Fip Bulaşıcı Mıdır ?

emine64

Merhaba arkadaşlar 4 gün önce bahçede baktığım kedilerin birisinin hastalandığını farkettim ama 6 gün önce havalar aşırı soğuktu mamaları bitmişti ama yinede evdekilerden veriyordum kedilere tam mama aldım o yavrum hastalandı veterinere götürdük iğne yapıldı iki gün ama sorun geçmedi sürekli kusma hareketi yapıyordu röntgen öektğler birşey bilemediler 3. Gün serum taktılar ağızdan vitamin verdiler yine aynıydı dün sabah öldü kıveze almışlardı ikinci veteriner öldükten sonra açıp baktığını söyledi fip dedi benim kedimle çok kısada olsa aynı ortamda bulundu arkadaşım kedisiylede veteriner bulaşmaz diyor ama bu durum çok korkutuyor bizi benim kedim arada dışarıyada çıkıyordu merak ettiğim aynı ortamda olup diğer kedilere geçmeyen varmı

21 CEVAP

deniznergis

veteriner açıp baktı demişsiniz açıp bakılarak anlaşılan bir hastalık degilki bu kan tahlillerinde bile zor çıkıyor bu illet hastalık şsştım kaldım doğrusu

emine64

Benim merak ettiğim veteriner neden bulaşmaz diyor aynı ortamda olsa bile anlamadım

deniznergis

veterinerimin anlattıgını yazıyorum her dogan 100 kediden 90 tanesinde corona virüs bulunur bu hayvanın vucudunda mevcut insanlara bulaşmaz ,vucutta bulunan virüsü tetiklemek için ya agır bir hastalık yada vucut direncinin tamamen çökmesi lazım,yada bir başka kedinin salyası, mama kabı ,en önemlisi tuvalet yoluyla bulaşması dışkı ile bu çok önemli,bir başka kedinin dışkısının,sizin kedinizin patisine bulaşan dışkıyı temizlemek için yalayıp temizlemesiyle ve bulaştıgı andan itibaren mevcut korona mutasyona ugrayıp ölümcül olan ıslak fib yada kuru fib olarak ortaya cıkıyor ve hayvanın saglık sistemini bitiriyor çaresi varmı var diyorlar ama garantisi yok hayvandan hayvana degişiyor tedavide kimi iyileşiyor kimisi melek oluyor bir doz aşısı 70 dolar şu an 90 doz aşı yapılıyor zor işler bunlar rabbim merhamet etsin bütün canlılara.

ezgirem10

daha önce fipli kedi bakmış biri olarak söylemek gerekirse fipli kedi aynı evdeki bir diğer kediyle aynı kumu kullandı(fip olduğunu bilmiyorduk) ama diğer kedide bir şey çıkmadı eğer çok zor durumdaysanız gidip tahlil yaptırabilirsiniz içiniz rahat eder

Ben de Uşak'ta yaşıyorum hangi veterinere götürdünüz ?

emine64

İsimle cevap verebiliyor muyum bilmiyorum ama @ezgirem10 umarım olmaz bizimkilerede veterineri ısrarla söylüyor olmaz diye güveniyorumda ama işte interntte hep bulaşıcı yazınca insan korkuyor testi tam kesin sonuç vermiyor dediler

emine64

Teşekkür ederim herkese Bilgi için bir belirti birşey olmadı çok şükür inşda olmaz bulaşmamıştır tek duam

