceği yatar. Siz kurtları ağzınıza alıp yutmadığınız sürece sorun olmaz. Ancak parazitler ayaktan da geçebiliyorlar. Ev içine dökülüyorsa çıplak ayakla gezmeyin. Sonuçta o kadar çok dökülecek şekildeyse hayvanı biran önce parazitlerden kurtarmak gerek ki sağlıklı olsun. Kedinizi sevmenizde sakınca yok, daha ona parazit geçecek de onda yumurtlayıp çoğalacak, o yumurtadan çıkanlar da 45 günde yumurtlayacak sonra popodan yumurtalar dışarı çıkacak, ama ona da bir ara parazit ilacı verin. Veteriner hayvanı düşünüyor tamam da insan için tehlikeli eve dökülüyorsa. O bence o kadar döküldüğünü eve bulaştığını hesaba katmamıştır.

aslihan_e

Oğlum derken kediniz diye düşündüm, kendi insan oğlunuzsa riskli tabi ki.