Erkek Kedi Kısırlaştırılırsa Saldırganlığı Biter Mi? Lütfen Cevap Yazın Yardımcı Olun.

tugcerkovan

Merhaba, erkek kedisi olup kısırlaştırmış olanlar cevap yazarsa çok sevinirim. Bizim oğlan 11 aylık, bu ay içinde kısırlaştırmayı düşünüyoruz. Koku bırakma, çiş yapma olayları yok, yalnız aşırı saldırgan. Şöyle anlatayım normal bir şekilde davranışlarımıza devam ederken bir anda bize odaklanıp bakakalıyor (tabi biz bu anda ödümüz kopuyor olacakları bildiğimiz için) sonra vücudu kaskatı kesiliyor ve en ufak bir hareketimizde kolumuza yapışıyor aynı polis eğitim köpekleri gibi dişlerini geçirip kilitleniyor. Tabi biz bağrış çağrış birbirimize yardıma koşuyoruz, gelen kişiye saldırıyor bu sefer aynı şekilde, attıkça daha sert bi şekilde atlayıp saldırmaya devam ediyor. eğer yakınlarda su spreyi varsa kurtulabiliyoruz yoksa kanlar içinde kendimizi bir odaya kapatabilirsek şanslı oluyoruz. İnanın onu çok seviyorum 1 aylıkken sokakta bulduk perişan haldeydi ve bebeğimiz gibi baktık büyüttük. Bebekken de çok saldırgandı dişleri kaşınıyor diyorduk. Veteriner hep büyüdükçe akıllanacak geçecek dedim. Şuan akıl almaz bir hale geldi, evimizde korkarak yaşıyoruz, anneme eşime ve bana saldırdı hepimizi kanlar içinde bırakacak şekilde. Nedenini çözemiyoruz. Onu çok seviyorum ve ileride bebeğim olunca, evde çocuk olunca ne yapacağımı bilmiyorum. Bir çocuğa saldırırsa öldürecek kıvama getirebilir. Kısırlaştırınca sakinleşir ve evde beraber yaşabilecek düzeye gelir mi? Ne önerirsiniz? Eğer kısırlaştırırsam ve düzelmezse onu bu halde kimse sahiplenmez bahçede bakılacak şekilde bir yakınıma da veremem. Ona ölene kadar bakmak için aldım ama artık sinir krizleri geçiriyorum ve canımın acısından ağlamaktan harap oldum. Kemiğe kadar iniyor dişleri ve kemiklerimiz iyileşene kadar zonkluyor. Kedim tekir bu arada. Evin tümünde geziyor, dışarı çıkmadı hiç 9.kattayız. Etrafta kedi köpek kokusu alabileceği bişey de yok. Hergün yaş mama ve normalde de royal canin kitten mama veriyorum doğduğundan beri.

26 CEVAP

LadyAndCat

Tuğçe Hnm,
Öncelikle her kedinin karakteri farklı
1-Öncelikle kısırlaştırma saldırganlığı azaltır.
2-Evi baştan sona temizleyin koku bırakır çünkü erkek kediler. Kokuları temizleyip bazı küçük değişiklikler yaparsanız bazı şeyler değişmeye başlayacaktır.
3-En çok işediği yere, koku bıraktığı yere koyun kaka kabını.
4-Kediniz küçükken neden oyun oynarken ısırmasına izin verdiniz. Sanırım canınızı acıttığını anlayamıyor!!! Anlasalar yapmazlar.
5-Bol bol oyun oynasın.
6-Mutlaka dışarıyı izleyeceği bir penceresi olsun evde. Dışarıyı izlemek psikolojilerine iyi geliyor.
KISIRLAŞTIĞINDA.
ENERJİSİNİ ATABİLDİĞİNDE.
SEVİLDİĞİNİ BİLDİĞİNDE
CAMDAN DIŞARIYI İZLEYEBİLDİĞİNDE
DOLAP ÜSTLERİNDE YÜKSEK YERLERDE UYUYABİLDİĞİNDE HER ŞEY DÜZELECEKTİR.

