2 Aylik Kedi De Mantar

2 aylik kedi de mantar var ve butun vucuduna yayildi .Kulaginda siyah lekeler var , kulak bolgrsinde mantar var , vucudunda da siyah tuy cikmasi yerine mantardan dolayi beyaz tuyler cikiyor ve karin bolgesinde sivilceler var ben o sivilcelere dokunmuyorum birsey olur diye kediye ..
Kardesimde boyun bolgesinde baya bir kizariklik var kedi orayı cizmisti ama suan ora kizarik baya ..
Kedide ki mantar insana gecermi ?
Mantar gecerse insanda nasil farkedilir ?

12 CEVAP

perasu

Evet bazen kedideki mantar hastalığı insana bulaşabiliyor. Bizimkilerde de olmuştu mantar fakat bize bulaşmamıştı. Veterinere götürdünüz mü bilemiyorum. Mantar için iğne yapılıyor. Ama iki aylık kediye yapılır mı bilmiyorum. Biz mantar için iğne tedavisi yaptırdık fakat bir işe yaramadı. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine TROSYD Mantar Kremini sürdük. Önce Batikonla açık yara haline gelmiş mantar bölgesini temizliyip ardından bu kremi düzenli sürerseniz geçiyor. Tavsiye ederim. Bir de tavuklu gıdalar vermemeye çalışın. Tavuklu gıdalar deri hastalıklarını tetikliyebiliyor. Fakat içden takviye de verirseniz iyileşmesi daha kısa sürer. Çünkü bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesinden oluşabiliyor mantar.

sinemisinem

Benim geçmez diye biliyorum vete gösterdiniz mi kediyi

merinet

becede veterinere götürün

MiaPotter

İnsana geçer ve tehlikelidir. Kesinlikle veterinere götürmelisiniz. İnsanların parmakları şişer hatta bana olmuştu. Parmakları kan toplayabilir ve sürekli kaşınır. Krem sürünce geçebilir. Belki aşı bile yapılabilir benim tavsiyem veterinere götürmeniz

MiaPotter

Evde başka bir kedi yok değil mi?

MiaPotter

Eğer evde başka bir kedi barsa çok tehlikeli olabilir ona da bulaşabilir

Ser77

Önce batikon surun pamukla sonra TROSYD krem surun yaraya tüy dökülmüş her yerine günde 2 kez yapınız.bir de ketoral krem var yalayacagi yere onu surun derim.

Ser77

Ben veteriner değilim bu illetle 2.kez ugrasiyorum yine de kremleri yalatmayin dikkat edin sadece ketoralin hapi var diye yalasın demişti veteriner ama yine de basında 10 dk bekleyin derim.herkese geçmiş olsun başka çare çözüm bilen Allah rızası icin yazsın.

Ser77

Bu arada bu kremlerle tedavi en az 2 ay sürer ilaç prospektüslerini okuyun yazar zaten öyle 3-5 günde gecer diyen veterinerlere hiccccc inanmayin.bu mantar illeti zor geçiyor çeşitli sitelerde bilgi var zaten .iğnesi ve hapı da ise yaramadığı gibi hayvanların karaciğerini yorduğunu kaç kişi yazmış . Lutfen araştırın.

Ser77

Ayrıca Gimcat multivitamin ve imuneks surup 0.5cc yaşına göre dikkat edip veriyorum çünkü bağışıklık zayıf olunca mantar oluyorlar.veterinerinizden de bağışıklığı icin bilgi alınız.

Bakiozdemir

Evet insana gecer ama genellikle dokunma yoluyla filan gecer dokunduktan sonra ellerinizi yikarsaniz gecme ihtimalini dusurursunuz
Kedi mantari hakkina onceden birine yazmistim benim kedim de 2 ayliklen sahiplendigimde kulaginda mantar vardi bakim yaparak gecirdik
Travazol ve batikon kullanarak mantar olan bolgeyi batikon ile temizleyin ustune travazol surun hergun yapin bu sure uzuyabilir ama emin olun gercekden geciyor sonra tuyleri cikmaya basliyor zaten
Gecmis olsun

Kedidelisi12

Yavru olduğu için ve büyük ihtimalle stres ve kötü beslenme yaşadığı için bağışıklığı düşmüş ve mantar olmuş size de bulaşabilir ama bu zordur . Bulaşırsa da asla bişe olmaz ve kalıcı değildir. Burda muhim olan önce bu yavrunun direncini yükseltmek. RİCA EDİYORUM VETERİNERE GİDİN. Zaten gerekli vitamin takviyesini, solüsyonunu size verecektir. Ve kedinizi lütfen strese sokmayın. Kendi halinde korkmadan ürkmeden yaşasın. Zorla sevme vb durumlar, sonu gelmez akraba ziyaretleri, varsa çocukların inatla hayvanı daraltması vs. Hepsi stres ve hepsi bu tip sorunlar demek