Çam Pelet Kum Önerisi?

Orangemars

3,5 aylık kedime bugüne kadar bentonit ince kum kullandım. Fakat dışkı kokusundan ziyade kum kokusu var çok ağır ve aşırı tozlanma oluyor. Fiyatı uygun diye kullanıyordum (realcat 10 lt 18 tl gibi bir fiyat). Şimdi çam pelete geçmek istiyorum. Uygun fiyatlı iyi performanslı önersi olan varsa paylaşabilir mi🙏 bir de kedim hemen alışabilir mi, zorlanır mı? Tecrübesi olan paylaşırsa sevinirim 🐾

9 CEVAP

deniznergis

çam pelet tozumaz kokusu güzeldir ama çabuk topaklanma yapmıyor idrarını yapınca emiyor fakat topaklanma olmadıgı için kuruyunca toz tortusu olup dibe çöküyor temizlerken saglam peletleri alıp tozunu almalısın dipten ama tuvaleti elekli ise işin daha kolay olur.tozu zaten dibine inecegi için sıkıntı olmaz

Merhabalar. Benim 3 yetişkin kedim var 1 buçuk yaşındalar. Bu zamana kadar hep bentonit kullandım ve ilk kum dökmelerimde hep kedilerim gözleri allerjik reaksiyon gösterdiği için cam pelet kum arayışına girdim. Yaygın değil kullanımı. O nedenle danışıp hangisi iyi soramadigim icin topaklanan ve toza dönüşen 2 formu olduğunu öğrendim. Iki formdan da farklı 2 ser marka aldım. Natural bastet ve green's cat adlı ürünler bentonit mantığında topaklaniyor. Günlük topakları tuvalete ayıp sifonu çekebiliyorsunuz. Fiyat performans karşılaştırmasına bence fiyat çok pahalı. 7 lt kum 50 tl civarı indirimde 30 tl greens cat. Tozutma 0. Idrar kokusu yok pelet kokuyor. Yere saçılıyor. Ama bentonit mantığı ile temizleme.
2. Grup ise idrar yapınca paletler toza dönüyor. Kakayi alıp klozete at sifonu çek. Ben bunu daha çok sevdim çünkü peletler toza donuyor ve idrar kokusu olmuyor. Ben orga kitty 25 kg sunu 50 tl ye aldım bir de oscaryum 20 kg 60 tl lil aldım. Çuvalda geldi. Oscaryum çam kokuyor. Orga kitty kokusuz. Ilk alışma süresini de yavru olduğu için daha kolay alışırlar. Kumun zeminine pelet dokun. Eselerken o çıkarsın. 1 hafta sonra miktarı 1 kürek arttırın. Kademeli geçin. Başka bir yere de pelet koyun sadece pelet. Kademeli geçişte kumu hiç eklemeyin azaldikca azalsın. Koku arttıkça pelet e yönelip kullanmaya başlayacaktır. Youtube videosu da çektim ben çok zorlandım bulurken diye ordan da bakmak isterseniz linkini koydum. Iyi günler
https://youtu.be/wxEg1IFDszQ

Orangemars

Çok teşekkür ederim detaylı cevabınız için herkese🙏 @neslihansahin videounuzu da izleyeceğim sağ olun 🐾

deniznergis

@suledoruk tavsiyeniz için teşekkür ederim.ben 3 ay pelet topaklanmayan çam pelet kullandım. topaklanan çam peleti hiç denemedim .bir arkadaşamın tavsiyesi üzerine cats best original natural topaklanan kuma geçiş yaptım çok memnunum şu an ama tavsiyeniz tekrar teşekkür ederim .sırf güzel çam kokusu için deneyebilirim bir gün

Orangemars

Çok teşekkür ederim herkese 🙏

suledoruk

@deniznergis sizin dediğiniz topaklanmayan çam peletlerinde oluyor diye toz şeklinde çöküyorlar. Topaklanan çam peletleri sorunsuz topaklaşıyor.
Natural basteti öneririm uygun fiyatlı değil ama başka pelet kum denemedim ve değiştirmeyi de düşünmüyorum. Zaten uzun zaman gidiyor bentonit gibi koku sorunu yapmıyor üzerine ekleme yaparak uzun süre kullanabilirsiniz böyle düşününce bentonitten daha avantajlı bana göre.
Hem güzel topaklanıyor dağılma yapmadı bizde. Uzun süre çam kokusu gitmiyor. Her pelette olduğu gibi tozsuz. Bentonitte evin her tarafına dağılan kum parçası sorununu bunda yaşamıyorsunuz.
Hemen alışma konusunda da eski kullanılmış kumundan peletin üzerine koyarsanız alışma süreci hızlanıcaktır. Onun dışında hemen geçiş yapmak yerine kademeli,başta 1/4 pelet koyarak daha kolay alıştırırsınız. Gittikçe pelet oranını arttırırsınız. Bazen inatçı oluyorlar ama eninde sonunda gidip yapıyorlar sabırlı olmak gerekiyor.
Bol şans🐈‍⬛

Anonymus179224

Bütçeniz maalesef topaklanan pelet markalarına yetmiyor ama topaklanmayanları da tercih edebilirsiniz. Mutfakta kullanılan eleklerden edinirseniz işiniz oldukça kolay olacaktır. 😁

ozgekaplan

Benim kedim strese girip kum yemeye başladı. Saksıları kaldırdık kendi kumunu yemeye başlayınca onu da kaldırdık bentonit kum kedilerde ölüme neden olabiliyormuş. Bu yüzden bize çam pelet önerdiler fakat bulamadım onun yerine sıkıştırılmış kağıttan yapılan kum aldık cam pelete benziyor. Biraz çişinin kokusunu bırakırsanız kum kabının içinde kokuyla birlikte tuvaletini yapacaktır. Kapalı kum kabı kokuyu da bir nebze engelliyor. Ben 50 TL'ye aldım siz ne kadara bulursunuz bilmiyorum

Orga kitty 25 kg 60 tl ve 6 ay gitti 3 kediye. Mama pahalı, Malt pahalı veteriner ücreti pahalı bence tuvaletlerini yapacaklar kum en uygun olmalı. Al at sonuçta. Sağlıklı da pelet daha ne olsun. Kumdan bari bütçeyi minimuma indirmek gerek diye düşünüyor😊