Kedi Zeka Geliştirme

ya bakın gerçekten çok saçma gelebilir ama kedimin diğer kediler kadar zeki olmadığına inanıyorum ne yapabilirim zekasını geliştirebilmek adına???

22 CEVAP

Kedi bu. Üst düzey zeka mı bekliyorsunuz?

yokistead

Bence herkes insan olarak kendi zekasına bakmalı sonra hayvanların zekasını yorumlamalı. Bu sitede de kimse bilim insanı değil, uçak mühendisi değil malum :) bazılarını görünce (sizin tabirinizle tabi bence hepsi akıllı da), en geri zeka hayvan bile ileri zeka gözümde.

Thekedi

@tyguler Maine coonlar çok zeki değiller, eğitilebilirlikleri yüksek.

İran kedilerinin kökeninde gelen bir kediye( British Shorthair, İran, Exotic Shorthair, Selkirk Rex...) sahipseniz kediniz biraz salak olabilir. Bunun nedeni CHL1 ve CNTN6 gen mutasyonlarına sahip olmaları, bu genler zekâ geriliğiyle ilişkilidir. Zaten bu genler bu kedileri “vahşi” davranış sergileyen, kolay strese giren, bağımsız ve avcı içgüdülerine sahip kedilerden rahatsız olan insanlar için “ideal” ev hayvanı yapar. Çevreye duyarsuzlıklarıda ve kahıtsızlıkları bu zeka geriliğinden gelir.

Renklipati

Kağıdın kokusunu aldığı için içindeki mamanın kokusunu hissetmiyor demekki dışı kağıt sonuçta bence normal şeyler

benim kedimde tuvaletini yapınca kumla kapatamadığo yerler için veya öyle inandığı için altındaki pastası çekiyor onla kapatmaya çalışıyor skdksksmd yani çok bir şey beklemeyin oluyor

mihriii

yani gayet normal söyledikleriniz bence kedi çünkü benimki de kapalı tuvaletin kenarlarıyla örtmeye çalışıyor tuvaletini

Firuzecik

Kedilerin zeka seviyeleri farklı oluyor. Mesela erkek kedim cin gibi akıllı ama kızım çok saf :') zeka için oyunlu ödül oyuncakları oluyor belki bi etkisi olur

Irkına bağlı olabilir. Özellikle British Shorthair, İran, Exotic Shorthair, Selkirk Rex, Chinchilla, Himalayan, scottish fold...bu kediler İran kedisi ırkına aitler ya da senin kedinin atalarından biri bu kedilerden biri olabilir çünkü bu kedilerde zeka geriliğinine sebebiyet veren genler var. @Thekedi anlatmış zaten.

Bu hayvanlarda doğuştan olan bir şey kediye eğitim verilebilceğini sanmıyorum.

Canann61

Sorunuz bana çok komik geldi anlık tebessüm etmeme sebep oldunuz teşekkür ederimm :))

@Canann61 :)))

aslihan_e

Kumu yerine duvarı kapatması içgüdülerle ilgili. Yani ona içgüdüleri kaka yaptıktan sonra kapatmalısın dediği için kaka yaptıktan sonra kapatma hareketini yapması gerektiğini biliyor ama o an kakaya pek dikkat etmediği için sadece içgüdüsünü yerine getiriyor. Teknik olarak kapattık mı kapattık diyor. Aslında kedileri eve alıp aptallaştıran bizleriz. Dün belgeselde adam koyunları koruyan köpeklerini hiç sevmiyordu evcilleşirlerse kendilerine has özellikleri kaybolmaya başlarmış. Kağıdın içinden mama araması için de aşırı aç olması gerek. Sokakta kediler günlerce aç oldukları için gidip çöp poşetlerini yırtıyorlar. Aç olunca en ufak kokuyu bile alıyorlar ya da umursuyorlar. Bizim sokaktan sahiplendiğimiz kediler yavruları için mutfaktan ekmek poşetini çalıyordu ağzına alıp kaçırıyordu. Hayvanlar yokluk görmüş çünkü. Şimdi bizim yine sokaktan gelme bir kedimiz var. Çok şapşaldır. Geçen baktım attığım oyuncakları ağzına alıp geri bana getiriyor. Bunu her kedi yapmaz ama bu onların zekasının geri olduğunu göstermez. Umursamayla ilgili. Kediniz aşırı titiz olsa aman koku kalmasın diye iyice kapattığından emin olurdu.

mesela tül perdenin arkasındayken malt veriyorum perdenin sonu dibindeyken çıkmak yerine ille de perdeyle savaşıyor maltı kapmak için ://

kumu yerine duvarı falan kapatıyor

kağıdın içine ödül koyuyorum daha sonrada buruşturuyorum maksat uğraşsın ama alık gibi bakıyor sadece -_-