eceyilmaez

Oncelikle olen kedi icin uzuldum. Bilgi yanlışlarını düzeltmek istiyorum. Fip tam olarak kan tahlilinden anlaşılabilen bir hastalık değil belli değerlere bakarak yorumluyorlar alternatif tedavileri demiyolar ise yaramıyorsa anlaşılıyor ki kedi fip. Zaten bu teşhis sürecinde de çok vakit kaybediliyor. Islak fip, kuru fipe göre daha hızlı ilerliyor. Karnı şişen kediye kesin olarak fip teşhisi koyabilmek için karnında sıvının çekilip lab. 'da incelenmesiyle anlaşılıyor. Bu sıvı çekilince hayvan biraz daha rahat nefes almaya başlıyor ama tedavi sürecinde tekrar sıvı birikimi oluyor genelde ve birkaç sıvı alınması gerekebiliyor. Ayrıca tüm sıvının bir anda çekilmesi de hayvani şoka sokacagindan içerde az miktar bırakılması lazım. Bulaş kısmıda şöyle: corona virüsü bulaşır vücut salgılarından evet fakat corona fip formuna geçtiyse bulaşma ihtimali biraz daha az oluyor fakat yine 0 değil. Coronanin fipe dönmemesi için bağışıklığını yüksek tutmak ve stresten uzak tutmak gerekiyor. El verdiğince iyi mamalarla beslemeli, bol bol sevmelisiniz. Kullanacağınız mama,malt ve eğer istiyorsanız takviyelerin içeriğini inceleyen yerler var internette mutlaka araştırın en temizini almaya çalışın. Doğal bağışıklık destekleyici olarak kemik suyu, probiyotik olsun diye yoğurt verebilirsiniz. Kediniz fip li bir kedi fip olmadan önce onla aynı mama kabı, kum kabı kullandiysa ve birbirlerini yaladilarsa corona bulaşmış olma ihtimali yüksek ama endişelenmeyin çoğu kedide var zaten corona. Fip li kediyle aynı ortamda olduysa da yine bir ihtimal var fakat corona kadar yüksek değil. Şu an kediniz için yapabileceğiniz en iyi şey bol sevgi vermek 🐾💚 umarım birilerine faydam olur bu yazdıklarımla. Fip le ilgili çok bilgi kirliliği var. Bu arada tedavisi de var fakat ilaç cin den geldiği için bir şişesi 70-80$ arası 5ml. Kedinizin kilosuna göre birkaç gün gidebiliyor 1 sise. 84 gün aralıksız kullanılması lazım sonrasında da gözlem süreci var o gözlem süreci de bitince tam olarak iyileşmiş oluyor. Zorlu bir tedavi çoğu insan kampanya başlatıp bağışlarla tedavi ettirebiliyor.

Firuzecik

Ben önceden coronanin bulaştığını fipin bulaşmadığını sanıyordum. Fip feline coronavirusün mutasyonlu hali. Şimdi bir kaç yazı okudum. Coronanin mutasyonlu hali yani fip de bulaşabiliyormuş. Ağız yoluyla , nefes yoluyla vücut salgılarıyla. Aynı ortamda olmak ya da eşyalarını kullanmak da dahil. Umarım bulaşmamıştır. Kedinizde bir değişiklik varsa ya da önlem amaçlı olarak da bi veterinere gösterin. Erken tanı ve tedaviyle iyileşen kediler oluyor.

Policlal

Birbirlerini yalarlarsa, aynı kum kabı veya yemek kabını kullandılarsa, temas halinde oldularsa geçer. Dışarıya çıkıyorsa da her zaman risk vardır tabi ki

fatma_nur42

korona kaparsa korona mutasyon ile vücutta fip e dönüşebiliyormuş veterinerim öyle demişti

emine64

Belirti vermiyormuş işte uşakta yaşıyorum zaten sağlık bakımından geri bilmiyorum kafayı yicem bahçedeydi ama kapıyı açtığımda Paldır küldür giriyordu yavrum mamaya 😔

emine64

@kedilernedemekistiyor iki tane veterinere götürdüm birisi üç güm tedavi uyguladı bir değişiklik olmadı sonra diğeri aldı empatide çalışıyordu güvendiğim sevdiğim bir veteriner

emine64

@deniznergis hayvan öldükten sonra bakılmış otopsi gibi sanırım bilmiyorum ama kesin konuştu fip dedi

emine64

İnterntte çok okudum yazılar genelde hep bulaşıcı yazılmış ama bazı makalelerde bulaşmaz yazıyordu ondan belki başına gelen bardır diye sormak istedim