Lütfen Cevap Verin.

Patili52

Kedimin bugün lösemi aşısı var. Fakat internetten yazılar okudum genellikle kediler lösemi aşısı sonrası rahatsızlanıyorlarmış. Yaptırmak ve yaptırmamak arasında çok kararsız kaldım.

5 CEVAP

Policlal

Kediniz dışarıya çıkan, başka kedilerle temasta olan bir kedi mi?

suledoruk

Lösemi aşısı diğer aşılara göre daha ağır bir aşı bu yüzden sonrasında uzun süre halsizlik yaşıyorlarmış. Öncesinde test yaptırabilirsiniz eğer kedinizin değerleri normal çıkarsa aşıyı atlatabilir durumdadır ve yapılabilir. Benim kedim de 1 yaşında önceki veterineri hiç bahsetmedi ve yaptırmamıştık veterinerini değiştirdik ve yenisi lösemi aşısının gerekli olduğunu söyledi bir kaç ay sonra için aşı günü verdi ama içim rahat etsin diye test yaptırmayı düşünüyorum veterineriniz daha iyisini bilir eğer bir sorun gözlemleseydi aşıyı yapmak istemezdi sanıyorum.

Patili52

@Policlal Hayır dışarıya çıkmıyor sadece arada hava alması için pencereye çıkıyor.

Policlal

Eğer başka kedilerle teması 0 ise dışarıda yere basmıyorsa gezip gelmiyorsa vs. yaptırmanıza gerek yok. Diyorsanız ki evden kaçabilir dışarıya çıkacağı bir durum olabilir o zaman yaptırın. Ağır bir aşı. Önce kan alınıyor bakılıyor çünkü vücudunda lösemi varsa ve aşı yapılırsa kedi ölür. Bu sebeple test yapılarak vücudunda lösemi olmadığı ve yapılabileceğini görüp öyle yapıyorlar. Ben illa yaptıracağım diyorsanız lütfen kuyruk bölgesine yaptırın çünkü aşının yapıldığı yerde komplikasyonlar gelişebiliyor. Bizim veterinerimiz kuyruktan yaptığını ve o bölgede bir sorun olduğunda kuyruğu keserek başka yere sıçramasını engellediklerini söylemişti.

Iremcrk

Çok ağır yan etkileri var diye biliyorum, kansızlığa kadar kötü sonuçlar verebiliyor.
Bazı veterinerler önermiyor bile.
Benim tercihim yaptırmamaktan yana yine de siz bilirsiniz.