Evde Yaş Mama Yapımı İle İlgili Bilenlere Sorular! Paylaşalım Herkes Yararlansın!

lanaxgiz

Merhaba. Kedimi kuru mamayla besliyorum fakat rutinine 5 günde bir ya da haftada bir yiyeceği yaş mama da eklemek istiyorum ve bu yaş mamayı evde yapmak istiyorum. Yapanlara ve kullananlara bazı sorular sormak istiyorum.

1-Tavuk veya balık kullanmak istemiyorum. Kırmızı et tercih edeceğim yeterli olur mu başka proteinler kullanmalı mıyım, kuzu veya dana fark eder mi?
2-Etin yanında sakatat (ciğer vs.) kullanmam gerekli mi?
3- Sebze olarak: Balkabağı,kabak,havuç,brokoli,ıspanak,karnabahar,yeşillik düşündüm. Öneriniz var mı?
4- Tahıl koymam gerekli mi? Ne koymalıyım.
5-Az miktarda meyve konulabilir mi? Elma gibi.
6- Sebzeleri haşlarken içine bir miktar kemik suyu koymamın faydası ya da zararı olur mu?
7-zerdeçal koymalı mıyım?
8-zeytinyağı koymalı mıyım?
9-yumurta koymalı mıyım?
10-Kaç gün saklanabilir ve ne şekilde saklamalıyım?
10-Ve en önemlisi bunların oranları ne kadar olmalı? Örneğin fazla sebze zehirler vs diyolar tedirginim o yüzden miktar bilgisi verirseniz sevinirim.
*Sorularda olmayan kendi bildikleriniz varsa aktarırsanız sevinirim, herkes yararlansın
*Kendi yaptığınız tarifleri paylaşırsanız sevinirim.

10 CEVAP

1: tek çeşit et kullanmasanız iyi olur ama yine de kullanabilirsiniz sadece bunları da
2: Her kedi sakatat sevmez, sizinki severse kullanabilirsiniz ama %10' u geçmeyin
3: Bu sebzeler kediler için uygun ama kedinizin sağlık durumunu bilemiyorum. Misal ıspanak üriner rahatsızlıklarda kullanılmamalı.
4: Tahıl gereksizdir.
5: Olur
6: Hayır :)
7: Küçük bir miktarda olur. Kanı sulandırır, op. öncesi kullanılmamalı.
8: Olmazsaa olmaz değil ama isteğe bağlı olur. Balık yağı kullanmayı ihmal etmeyin.
9: Seviyorsa neden olmasın, güzel bir amino kaynağıdır.
10: Buzlukta fazlası muhafaza edilebilir, dolaptakileri de max. 3 günde bitirmeye çalışıyorum ben.
11: Max % 15 sebze Min %85 hayvansal gıda

Nebu80

Ben ne pişirirsem tavuk hindi et onu tuzsuz hasliyorum içine pirinç çok az birazda havuc rendeliyirum. Taze veriyorum zaten haftada 1 yada 2 defa yada sade haşlayıp veriyorum. Youtube da görüşürüm 1 er porsiyon yapıp dondurucuya atıyorlardı. Yaptığınızda 2gun verebilirsiniz sanırım taze olarak.

mervedoganay

Ben bir kere hazırladım oğluma yılbaşında =) O zaman araştırmıştım. Ciğerli ve patatesli bir yaş mama yapmıştım. Suda haşlayıp rendelemiştim. Sadece tavuk suyundan biraz içmişti. Yemeyince püre haline getirmiştim. Gerçi gurme İrmik yine hiç yemedi ama olsun :) Ama siz de ikisini de deneyebilirsiniz damak tadını bulmak için. Umarım birini tercih eder.
Taze et ve ufak miktarda sebzeler kullanılmalı. %85 et, %15 sebze diyebiliriz. Şu sebzeler kullanılabilir: kabak, havuç, brokoli, ıspanak, bezelye, patates, maydanoz, bal kabağı. Hatırladıklarım bunlar. Toksik olmaması önemli.
Kemik suyu kediler için oldukça faydalıymış. Şimdi baktım. "Kedilerin vücutlarındaki toksinlerin karaciğerden çıkarılmasına yardımcı olur çünkü toksinleri temizlemeye yardımcı olan amino asit glisin içerir. Kemik suyunun içerdiği kolajen, sindirilmemiş yiyeceklerin bağırsaktan itilmesine yardımcı olur ve bağırsak astarını güçlendirir. Düzenli kemik suyu tüketimi, kedinize önemli miktarda kalsiyum ve fosfor sağlar. Bu mineraller, kedinizin sağlıklı dişlere sahip olmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Kediler için sebzesiz sade olması önemli yoksa içmezler." Son cümle ne kadar doğru bilmiyorum. Denemek lazım.
Bilinen bir hastalığı varsa ona uygun gıda seçmeliyiz. Örneğin sık kabız oluyorsa bezelye çok sık verilmesi iyi değil. Bunu araştırmakta fayda var.
Bir de farklı vitaminleri barındıran ürünleri eşleştirirseniz daha iyi olabilir.
Ben tahıl, yumurta, zeytinyağı ve zerdeçal koymamıştım; ama zerdeçallı birçok tarif gördüm.
Katkı maddesi olan yaş mamalar 4 gün içinde tüketilmeli. Bence evde yaptıklarımız en fazla iki gün içinde tüketilse iyi olur. Buzdolabında saklarsanız. Yemeden birkaç saat önce çıkarıp oda sıcaklığına gelmesi gerekir. Sonra mideye :)
Şimdiden afiyet olsun! :)

lanaxgiz

Herkese çok teşekkürler. Benim tek kedim var mamayı ona göre yapacağım ve fazla da saklanılmdığını söylediniz. Daha önce yapmadığım için ne kadar çıkar bilmiyorum et kaç gr koyabilirim min sebzeleri de o grama göre ekleyeceğim

lanaxgiz

@elfsfk @nebu80 @mervedoganay yazmayı unutmuşum, yakın zamanda nd kuzulu mamaya geçeceğiz. İçinde taurin var ama Lizin yok sanırsam. Bu yüzden yaş mamasına Lizin tablet alıp koymam nasıl olur?

Ben bio pet active kullanıyorum lizin elzem bir amino eklemesi yapılmalı kesinlikle

Ya da solgar olur

lanaxgiz

@elfsfk yaş mamanın içine kaç tablet koyuyorsunuz peki

Yaş mamanın içerisine koymuyorum sonradan veriyorum tableti . Severek yiyor zaten. Paket arkadında kediniz için ıygun olan doz yazıyor