Alsimist

Tekir 1 buçuk yaşında erkek kedim var, aynı şeyleri kısırlaştırmaya yakın süreçte ben de yaşadım çok çaresiz kaldığım zamanlar oldu ne yapacağımı şaşırmış durumdaydım . Hiç kimseyi eve adım attırmıyor beni bile hareket ettirmiyordu . Kısırlaştırmadan öncesinde koku bırakma gibi durum olmadı hiç ancak yapısal olarak kısırlaştırma süreci her kedi için aynı olmuyormuş ,bir hayli kilosu vardı oğlumun bu nedenle biraz geç kaldığımızı söyledi veterinerimiz . Kısırlaştırma operasyonundan sonra ilk bir hafta felan battaniyelerin üstünden zor aldım ,sürekli gözüm üzerindeydi çorapları kaçırıp yaramazlık peşinde olma durumları devam etti =) yaklaşık bir aya yakın süre içinde tamamen süt kuzusu oldu uysallaştı oyuncu sevimli bir şey oldu .. Ancak o bir haftadan sonrasında, hayır dediğimde beni anlamaya başladı .Her aksi durumunda bağırmadan gözlerine bakıp işaret parmağımla hayır dedim sürekli , mesela onun yerini değil kendi yerimi değiştirdim başka odaya geçtim ama onun kapısını kapatamadım öyle öyle uysal bir hal aldık .Dilerim bu olumlu süreçleri siz de yaşarsınız . Ancak operasyon sonrası mama miktarına ve markasına çok dikkat etmelisiniz aksi taktirde yiyip yattıkça kilo artışı oluyor . Kolay gelsin

thisisilay

Merhaba, bundan yaklaşık bir yıl önce ben de çok zor dönemler geçirmiştim. Kedim ne zaman dışarda başka bir kedi görse bana saldırıyordu. Öyle ki bacağımda ve ellerimdeki diş ve pençe izleri hala geçmedi 1 yıl sonra bile. O an kıpırdayamıyorsunuz onun canını yakmamak için karşılık da veremiyorsunuz. Onun vazgeçip gitmesini bekleyeceksiniz korkuyla. Bunu yaşamayan kimse bilemez. Diş izleri enfeksiyon kapar günlerce şiş kalır yara izlerinizi yıllarca taşırsınız. Benim kedim kaşla göz arası balkondan kaçtıktan sonra bulduğum gibi soluğu veterinerde aldım. Klinikte bile ısırdı beni, veteriner hayretler içinde kaldı nasıl yaşadın bu kadar süre diye. Arkadaşlar kimsenin canı gibi sevdiği hayvan dostlarına olumsuz bir şey söylemek değil niyetim ancak bazı kediler böyle. Sizin yetiştirme tarzınız ya da başka bir şey sebep olmayabiliyor buna. Onların karakteri bu olabiliyor bazen. Benim bebeğim bana geldiğinde 3 haftalıktı, araba kazası sonrası sahiplendim. Yani 2 haftalıkken ev ortamına girdi. Hiç hırçın davranmadım hep sakince sevdim hiç sıkıştırmadım. Ancak o birkaç aydaki hali bambaşka bir şeydi. Hala bebeğimden korkuyorum. Hala kedi gördüğünde kapıya gidiyor ve ben korkudan kendimi odama kapatıyorum. Öyle bir travma ki yaşamayan kimsenin anlayabileceğini sanmıyorum. O an yaşadığım korku ve acıyı bilinçaltım bana oğlum her kedi gördüğünde hatırlatıyor. Kısırlaştırdıktan sonra (7 aydır) hiç böyle bir olay yaşamadık neyse ki ama etkileri bende hala devam ediyor.

Miobah

@thisisilay sizi çok iyi anlıyorum bunu yaşamayan anlamaz 1 haftadır bizde yaşıyoruz 2 aylıkken sahiplendiğim bugüne kadar dünyanın en uysal kedisi olan mio aynen tarif ettiğiniz gibi özellikle en çok vakit geçirip oynayan bana parçalamak istercesine vahşice saldırmaya başladı ondan uzaklaşmaya çalışınca hıncını alamayıp kovalıyor yakalayıncada kollarım bacaklarıma kemiğine kadar dişlerini geçiriyor 3 gün önce kısırlaştırdık operasyondan sonra bir kerede daha saldırdı şu an onu ayrı bir odada tutuyoruz ben özellikle görünmemeye çalışıyorum eşim ve kızım girip seviyor oynuyor biraz garip davranıyormuş ama saldırmıyor ona nasıl davranmalıyım lütfen yardım

Miobah

Bende 30 yıldır kedi besliyorum hayatım boyunca hiç böyle birşeyle karşılaşmadım, şu an yaşadıklarım kabus gibi çok üzülüyor ağlıyor ve korkuyorum lütfen bilgisi olan varsa paylaşsın

Miobah

@alimertsnow sorununuzu çözebildiniz mi

Dph

Merhaba bende bir şey sormak istiyorum yaklaşık 3 4 aydır bizimle olan erkek kedimiz var şuan 7aylık. Eve 45 günlük bir dişi kedi geldi. 2 haftadır bizimle. Oğlumuz sürekli dişi kediye saldırıyor ve miyavlıyor normalde hiç miyavlamaz. Kızgınlık dönemi olduğunu düşündük bu yüzden 2 gün önce kısırlaştırdık ama hala dişi kediye sürekli saldırıyor. Ne yapmamız lazım bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun.

