Köpek Tuvalet Eğitimi

Dilhan7

Köpeğim 2 aylık american bully. Daha aşıları tam olmadığı için dışarı tuvalete çıkartamıyoruz. Ama balkona yapması için alıştırmaya çalışıyoruz. Bazen gidip doğru yere yapsa da , bazen gelip odaya yapıyor bunu nasıl çözeriz ? Daha iki aylık olduğu için normal mi?

4 CEVAP

Nur_akbasss

kesinlikle çok normal yemek yedikten hemen sonra balkona çıkartın yavaş yavaş alışır bazen kaçırabilir zor bir süreç gerçekten kolay gelsin

YarenOver

Merhabalar,
Köpeğiniz eğitime çok uygun bir dönemde. Öncelikle sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. Ben eğitimimi verirken köpeğimin bulunduğu odanın tamamını gazete ile kapladım. Sonra bir gazeteye tuvaletini yaptığı zaman onun yanındaki gazeteyi alıp, tuvaletini yaptığı gazetenin üstüne koydum. Ve gazeteleri hiç atmadım kokuyu tanıyabilmesi açısından. Odada, tek yerde biriken gazeteler haricinde gazete kalmadığı zaman, o gazeteyi balkona taşıdım ve yemekten 1 saat, su içmesinden de 30-40 dakika sonra kucağıma alıp götürdüm ve o gazetelerin üstüne temiz gazete yayarak tuvaletini yapana kadar başında bekledim. 2-3 gün içinde öğrendi. Ve zamanla balkon kapısına gidip ağlayarak yada havlayarak bana seslendi. Köpeğinizin karakterine göre alışma süresi uzayabilir yada kısalabilir. Alıştıktan sonra aynı işlemi dışarıya çıkararak yapmalısınız. Dışarıya yapmak icin tuvaletini tutmayı öğrenmesi için ilk etapta su ve mamayı sınırlandırıp aynı zamanlarda verirseniz eğer, tuvaletini yapma zamanında onu dışarıya çıkarıp yapana kadar bekler ve yaptığında geri dönerseniz, bunun için dışarıya çıktığınızı düşünecektir. Ve bu işleme de bir kaç gün içinde alışır. Ayrıca balkon yada en başta evde tuvaletini yapması için seçtiğiniz alana da gazete sererseniz, tutamayacağı yada dışarıya çıkamayacağınız zaman gidip oraya yapar.

YarenOver

Merhabalar,
Köpeğiniz eğitime çok uygun bir dönemde. Öncelikle sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. Ben eğitimimi verirken köpeğimin bulunduğu odanın tamamını gazete ile kapladım. Sonra bir gazeteye tuvaletini yaptığı zaman onun yanındaki gazeteyi alıp, tuvaletini yaptığı gazetenin üstüne koydum. Ve gazeteleri hiç atmadım kokuyu tanıyabilmesi açısından. Odada, tek yerde biriken gazeteler haricinde gazete kalmadığı zaman, o gazeteyi balkona taşıdım ve yemekten 1 saat, su içmesinden de 30-40 dakika sonra kucağıma alıp götürdüm ve o gazetelerin üstüne temiz gazete yayarak tuvaletini yapana kadar başında bekledim. 2-3 gün içinde öğrendi. Ve zamanla balkon kapısına gidip ağlayarak yada havlayarak bana seslendi. Köpeğinizin karakterine göre alışma süresi uzayabilir yada kısalabilir. Alıştıktan sonra aynı işlemi dışarıya çıkararak yapmalısınız. Dışarıya yapmak icin tuvaletini tutmayı öğrenmesi için ilk etapta su ve mamayı sınırlandırıp aynı zamanlarda verirseniz eğer, tuvaletini yapma zamanında onu dışarıya çıkarıp yapana kadar bekler ve yaptığında geri dönerseniz, bunun için dışarıya çıktığınızı düşünecektir. Ve bu işleme de bir kaç gün içinde alışır. Ayrıca balkon yada en başta evde tuvaletini yapması için seçtiğiniz alana da gazete sererseniz, tutamayacağı yada dışarıya çıkamayacağınız zaman gidip oraya yapar.

puglife

Ben de köpeğimi balkona alıştırıyorum, benimkisi 6 aylık ve birlikte geçirdiğimiz 1 haftada epey yol kat ettik. Zaman zaman yanlış yerlere kaçırması çok normal. Yavru köpekler çiş tutma konusunda iyi değiller ve kaçırabiliyorlar. Aynı zamanda enerjikler de, bu enerjilerini peşimizde koşturarak atmaya çalıştıklarında biz balkondan ayrı bir odadaysak oraya kaçırabiliyorlar heyecandan ötürü. Yakaladığınız an kızmanız gerek. O çişini yaptıktan 5 dakika sonra kızmanızın hiçbir anlamı olmayacak çünkü. Ben balkondaki pedine amonyak damlatıyorum mutlaka her değiştirdiğimde ve oraya yaptığında ödül maması veriyorum. Arada bir kendi kendine de tuvaleti gelince gidip oraya yapmaya başladı. Zorlu ve sabır gerektiren bir süreç.

theyusra

iyi yapıyorsunuz, eğitime başlamak için de çok uygun bir yaş ancak tuvalet eğitiminin oturması için 3. ayına girmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz şu 1 ay biraz zorlu geçebilir yani ama korkmayın köpeğiniz gayet normal 🐾