Hemogram Testi

zba7

Merhaba, arkadaşlar kedimi kısırlaştıracağım.Birkaç veteriner kliniğini ile görüştüm. Çoğu kısırlaştırma öncesi testleri fiyata dahil etmiyor.Ve çok gerek duymayanlar var. Öncesinde muayene edip o şekilde kısırlaştırma yapıyorlar.Bizim kısırlaştırma işlemi yaptıracağımız yer de çok gerekli olmadığını söyledi.Eğer muayene sonrası gerek duyarlarsa bakıyorlar vs.Testlerden özellikle hemogram testini(kan s.) sormak istiyorum. Siz yaptırdınız mı? Yaptırmayanlar bir sıkıntı yaşadı mı?

4 CEVAP

Merhaba ben 2erkek kedimi kısırlaştırdim ikisine de hemogram baktirdim gonul isterdi biyokimyada bakilsin ama ona ne yazikki bütçem yetmedi. Bence kesinlikle baktirin benim 2 kedimde de susuzluk varmis ikisinde de parazit varmis (normalde parazitleri 2 ayda bir yapiyodum disari ciktiklari icin parazitte cikinca hekimimiz ayda bir yap dedi) ve birinin kaninda enfeksiyon çıktı. Ona gore antibiyotik kullandık. Hemograma baktirmasam ne parazit oldugunu fark edicektim ne kanda enfeksiyon oldugunu ne de susuz oldugunu ki bans fazla bile su iciyor gorunuyordu ama yetmiyormus. Disardan ikisi de gayet normal duruyolardi yeme icme normaldi diskilama normaldi oyun oynuyoduk hergun kaninda enfeksiyon cikan kedimde bi anormallik seziyodum bunun icin muayeneye de goturmustum ama her sey normal denmisti ama degilmis.Hem benim icim daha rahat etti hem onlar icin daha iyi oldu bence kesinlikle baktirin ozellikle disiyse hic tereddut etmeyin. Kanda enfeksiyon ciktiginda kisirlastirmayi erteleyelim mi diye sordum vetimiz disi olsa ertelemek zorunda kalicaktik ama erkek de gerek yok demisti aklinizda bulunsun

mihriii

bence de kesinlikle baktırın bağışıklığı düşük olabilir falan kanın pıhtılaşmasına falan da bakılıyormuş hemogramla pıhtılaşmasında sorun varsa çok kanama oluyormuş ama bizim veterinerinerimiz hemogram tek pek bir şey ifade etmez demişti biyokimya da yaptırdık

Uzmo

Ben hem hemogram hem biyokimyasina baktirdim. Fiyata dahildi.Bana kalirsa cok onemli yukaridaki arkadasin yazdigi gibi fark etmediginiz bir problemi olabilir, ameliyata alinmaya uygun olmayabilir. Her operasyonun bir riski var ancak hemogram ve biyokimyayla onceden gorulebilecek seyleri fark ederek riski azaltabilirsiniz.

zba7

Teşekkür ederim herkese..