Kedimin Arka Bacakları Tutmuyor

SuhedaU

Kedimin 1.5 aydır arka bacakları tutmuyor.

1.5 ay önce aşıya gittiğinde arka bacaklarında halsizlik fark etmiştim titriyordu zaman zaman canının yandığını gösteren sesler çıkarıyordu fakat tam olarak anlayamadığımız için (başka bir aşının da günü gelmişti) tekrar aşı oldu. (Aşı yapmadan önce kan testi almadılar.) Bacakları daha da halsizleşmeye başladı bunun üstüne aynı veterinere götürdüğümüzde bir şeyi olmadığını söyledi kedimiz tekir ve çok hırçın o gün film çekildi ve çok hırpalandı. Filmde bir şey olmadığını söylediler bu esnada durumu daha da kötüye gitti tekrar bu sefer üniversite veterinerliğine götürdük kanında enfeksiyon çıktı antibiyotik kullandı. Durumu asla iyiye gitmedi, psikolojisi bozuldu bizden kaçtı yemek ve su tüketmemeye başladı. Zorla yaş mama yediriyorduk. Organlarına bakılması için tekrar üni.veterinerliğine götürdük uyutuldu ultrasona alındı. Organlarının iyi durumda olduğunu söylediler. Ciğerlerinde az miktarda ödem var dediler. 5 gün boyunca serum aldı. Gözlerini açtı kendini daha iyi hissetmeye başladı fakat arka bacaklarında hiçbir iyileşme olmadı. Mama yiyor fakat su içmiyor, bacakları tutmadığı için tuvaletini her zaman altına yapıyor. Uzun ve üzücü bir hikaye bizim için, bu kadar kısaltabildik. Veterinerler bacakları için hiçbir şey söylemiyor bekleyin kalkar diyorlar fakat kedim ayağa kalkmak istese de canı yandığı için kalkamıyor bağırıyor. Yalnızca ön patileri üstünde sürünüyor o da 2 metrekarelik alanda. Lütfen benzer bir durum ile karşılaşan var ise yazarsa çok seviniriz. Okuduğunuz için teşekkür ederim

5 CEVAP

Superisi814

Merhaba,
Öncelikle geçmiş olsun.Her satiri icim titreyerek ve benzer bir süreci deneyimledigim icin sizi anlayarak okudum.
Pelvis kirilmasi, böbrek sorunu bahsi geçen hallere sebep olabiliyor.
Ellerinizin icini islatin, islak avuclarinizi kedinizin patilerine sürün.O bölgeden bedenine su alimi saglanir!
Bahsettiginiz durumda cok üzgünüm kediniz kendiliginden kalkmayacaktir.Kediniz yari felc halinde acilen seruma ihtiyaci var.Kuvvetle muhtemeldir ki kronik böbrek yetmezligi yasiyor.Neredesiniz bilmiyorum lutfen kedinizi ehil bir veterinere teslim edin.Kaldirmaya calismayin.Sadece cok iyi bir veteriner bulup acilen götürün.Siz cozemezsiniz.Belki danistiklariniz yanildi ya da ehil degillerdi .Daha fazla beklemeyin.

Cook

Acilen fip testi yaptırın

SuhedaU

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Sizlere de çok geçmiş olsun, gerçekten çok zor bir durum anlatılmaz yaşanır derler ya...
Üniversite veterinerliğinde doktor da böbreklerinden şüphelendiği için ultrason ile bakıldı fakat böbreklerinin iyi durumda olduğunu söylediler. İnanın bilmiyorum... Şu an şırınga ile bie kızsa da bir şekilde su içirmeye çalışıyoruz. Patilerini de ıslatmayı deneyeceğim. Teşekkür ederim

Superisi814

Benimkinde pelvis kiriği yaşanmisti ardindan akut böbrek sorunu cok hizli bir şekilde kronik böbrek sorununa cevirmisti.Anlattiğiniz her seyi tek tek yaşadim.Veteriner hekimler de yanilabilir.Kesin hukum vermek haddim değil sadece her zaman yanilma payi birakmak faydali olabiliyor.Siringa ile su icirmek cok zordur kizarlar.Patilerden su vermek agiz yolu ya da serumu asla tutmaz fakat bir nebze de rahatlatir.Bobrek , pelvis herneyse kedinizin acilen cok iyi ellere ihtiyaci var.Allah yar ve yardimciniz olsun.

Cook

Bu arada neden fip testi yaptırın dememin sebebi nörolojik fip denen illet.Arka bacaklardan başlayarak tüm vücudu etkilemeye başlıyor yavaş yavaş ve maalesef atlatılması en zor olan formu fipin.Fakat erken tedavi her şeyin çözümü.Aşıdan sonra bağışıklığı düşmüşse korona taşıyıcıyken fip e dönüşmüş olabilir.Zaten çok da stres olmuş yavrucak maalesef bu da çok etkiler.Akciğerlerde de az miktarda ödem var demişsiniz bence bu ihtimal asla göz ardı edilmemeli.Umarım yoktur,çok basit bir hastalıktır ve hemen atlatır.Fip testi negatif çıkarsa da sizin yerinizde olsam mr baktırırdım herhangi bir beyin kaynaklı bir hasar olabilir.Çok geçmiş olsun,dualarımız sizinle hemen iyileşir inşallah minik 🙏🏼