Yeni Kedi Siyam Kedisi Sahiplendik Fakat Evde Tekir Bir Kedimiz Daha Var

alynamlke

Yeni siyam kedimiz 2 aylık ve çok küçük. Geleli daha 1 gün oldu. 10 aylık tekir kedimizle birbirlerine hırlayıp tısladılar. Alıştırma süreci için googledan okuyup youtubedan videolar izliyorum ama hala endişeliyim. Deneyim ve tecrübelerinizi söylerseniz memnun olurum. Yeni gelen kedi çok küçük oldugu için birbirlerine yaklaşmalarından korkuyorum ve evde sadece ben değil bütün aile oldugu için onlar da birbirlerine zarar verirler diye korkiyor

3 CEVAP

Siyammm

benim belalı kedim diye bi program var youtube tan izleyebilirsiniz hangi bölümdü hatırlamıyorum ama bu konuyla alakalı video vardı

Ketonmanya

Merhabalar. Öncelikle iki kedinizi de sevginizden mahrum bırakmamalısınız. Yeni gelen kedinizle daha çok ilgilenmeniz evinizdeki kedide yeni kediye karşı düşmanlık oluşmasına sebep olabilir. İnanılır gibi olmasa da kedilerin de çok güçlü kıskançlık duyguları var. :) Ayrıca ilk 4-5 gün kedileri farklı odalarda tutmanızı ancak iki odaya da diğer kedinin kokusunu taşıyan birer eşya bırakmanızı öneririm. Böylece kedileriniz birbirlerinden önce birbirlerinin kokularını tanıyıp aşina olabilirler, bu da tepkiselliği büyük ölçüde azaltabilir. Bu birkaç günden sonra kedilerinizi bir araya getirdiğinizde ise ilk etapta asla ikisini yalnız bırakmamalı, davranışlarını gözlemlemelisiniz. Bu aşamadan sonra alışma süreci biraz daha rahat olacaktır.

Ancak şunu da unutmamalısınız ki kedilerin de insanlar gibi kendilerine has karakterleri var ve bu yöntemler kesinlikle genelgeçer yöntemler değiller. Birbirlerine kolayca alışma ihtimalleri kadar hiç alışamama ihtimalleri de var. Bu durumda gözetmeniz gereken tek şey birbirlerine fiziksel zarar vermemeleri. Umarım süreç hem aileniz hem de kedileriniz için kolay geçer.

Patili günler dilerim. :)

alynamlke

Cok teşekkür ederim cevaplar için