Kısırlaştırmak İçin Doğru Zaman

baranertaga

Merhaba arkadaşlar. Kedim erkek 25 Şubat'ta 8 aylık olacak. Henüz kızgınlığa girmedi. Ara sıra kolumuza çıkıp çiftleşme hareketine benzer bir hareket yapıyor yaklaşık 1 aydır. Ama başka hiçbir kızgınlık belirtisi görmedim.(yüksek sesle miyavlama, koku bırakma vs.) Veterinerim kısırlaştırmak için 1 yaşını beklememizi önerdi. Bazı kaynaklarda da 1 yaştan sonra olması gerektiğini okumuştum. Sizce kısırlaştırma zamanı gelmiş mi yoksa daha küçük mü?

7 CEVAP

baranertaga

Ekleme yapayım bazı kaynaklarda da erken kısırlaştırma öneriliyordu yani kızgınlığa girmeden önce. Kızgınlığa girdikten sonra operasyon daha mı zorlaşır?

tyguler

Biz kedim kızgınlığa girmeden kısırlaştırdık. Kısırlaştırdığımızda 9 aylıktı

kedim erkek.

Zeynepulku

Kisirlasabilecek yaşta bence kisirlastirin. Sokaktaki kedilerde kizginliga giriyor kokusunu vs aldıkça evden kaçmaya çalışabilir. Zaten kolunuza vs de çıkıyormuş.

baranertaga

Zaten aşıları da bitti önümüzdeki hafta lösemi aşısının 2. Dozunu olacak onu da olsın o zaman şöyle 15 gün falan geçsin bakıym duruma o zaman

DoraFiko

2erkek kedim var biri 8.5 diğeri 7 aylıkken kısırlaştı.

Şöyle söyleyeyim büyük kedimde de dediğiniz gibi bariz kızgınlık belirtileri yoktu sadece peluş battaniyesine çiftleşme hareketi yapardı. Ne miyavlama ne koku bırakma ne de agrasiflik yoktu. Ama yağlı kuyruk sendromu oldu kuyruğu yağlandı yani. Buda testesteron hormonu fazlalığındanmış. Her kedi bağırıp çağırıp kızgınlık belirtileri göstermiyor yani. Büyük çok sakindi. Küçük kedimde aksine 6aylık oldu camlarda böğürmeye başlamıştı 😊 ikiside kurtuldular çok şükür bence sizde kısırlaştırabilirsiniz tam vakti

baranertaga

Tamam zaten haftaya lösemi aşısının 2. Dozu yapılacak ve aşıları bitmiş olucak. Aşınım üstinden biraz geçince duruma göre karar veririz

baranertaga

*Aşının