Kedi Kaşıntı/Alerji İçin Önerim Var

lanaxgiz

Arkadaşlar profilimden bakabilirsiniz yaklaşık 1.5-2 senedir kedimin başında geçmeyen bir yara vardı. O kadar çok çare aradıkki. Kaç veterinere gittik hatırlamıyorum ödediğimiz paralarında haddi hesabı yok. Mantar dendi tedavisini uygulattık, psikolojik dendi ilaç kullandık. Hiçbir gelişme göremedik. Çocuğum çok uzun süre hayatını o başlık ile geçirdi. Mamamız somonlu proplan dı. Yaklaşık bir ay önce mamasını bulamayıp geçici bir süre için whiskas free cat kullandık. Ve 3 hafta içinde kaşıntıdan eser kalmadı. Bizde sorununun aslında alerjik olduğunu anladık. Somon alerjisidir diye düşündük ve whiskas ile devam etmek istemediğimiz için ND kuzuluya geçtik. 1-1.5 haftadır nd ile devam ediyoruz ve bir sorunumuz yok umarım böyle devam eder. Kızım da ben de çok mutluyuz yıllardır çektiğimiz bu şeyden sonunda kurtulduk. Umarım tekrar yaşamayız. Sitede görüyordum bu sorunu yaşayanları çoğuna mantar diyo veterinerler. Ama bence incelediğiniz zaman farkı anlıyorsunuz. Mantar kaşınmasa bile orada tüy döküntüsü ve hafif pembelik oluyor. Bizimki bildiğimiz açık yaraydı kaşımadığı zaman hiçbir şey yoktu kaşıdığı zaman kan revan içindeydi. Bence bu sorunu yaşayan öncelikle veterinere gitmek yerine mama değişimi yapmalı çünkü veterinerler bazen gerçekten para ve zaman kaybı oluyor. Biz sonunda kurtulduk bu illetten çok çekti kızım ama geçti umarım tekrar yaşamayız umarım bütün yavrular iyileşir. Sevgiler

8 CEVAP

Superisi814

Merhaba,
Iyi niyetli paylaşiminiza teşekkür ederim.Yaşanmiş bazi tatsiz tecrübeler , baskalarinin şifasina vesile olabiliyor.Bu konuya iznizle ekleme yapmak isterim.Mama alerjisi konusunda yanilgiya düşme noktasi ; uzun süredir kullaniyorduk, şimdi alerji mi oldu fikri.Evet olabilir.Bünye başta dayanabilmiş ya da bizim fark edemediğimiz tepkiler vermiş olabilir.Bunu göz ardi etmemeli.Bir de karisik icerikli mamalarda hassas olmaliyiz.Bünyede tavuklu ya da kuzulu vb.mamalarin sindirim süresi farkli.Nasil biz de cok karisik yiyiyor ve hazimda güçlük yasiyorsak, tipki bunun gibi.Ilaveten, gözlem çok önemli.Doğru gözlem bizi guzel sonuçlara yönlendirebilir ve veteriner hekimlere yanitlarimiz ile doğru cevabi vererek , teşhiste yardimci olabiliriz.( bunu kisisel algilamayim, genel konusuyorum) Siz ise belli ki uzmanlara basvurmuş ve yanliş yönlendirmelere maruz kalmişsiniz.Geçmiş olsun.Iyi ki çözüm bulmuş , insanlarla da paylaşmissiniz.
Pati caninizla mutlu günler dilerim 🐾🐱🙏

lanaxgiz

@Superisi814 Çok teşekkürler. Evet biz yanlış yönlendirildik sanırım. Çünkü veterinerler hep zor ihtimallere takıldı deri altı tümör olabilir o derinin operasyonla alınması gerekir diyen de oldu. Hepsi değildir illaki ama bazılarının daha fazla ücret alabilmek için gereksiz işlemler yapmak istediklerini düşünüyorum artık. Yanlış anlaşılmasın illaki işini çok severek yapan veterinerlerde vardır ama bize denk gelmedi demekki. Bizde şuan alerji yapan şeyin ne olduğunu bi test vs ile öğrenmedik ama ben somon olduğunu düşünüyorum. Şuanki maması nd kuzulu, karışık proteinler olsun istemedim bunda sadece kuzu ve ringa balığı var. Bazı mamalarda her türden protein var onlardan almadım alerjiyi anlayamam diye. Şuan iyiyiz inşallah böyle devam ederiz. Herkesin yavrusu şifa bulsun 🙏🏻

Maalesef her veterinere güvenilmiyor ya da yeterli deneyimleri olmadığı için ezbere konuşuyorlar. Neyseki çözüm bulmuşsunuz yavrucak harap olmadan. Geçmiş olsun

Bence sizin veterinerlerde problem varmış. Bizim de tüy dökülmesi oldu kaşındığı için de yara yaptı gittiğimizde alerjiden dolayı egzama olduğunu söyledi. 1 hafta oluyo. Baya geçti. Tabi mamayı da değiştirdik

lanaxgiz

@Ebrugurkaracayir 4 farklı Vet kliniğine gittik hepsinde en az 2-3 farklı veteriner baktı. Bazıları mantar dedi bazıları psikolojik dedi bazıları yorum yapamadı binbir çeşit tahlil istedi. En son gittiğimiz klinikteki bir veteriner alerjik olabileceğini söyledi o gün hipoalerjenik mama siparişi de verdik. Ancak sonraki gittiğimiz sefer mama henüz gelmemişti başka bir veteriner baktı kızıma ve alerjik olsaydı her yerinde yara olurdu, bu alerjik değil fakülteye götürün kazıtma yaptırın dedi. Mama olayını kendimiz çözmeseydik onu da yaptırmak zorunda kalacaktık maalesef. Allahtan şuan kurtulduk gözüküyor umarım bu şekilde devam eder. Sizin kedinize de geçmiş olsun

Monserzk

Merhaba kedinizde yara olduğunu söylemişsiniz ben fotoğraflarda göremedim ama acaba yağ bezesi gibi bir yaramıydı bende aynı sorunu yaşıyorum

aysekara1

Ben de buna çözüm arıyordum benim kedilerim de proplan somonlu kullanıyor ve acayip kaşınıyor yara ve tüy kaybı oluştu boynunda. Mama bitene kadar idare etsek sıkıntı olur mu acaba endişelendim şimdi epey de mama var nd ye geçeceğim bitince.

theyusra

balığın kedilerde çok fazla alerji yaptığını bildiğim için hiç somonlu vs kullanmaya cesaret edemiyorum... ayrıca şu veterinerlerin bütün durumları göz önünde bulundurmadan tedavi uygulamalarından nefret ediyorum bizim de ilk veterinerimiz öyleydi Allah'tan şimdi çok güzel bir veterinere gidiyoruz, kadın kedimi gözünden anlıyor hahshahsh