Burcuudul

Benim kedim de erkek tekir kedi. Yaklaşık on aylıkken iki hagta önce kısırlaştırdık. Öncesinde kolumuza kelkiniyordu ve ısırıyordu. Kısırlaştırınca geçer dedik ama azaldı fakat henüz geçmedi. Hayırı öğretmiştim. Burnuna birkaç kere sertçe vurdum küçükken ısırdığında. Şimdi parmağımı görünce korkup bırakıyor. Hayırdan anlamadığı zamanlar burnuna dokunduğumda bırakmadığı zamanlar kulağına üflüyorum. O zaman bırakıyor. Üglediğimde bırakmayınca da arka bacağına bi tane şaplak atıyorum bi tane. Bağırıyorum. O zaman geçip yatıyor. Gakat bunların sıklığı ve şiddeti önemli. Kediye göre değişir bunları yapabilmek. Sizin kediniz çok ağresif bunları yapmayın ama kendinizi bir şekilde koruyun. Evde hoşuna gitmeyen durumlar sesler kokular mama kabının yeri ve tuvaletinin yeri kötü olabilir onun için. Oyun oynamanız önemli. İple oynatın. Eğer lazerle oynatılorsanız mutlaka ödül maması verin. Psikolojisi bozulur yoksa. Mama olarak britcare in indoor antistres mamasını deneyin. Bozita da olur geyikli maması. İştah ve tuvalet kontrollerini yapın başka bir sorunu olabilir. Royal canin mama iyi değil mystic britcari bozita ondan daha iyi. Proplandan uzak durun. Nd ye boşuna para vermeyin.
Bunlar haricinde size odaklandııında onu oyuna teşvik edin dikkatini dağıtın. Su sıkmayın bu da sinirlendirir. Elinizi kolonya ile ıslatın. Yapmaz o zaman. kısırlaştıktan sonra bir süre hareket devam edebilir. Ama azalacaktır. Sisi av olarak veya cinsel bi varlık olarak görüyor olabilir. Şuan biizmkinde devam ediyor. Kediniz evde yalnızsa strese ğiriyor olabilir. Kum olarak vancat aktif karbonlu kullanabilirsiniz koku yok..
Bu kadar:)

aslihan_e

Kediniz yeni kedinin kokusundan rahatsız oluyor, her kedi başka kediyi kabul etmez evde. Olmuyorsa ayrı odalarda tutacaksınız ya da yeni kediyi sahiplendireceksiniz. Bunun kızgınlıkla alakası yok. Kedi istemezse istemez.

Anonymus985465

Gerçekten şaşkınlık içinde okudum.
12 senedir kedilerle yaşıyorum. Evde 14 kedim var. Hepsi sokaktan. Ancak sadece yağmurlu ve/veya soğuk havalarda evin içinde tutuyorum. Tabi büyük bahçemde ve ormanda sürekli hareket halindeler.
Biraz empati yapalım. Bir insanı değil haftalar ve aylar, birkaç gün bir eve kapatın. Ki bu insan. Hayvanların yaşam alanı doğa ve her kedinin, başka kedilerin girmesine izin vermediği kendi alanı var. Avrupa'da bu konuda yapılmış çok ciddi bilimsel araştırmayı izleme imkanım oldu.
Bahçesi olmayanlar için önerim; Evinizin duvarlarına kedinizin tırmanabileceği raflar monte edin. Hergün uzun bir tasmayla doğada/parkta/sahilde yürüyüş yapın. Ev içinde yaşayan kedilere özel mama yedirin.
Evladınızla daha sağlıklı ve uyumlu mutlu uzun bir ömür dilerim.

Minminik

aynı sorunu yaşıyorum bugun veterinere gittim acil kısırlaştırıcak benim 5 aylık erkeği ayrıca anti stress veya daha düşük kalorili mama önerdi mamadan çok enerji toplamaması için. beslemesini günde 3 kere mamanın önerdiği şekilde yapın önüne tepeleme mama koymayın dedi