Kedimde Pire Var Mı Nasıl Anlarım

Sekerrimm

Selam yavru bir kedim var ve kaşınıyor sürekli değil ama genelde yeni uyanınca kaşınmaya başlıyor. Ama kaşımalarıda pek uzun sürmüyor ve günde en fazla 4 kere kaşınıyordur. Pire sorunu var mıdır? Psikolojik mi bilmem ben de saçım kaşınıyormuş gibi hissediyorum. Eğer varsa nasıl geçirebilirim?

6 CEVAP

ursaminor

iç-dış parazit aşıları yapıldı mı?
Aşı yapıldıysa ve aşırı kaşıntı varsa (örneğin arka ayağıyla kulak arkası, kulak önünü kaşıyarak tüyleri yoluyor mu? Kaşıntı ardından patisinde bir öbek tüy kalıyor mu?) bu genelde alerjiye işaret eder. Bizim yaşadığımız tecrübelere göre, çok pudralı kumlar kullanmamak, sıcaklarda tavuklu mamalar vermemek gerekiyor. Ucuz yaş mamalar da sıkıntı yaratabilir.

ursaminor

Sokaktan mı aldınız yoksa evde doğum yapan bir kediden mi?
Sokaktan aldıysanız büyük ihtimalle pire olabilir. Boyun-çene bölgesini kaşıyorsa pire ısırıkları en sık o bölgeyi kaşındırıyor.
Endişelenmeyin, insana gelmez kedi piresi. Ama kediyi çok huzursuz eder ve hatta pireden geçen bakteriler, iç parazite de yol açabilir.
Unutmayın, kedilerin kaşınması, insanların kaşınması kadar normaldir. :) Yukarıda anlattığım gibi aşırı olmadığı sürece panik yapmayın.
En kısa sürede parazit aşılarını yaptırmanızı öneririm.

PetlebiAlisveris

pire gözle görülebilen bir şey, bir canlı siyah ama yine de kedi üzerinde görebilirsiniz.

Sekerrimm

Yaş mama yemiyor zaten ama henüz 3 gündür bizimle haliyle aşıları yapılmadı. Sadece kaşınıyor o kadaar diğer söylediklerinizin hiçbiri yok. Teşekkürler

Sekerrimm

Çok teşekkür ederim ve dediğiniz gibi boyun bölgesiniz kaşıyor hep. En kısa zamanda aşılarını yaptırmak istiyorum ama iyi bir veteriner bulmadan yaptırmak istemiyorum aynı zamanda

Sekerrimm

Kedi kumu kaşıntı yapıyor olabilir mi?