Kedi İdrar Yolları

Maumau

Merhaba arkadaşlar bildiğimiz gibi kedilerde idrar yollarında kristalleşme ve böbrek rahatsızlıkları gibi sorunlar çok yaşanıyor. Bazı arkadaşlar ıslak mama veriyoruz bol bol su içiyor ama böyle bir sıkıntı da yaşıyoruz diyerek sorular soruyor. Böyle bir durumu her kedi sahibinin yaşaması durumu var ne yazık ki. Bunun için bir önlem vs bildiğiniz bir şey var mı acaba? Bunu nasıl önleyebiliriz?

11 CEVAP

SerraYanmaz

Yavru kedilerimden biri çok narin yarım saat kapalı balkonda dışarı bakınıyor diye bıraktım hemen çişini yaparken bağırma kusma tarzı şeyler yaptı kan değerleri normal sadece çok narin ben de bunun üzerine bununla ilgili bı araştırma yaparken doğal bı ilacın içeriğini okudum içindekileri de tek tek arattım
Meyan kökünün kristallenmeyi önlediğini sistiti geçirdiğini okudum denedim hemen şırıngayla içirdim bı kedim çok severken öteki püskürterek zar zor içti 2 günde idrar yaparken bağırması tamamen bitti küçük küçük işemeleri bitti eğer doğal yöntemlerle tedaviye karşı değilseniz bu benim gerçekten işime yaradı

SerraYanmaz

Cişinde tutukluk fark ettiğim an verdim 2 ml sabah akşam 2 gün verdim ilk gün yeterli oldu ama yine de 2. gün de verdim aynı şekilde kızılcık da yarıyor benim evimde meyan vardı onu kullandım aktarlarda bulabilirsiniz

SerraYanmaz

Uzun süre çişini yapmadı ya da küçük küçük toplar yaptı
Bu kediden kediye değişir benim kedimin rutini günde 2-3 kere büyük toplar şeklindeydi farklılık anlaşılıyor hemen

SerraYanmaz

Kedinin yaşına ve kilosuna göre ayarlanmalıdır fazlası tansiyona sebep olabilir

SerraYanmaz

Mırıldanarak söylenme gibi daha çok ya da tuvaletine bakıp girmiyor

Superisi814

Kedilerde kilo kontrolü önemlidir.Pofidik pofidik olsun diye düşünen insanalr hangi riskleri tetiklediklerini ah bir bilselerdi.Fit olanlarin basina gelmez demiyorum, kilolular daha cok riskte.
Tuzlu, baharartli, sekerli yiyeceklerden uzak tutulmalilar.
Market mama diye adlandirilan, kedilerin hatta köpeklerin delice yedigi ancak zehir gibi tehlikeli mamalardan uzak durulmali.
Veteriner hekiminizle görüsebilirsiniz yiyecekleri arasinda dogru bilinen yanlislari inceleyin.En azindan biz elimizden gelenin en iyisini yapmaliyiz.

Maumau

Nereden bulabilirim peki? Kaç cc verdiniz şırınga ile? Bi sıkıntısı yok şu an ama böyle bi sıkıntı olursa mı vermek gerekiyor acaba? Kaç gün verdiniz?

Maumau

Çişinde tutuklugu nasıl fark ettiniz?

Maumau

Bağırması var mıydı peki?

Maumau

Benim kedim de günde 3-4 kere yapıyor pinpon topu büyüklüğünde

Adger

Kuru mama vermezseniz %90 idrar yolu hastalıkları Riskini azaltmış olursunuz.