Kedi Kısırlaştırma

Ezgi2901

şuan veterinerlik okuyorum daha yolun başında olduğum için bazı şeyleri bilmiyorum o yüzden yardımcı olabilir misiniz
dişi kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum hocalarım ve veterinerimiz onay veriyor hatta bazı hastalıkları da önlediğini biliyorum ama çoğu kedi sahipleri gerek duymuyor yada olumsuz şeyler söylüyor napacağımı bilmiyor yardımcı olursanız çok sevinirim... :)

7 CEVAP

cemremio

Hekimlere güvenin tabi ki, kısırlaştırmanın olumsuz hiç bir yanı yok

Ezgi2901

evet biliyorum ama çevremdeki insanların bazıları sorunlar oluşuyor diyince emin olamadım
ve teşekkürler

emreovec

Ne gibi sorun edebilir ki ?

Ev kedileri için ise yumurtalık kanseri riskini aza indiriyor. Meme tümörü riski azalıyor. Evden kaçma riskini ortadan kaldırıyor. Sürekli miyavlamıyor. Bu daha çok size yarar. Mutlu anne/baba eşittir mutlu evlat. Dişilerde doğum olursa ömür daha azalıyor.

Sokak hayvanlarına, ev kendilerinden iki fazla yararı daha oluyor. Kontrolsüz üreme devre dışı kalıyor. Agresiflik azaldığı için kavga yolu ile oluşacak hastalıklar, cinsel yönelim bittiği içinde cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmıyorlar. Daha doğrusu aza iniyor ve yine ömürleri uzuyor.

Ezgi2901

teşekkürler :)

gayelise

Kesinlikle kisirlastirmalisiniz hem ömürleri uzuyor hem de pek çok hastalığı önlüyor.

Ezgi2901

teşekkürler şey ya işte iştah sorunu agresiflik sevdirmeme falan gibi şeyler dediler

emreovec

İştah sorunu kızgınlık zamanı ve kısırlaştırma sonrasında olur. Kısırlaştırma sonrasında bir hafta akabinde iştahı açılır hatta kilo alımı fazla olur ama uygun diyet ve oyun ile kontrol alıntında tutulur.

Agrasifleşme, kısırlaştırma sonrasında olmaz. Aza iner ya da biter. Sevdirme de tamamen kedi karakteri ile alakalıdır ama kısırlaştırma sonrasında sevdiriyor denen kedilerin sevdirdiğini yazan çok insan var.