Kedim Bana Ne Zaman Alışır?

gamzeakmese

Dört gün önce 3 buçuk aylık bir kedi sahiplendim. Eve geldiği ilk gün kutudan hiç çıkmadı, ertesi gün çıktığı zaman da hep köşelerde saklanmaya başladı, sadece geceleri ayaklanıyor. Bugüne kadar rahatsız etmemek için hiç dokunmadım zaten pek dokundurmuyor da ama bugüne kadar mamasını verirken hiç tıslamıyordu. Bugün mama kabının yanına yaklaştığımda bile bana tıslıyor. Sebebi nedir sizce, daha kolay alışması için ne yapabilirim? Cevap verirseniz çok sevinirim.

7 CEVAP

Superisi814

Merhaba,
Kedinizin sizinle arasinda güvenli bağ oluşmasina yardimci olun.Ona ismiyle seslenin, yakininda olup sakince onunla tatli bir ses tonuyla konuşun ,gözlerine bakin.Gözlerine bakarken arada gözlerinizi kısmalisiniz , dik dik bakiş gibi algilarsa , bu tehlike ilani, savas bildirisi gibi olur.Yemek verirken bir adiminiz, bir hareketiniz ona ani gelebilir, sizden emin olamiyinca tislar, pati atar.Bunlar dogal seyler.Sabirla ve ilgiyle onunla konuşmak cok ise yarayacaktir.Ip ile oyun oynatin, avcilik güdülerinden dolayi oyunu severler.Buna çoğu tav olur.Bir de saklandiginda , olduğu yerden çikartmamak kadar onunla iletisime devam etmek de önemlidir ..Cok sürmeyecektir 🐱😊

tyguler

Sanırım eski sahibine çok bağlıymış.
Siz ona iyi davranın ödül maması verin mamasını suyunu eksik etmeyin (hayvanı obez etmeyin de) yakında alışır kediler böyle sahibine baģlanıyorlar ama yakında alışır bence

Benim kedimde eve ilk geldiginde saklaniyodu hiç gelmiyordu yanımıza oyun oynayabilirsiniz uzun iple oyun oynamayı severler kedimin bana alışma süresi 1 haftaydi sonra zaten hiç ayrılmadı yanımdan oyun oynatin ismiyle seslenin ki ismine alışsın

idunn

Zilli bir oyuncak alabilirsiniz ya da herhangi bir küçük kedi topu. Sesli şeyler çok dikkatlerini çekiyor. Küçük olduğu için de korkuyor olabilir. Biz 4 aylıkken sahiplenmiştik. Önceki evde yaşadığı bir sorundan dolayı korkuyor olabilir ya da sahibinden ayrıldığı için üzgün olabilir bence.

CatLulu

ben de kedimi yeni sahiplendim1 ay falan oldu alıstı bana ama arada tıslıyor filan öyle zamanlarda yakınında yere oturuyorum isterse geliyor gelmezse de sakinlesiyor o da olmadı oltalar var ses çıkaranlar onlarla oynayınca yorulup uysallasıyolar

gamzeakmese

Oyuncaklarla oyun da oynatmaya çalışıyorum fakat pek fazla tepki vermiyor. Bugün de yatağın arkasında saklandığı yerden tuvalet ye mama ihtiyacı dışında pek çıkmıyor. Ürkütmemek için çok fazla yaklaşmamaya çalışıyorum ama bu şekilde nasıl alışır bilmiyorum... 3 buçuk aylık olması alışmasını çok mu zorlaştırır?

Superisi814

Hayir zaten 3 ayliktan ömce sahiplenmek yanliştir.Oyuncaklar ona faekli geliyor olabilir.Sesli iletisim yöntemiyle vahşi kedilerle aramdaki muhabbeti görseniz..Size güvenli bağlanmasidir önemli olan.O yuzden sabirla emeğe devam ve evinizde cok yeni.Ben sizin yerinizde olsam koltuk arkasinda mi mesela yakinina geçer sakince oturur, ismini sık tekrarla konuşurdum ona.