Kediler İçin Mama Tercihinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ve Kriterler Nelerdir ?

Miril

Yetişkin bir kedi için

3 CEVAP

patili

-dogal yollarla korunmasına dikkat edin (c vitamini, e vitamini gibi vitaminlerle)
-zararlı tahıllar içermemesi çok mühim. (mısır, mısır gluteni, buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi, digest gibi)

  • kaynakta hangi etin kullanıldıgı ve hangi oranda kullanıldıgı belirtilmeli (mesela; tavuk proteini, et ve et türevleri, balık yemeği gibi cümleler yazan mamayı atın çöpe.) (chicken MEAL, chicken BY PRODUCTS.....vs) şeyler yazıyorsa tavugun tırnagı, kemiği, gözü, petlerinizin önüne konuluyor demektir.)

  • %30 ile %40 arası bir oranda proteine sahip olmalı iyi bir mama.

  • BHA, BHT, equitoxin, propyll galat gibi benzin türevi kimyasal maddelerle korunmamalı.

  • Başta taurin, l-carnitine olmak üzere kedinize köpeğinize gereken bir sürü vitamin ve minerali içermeli.
    Bu şekilde bir mama içeriği dogru mama içeriğidir. gönül rahatlıgıyla kedinize köpeğinize sunabilirsiniz.

Luckyssss

Kediler taurin üretemediği için mamanın taurin oranı yüksek olmalı

yasement

Patilinin yazdiklari cok onemli. Ancak tahil icermeyen bazi mamalarda patates bezelye vs kullaniliyor. Benim tercihim nisasta yerine bugday yulaf gibi dusuk glisemik indeksli tahil bulundurmasi. Bir de hangi kuru mamayi tercih ederseniz edin yas mamayi odul olarak gormeyin. Ayda 1-2 gun vereceginiz yas mama kedilerin vucutlarinin susuz kalmasinin onune gecemez. Hic degilse haftada 80 gramlik 1 yas mama acin, birazini acinca birazini 24 saat sonra birazini da 48 saat sonra verin. Haftada 3 gun su alimina destek olmus olursunuz. Ve lutfen okuyun