Lösemi Aşısı Hakkında

aigenc

Herkese merhaba, kedim 5 aylık ve karma aşısına başladık. Toleransı düşük bir kedi ve aşı onu çok rahatsız etti. Gün içerisinde gerçekten ölü gibiydi. Veterinerim lösemi aşısını isteğe bağlı yapıldığını söyledi. Dışarı çıkan bir kedi değil. Yan etkileri çok ve ağır bir aşı olduğu için yaptırmamayı düşünüyorum. Acı ama bu aşı yüzünden çok ağır hastalanan ve ölen kediler gördüm maalesef. Sizce doğru bir karar mı veriyorum? Yaptırmazsam ne olur?

6 CEVAP

tyguler

Lösemi testi yaptırın bence. Ona göre bir karar verirsiniz

melist35

kediniz daha önce sokak temaslı değilse yaptırmayabilirsiniz. yaşını geçtikten sonra da yaptırabilirsiniz. bünye olarak daha sağlam olur

pisicikimm

Lösemi aşısının zorunlu olmadığını söyledi bizim veterinerimiz de. Eğer evde bakıyorsanız yaptırmayın dedi. Zaten tedavisi olan bir hastalık tarzı bir şeyler söyledi. Eğer kedimizde lösemiye yatkınlık yoksa ve lösemi aşısı yaptırırsa hayvancağızın bağışıklığı daha da düşüyormuş. O yüzden yaptırmayı düşünmüyorum şahsen ben.

fatma_nur42

Yaptırmanız şart fakat mutlaka test yapılsın yoksa tehlikeli sonuçlar doğurabilir 😊

mihriii

test derken kan testi yeterli mi lösemi için ayrı bir test mi gerekiyor bilgisi olan var mı?

Policlal

Bizde yaptırmadık dışarıyla ve başka kedilerle teması olmayan kediler için boşuna risk almaya gerek yok. İyi yapmışsınız