Yavru Bir Kedi Sahipleniyorum O Eve Gelmeden Nasıl Bir Ortam Oluşturmalıyım ?

Sca

Uzun zamandır kedi sahiplenmek istiyordum ve artık bunun için imkanım var fakat tam olarak ona nasıl bir ortam hazırlamalıyım emin değilim a dan z ye herşeyinin tam olmasını istiyorum benim gibi bir acemiye önerilerde bulunursanız çok sevinirim

5 CEVAP

mihriii

Öncelikle market mamalarından uzak durun burda bir çok mamayla ilgili yorum var bulabilirsiniz.Plastik mama ve su kabı tercih etmeyin.Tuvaleti ve mama/su kapları yakın olmasın.Kapısı yukarı kaldırılabilen kapalı tuvaletler çok daha iyi olur alışması için.Kokulu kum tercih etmeyin kumun tozlu olmamasına dikkat edin ciğerleri zarar görür yine burdaki kum yorumlarını okuyabilirsiniz.Silika kum kullanmayın derim ben.Alışması için o gelmeden tırmalama tahtasını alın.Kendini güvende hissedeceği bir yer olabilmesi için de bir yatak alın.Lazerle oynatılması pek tavsiye edilmşyor olta,fare,çıngıraklı toplardan falan alabilirsiniz.Aklıma bunlar geldi ldmsşamld

ferhat05

Youtube'dan Dobida A'dan Z'ye kedi bakımı videosunu
Dobida

ve Kedi Lolayla videolarını izleyebilirsiniz.
Kedi Lolayla

Ben biraz kedi bakımından bahsedeyim.

Kediyi sahiplendikten sonra ilk yapacağınız şey kediyi vete götürmektir.
Veteriner kliniğinde yapılacak şeyler:

Kedi genel kontrolü
İç-dış parazit (her 2-3 ayda bir)
Karma aşı ve lösemi aşısı (yavruysa ilk başta 2 doz sonra her yıl 1 doz)
Kuduz aşısı (1 doz)

        Almanız gerekenler:
•Kedi taşıma kutusu. Sırt çantası almayın kediler strese girer.
•Kapalı veya açık kedi tuvaleti (kapalı daha iyi)
•Kedi kumu (bentonit veya çam peleti alın, çam peleti tavsiye ederim.)
•Çelik mama ve su kabı
•Malt
•Multivitamin (vete danışın)
•Kedi maması (N&D, Orijen, Acana, Brit Care öneririm)
•Kedi tarağı
•Kedi oyuncağı (şöyle bir oyuncak tavsiye ederim Kırmızı balık)
•Kedi tırmalama tahtası
• Kuru veya sıvı kedi ödül maması
•Kedi evi (tercihen)
•Su sebili (su kabı yerine)

Ortalıkta bulundurmamanız gereken şeyler:
•Kediler için toksik bitkiler
•Kesici aletler
•Deterjanlar, ilaçlar
•Kırılacak ve kedinin tüm gücüyle düşürebileceği eşyalar.
•Cam, metal parçalar
• Yemek

Görevleriniz:
•Her gün su kabını günde birden fazla değiştirin.
•Yavruysa mama kabı dolu olsun ama abartılı şekilde değil.
Yetişkin ve kısırsa günlük verilmesi gereken miktarı aşmayın.
•Hafta da bir yaş mama verebilirsiniz. Yaş mama onlar için fastfoodtur ödül olarak vermelisiniz. Çok verilirse bağımlılık yapar.
•Tuvaletini günde en az bir kez temizlemelisiniz.
•2 hafta da bir de kumunu tamamen çöpe atıp, tuvalet kabını yıkamalısınız ve yeni kum koymalısınız.
•Günde en az 30 dk beraber vakit geçirmelisiniz bu da onunla oyun oynamak anlamına geliyor.

Kedinizi kesinlikle kısırlaştırın. Bu günah, kedinin doğasını bozmak falan değil. Aksine kızgınlığa girmesi onun için sıkıntı. Çiftleşmesi daha da büyük sıkıntı. Çünkü diğer kediden çok kolaylıkla virüs kapıp sizi cidden üzecek hastalıklar kapabilir ve kedinizi kaybedebilirsiniz. Sakın çiftleştirmeyin.

Herkes cins kedi sahiplenmek istiyor. Üstelik satın alarak. Bu çok üzücü. Barınakta bir sürü terk edilmiş cins kedi var. Lütfen bu hayvan ticaretine katılmayın. Tekir kedi istemiyosanız da barınaktaki cins kedilere bakın veya ücretsiz hayvan sahiplendirme ilanlarından kedi sahiplenebilirsiniz. Petlebide bulabilirsiniz.

Kedinizi yıkamayın. Kediler yıkanmaz. Köpekler yıkanır. Veteriner hekim uygun görmedikten sonra kedinize su bile değdirmeyin. Onların zaten mükkemmel bir dilleri var. Senden benden temiz.

Kedinizi dışarı salmak mantıklı değil. Hatta ben hiç dışarı çıkmamaları gerektiğini düşünüyorum veteriner ziyaretleri dışında.
Çünkü nereye gittiğini, kimlerle olduğunu, ne yediğini, ne yaptığını bilmiyosunuz. Sokak kedilerinden pire, virüs kapabilir. Dayak yiyebilir. Araba çarpabilir. Ölebilir. Diğer kedilerden fip kaparsa üzgünüm ama tam bi tedavisi yok, çoğu kedinin öldüğü haberini alıyoruz.

Sinekliğin amacı kedinizin dışarı çıkmasını veya camdan düşmesini engellemek. Ama emin olun bizim kullandığımız sineklikler çözüm olmuyor onun yerine kediler için yapılan sineklikler var kilit sistemiyle açılıyor. Balkonunuz varsa File ile kaplayın.
       Suzionline'ın bloglarına bakabilirsiniz.

• Sanırım bu kadar diyeceklerim. Size sağlıklı, mutlu ömürler.

ezginiko

Temel ihtiyaçlarını biliyorsunuzdur zaten onları geçiyorum :) eve geldiği ilk koltuğun yatağın altına giriyordu korktuğu için. Bende onu ürkütmeden yaklaşmaya çalışıyordum. Her ihtimale karşı ilgisini çekecek tüylü bir top almıştım ve iyi ki almışım bi kaç saat sonra topa olan merağına yenik düştü :D o topla korkutmadan yanıma yaklaştırdım mesela. Böyle ilgisini çekecek bir şey edinmenizi tavsiye ederim :)

kaliteli mama kullanmak önemli örneğin ,hills ,proplan ,nd,orijen ,ve kedine uygun kullandığın sürece acana
kum önerileri örnek ,feles ,proplan extra bütçen yüksekse ever clean
yaş mama ,felicia ,nd ,animonda ,natura,gimcat
ek vitaminler marka olarak gimcat ,beaphar
tarak furminatör,eldiven tarak
beslenme ve bakım olarak bunları önerebilerim .
zaten diğerleri de zevkine kalmış .d

mihriii

yavru değilse malt almanız gerek bir de tüy yumağı oluşmasını engellemek için kullanılmayınca kedi kusar ve bağırsaklarda tıkanma olabiliyor tam kaç aylıkken başlanmalı bilmşyorum