Fip Bulaşıcı Mıdır ?

emine64

Merhaba arkadaşlar 4 gün önce bahçede baktığım kedilerin birisinin hastalandığını farkettim ama 6 gün önce havalar aşırı soğuktu mamaları bitmişti ama yinede evdekilerden veriyordum kedilere tam mama aldım o yavrum hastalandı veterinere götürdük iğne yapıldı iki gün ama sorun geçmedi sürekli kusma hareketi yapıyordu röntgen öektğler birşey bilemediler 3. Gün serum taktılar ağızdan vitamin verdiler yine aynıydı dün sabah öldü kıveze almışlardı ikinci veteriner öldükten sonra açıp baktığını söyledi fip dedi benim kedimle çok kısada olsa aynı ortamda bulundu arkadaşım kedisiylede veteriner bulaşmaz diyor ama bu durum çok korkutuyor bizi benim kedim arada dışarıyada çıkıyordu merak ettiğim aynı ortamda olup diğer kedilere geçmeyen varmı

21 CEVAP

CanKurtaran

İnsanlara bulaşmaz ama yanındaki hayvanlara bulaşabilir

melist35

viral hastalık bu, aynı ortamdan bulaşıyor. hasta kedinin bastığı yere başka bir kedi basıp kendisini yalarsa ona da bulaşır. kedi corona virüsü bu, insanlarda nasılsa onlarda da öyle bulaşıyor

emine64

@eceyilmaez çok teşekkür ederim güzel bilgilerin için çok korktum ama elimden birşey gelmeyeceği için paniği bıraktım çok şükür bir belirti olmadı mama olarak bebekliğinden beri kaliteli mamalar kullandım gözü hep dışarıda strese girmemesi için arada izin veriyorum gezip geliyor diğer türlü zorla tutuyorum evde. Ölen kedi için çok üzüldüm bende keşke olmasaydı diğer kedilerde birşey yok mesela mama yemeye geliyorlar inş olmaz demekten başka birşey gelmiyor elimden

emine64

İnterntte evet Hep geçer diye yazıyor ama fip geçmiyormuş çoğu veterinerde öyle söyledi

Fipli kediyi sevip sonra diğer kediyi sevdiğinizde dahi bulaşabiliyor böyle lanet iğrenç bişey

golsahyildirim

Kaynaklarda kedilerdeki corona virüsünün bulaşıcı olduğunu ancak hastalık fip'e dönerse bulaşıcılığını yitirdiğini yazıyordu, siz kaynak taraması yapın ve birden fazla kliniğe sorun derim. Hekimin kedinin içini açıp bakınca anlaması biraz şüpheli, zira şu an corona virüsüyle savaşan bir kediye bakıyorum ve veteriner hekim çok temkinli yaklaşıyor semptomlarına.