Dişi Kedisi Olup Kızgınlık Dönemini Tecrübe Edenler

emellkya

Arkadaşlar son 4-5 gündür kedim sürekli miyavlıyor yanıma gelip, sabahları miyavlamasına uyanıyorum hiç böyle değildi. Her miyavladığında oyun oynatıyorum sonrasında oynamayı kendi bırakıyor ve yine aynı senaryo. Ayağa kalktığımda çoğunlukla sürtünüyor ve miyavlıyor anlamadım 6 buçuk aylık falan acaba kızgınlığa mı girmeye başladı

7 CEVAP

mihriii

6 ay erken değil tam zamanı bence dişiler için benimkini 5 aylıkken kısırlaştırdık geçen hiçbir sorun yaşamadık

Ahmetemind

Evet, muhtemelen kızgınlığa girmiş. Başı eğik, kalçası yukarıya dönük şekilde yürümeye başladığı zaman anlarsınız kızgınlığa tamamen girmiş olduğunu.
Eğer kedinizi yavrulatmayacak iseniz kedinizin sağlığı için yapmanız gereken en önemli şey kızgınlığın geçmesini bekleyip kısırlaştırmak

emellkya

Evet gözlemleyeceğim henüz o şekil bi hareket yapmadı ancak çok yüksek ihtimal kızgınlığa giriyor. Kısırlaştıracağım kesinlikle. 🙏

mihriii

evet girmiş yüksek ihtimal kızgınlığı bitşnce kısırlaştırmanızı öneririm

Glsnylcn

Evet kızgınlık döneminde şuan. Eğer çiftleştirme yapmayacaksanız bir süre daha devam edecektir bu şekilde 😌

burcingltkn

kedım 11 aylık 4 aylıkken kızanaa gırdı tek çözum kısırlastırmak baska sağlıklı yöntemı yok benım kedımın kılosu yetmıyor kısırlastırmak ıcın sabırla beklııyoruz 4-10 gun arası suruyor kızanı ayda 2 kere gırıyor ama yavruyken aydda 1 kere kızana gırıyordu öncelikle sabır diliyorum :) gaz anestezı uygulayan bı veterınerle ıletısıme gecmenızı tavsıye ederım fakat 6 ay cok erken

Uzmo

6 ay kisirlastirmak icin erken degil ideal. Disi ve erkek kediler icin onerilen bu noktada farkli, erkek kediler icin 1 yasina yakin beklemek oneriliyor, disi kedi icin ayni sey gecerli degil. Ben kisirlastirma icin uygun yer ararken birkac veterinerle gorustum genelde kilosuna bakildiktan sonra asilari tamamsa disi kedilere 5-6 ayda yapiyorlar. Bunun disinda arkadasimin kedisi 4 aylikken kizginliga girdigi icin 5 ayliktan erken oldu kisirlastirma ameliyatini, suan gayet saglikli bir yasindan biraz buyuk bir kedi.