Kedi Kızgınlıktayken Yapılması Gerekenler

aigenc

Merhaba kedim, 5 aylık ve muhtemelen yakın zamanlarda kızgınlığa girecek, kızgınlıktan hemen sonra kısırlaştıracağız. Bu süre içeresinde ne yapmam lazım? Daha mı fazla oyun oynamalıyım? Maması falan nasıl olmalı? Kızgınlık tecrübelerinizi anlatır mısınız lütfen

13 CEVAP

Kedim henüz 4 aylık bir dişi. Ben de 5 ya da 6. ayda kısırlaştıracağım için uzun zamandır araştırma yapıyorum ve söylediğinizin tam tersi bilgilere sahibim. Yani kızgınlığa hiç girmeden kısırlaştırmanın daha sağlıklı olduğu yönünde idi hep duyduklarım. Kendi vet hekimim dahil olmak üzere yaşadığım ildeki 7 farklı hekimle konuştum konu hakkında, internetten çeşitli araştırmaları da inceledim, fakat hayvan hastanesinin bu yorumu çok ilginç geldi acaba sizin kedinizdeki özel bir durumdan dolayı mı böyle söylediler?

Şöyle bir link bırakacağım. Siz de incelemek isterseniz diye, konuyu baya detaylı anlatan bir yazı bu.

https://www.suzionline.com/kedi-sagligi/kediler-ne-zaman-kisirlastirilmali-kedi-kisirlastirma-yasi/

Gogomi

Merhaba benim kedim de 4 aylık girdi mama yemiyor pek :( biz sürekli oynuyoruz ama aşırı bağrıyor dişi bu arada dün veteriner iğne yaptı kızgınlık için (bize hiç bahsetmeden bilgim yoktu sonra başka bir veteriner arkadaşa söyleyince bunu oda bana yan etkileri anlatınca pişman oldum :( ) neyse bizde kışırlaştıracşaız ama daha gelişimini tamamlamadı benden size tavsiye bol bol sırtını sevin bayılıyorlar ben eldiven tarakla yapıyorum bazen onundaha çok seviyor ♥️🌸

Merhaba kısırlaştırma için kızgınlığa girmesini beklemenizin özel bir sebebi var mı?

aigenc

Link için teşekkür ederim, şimdi kafam karıştı :( Kısırlaştırma yapan burada tek hayvan hastanesi var ve çok az veteriner mevcut. Artık tekrar konuşacağım, umarım kabul ederler. Sanırım 6 aylıkken falan kısırlaştırırım. Tekrar teşekkür ederim :)

emellkya

Yakın zamanda dişi kedi kızgınlığını tecrübe ettim. İlk zamanlarda oyunla oyalayabiliyordum ancak kızgınlığın zirvesinde hiçbir şey fayda etmedi. Yanıma yattığı zamanlar sevdiriyordu onun dışında dolanarak evin içinde bağırdı. Biraz sabretmek gerekiyor kedi her türlü gergin ve mutsuz oluyor o anlarda. Bitkisel sakinleştiricileri kullandım çok bir faydası olmadı ama iki saat kadar rahatlattı.

En önemlisi sabır. Dişi kediler kızgınlık bitmeden kısırlaştırılmamalı.

Ev içinde kullanılan ve sakinleştiri görevi gören şeylerden kullanabilirsiniz. Kimyasal değil bahsettiğim

Dişi kedilerde koku bırakma çok rastlanılan bir olay değil. 2 dişi kedim de bırakmadı kızgınlıkta koku. Bu dönemde iştahsız oluyorlar biraz daha sevdiği şeyleri verip bünyesinin zayıflamamasına dikkat edebilirsiniz. Bağırmalara gelince de ne kadar yorarsanız yorun 2 saat dinlendikten sonra aynı oluyolar

Koku bırakma erkek kedilerde olur bu arada arkadaşa katılıyorum.

aigenc

Tamamdır, içim biraz daha rahatladı herkese teşekkür ederim 💖🌻

Uzmo

12 gun once 6 aylik disi kedimi kisirlastirdim, hic kan kaybindan olebilir denmedi veya kisirlastirma sonrasi bir komplikasyon olusmadi. Ilk gun yorgundu ikinci gun eski haline donmusti nerdeyse tamamen. Eger operasyon oncesi gerekli tahlil vb yaptirirsaniz boyle bi durumla karsilasicaginizi dusunmuyorum, vet hekimimiz bize boyle bir sey soylemedi. Kisirlastirmayi nerede yapacsgim diye dusunurken aradigim vet hekimlerin (5 farkli yeri aradim) hicbiri de bunu soylemedi. Oncesinde hemogram, biyokimya yapildi. Gogus rontgeni cekenler de varmis, ben bilmiyordum rontgeni de sorabilirsiniz. Anestezi olarak da gaz anestezi kullanildi, dikis de gizli dikis deniyor sanirim o sekilde atildi ve hic yakalik da kullanmadik. Bu testleri sorun bence ve kullandiklari anestezi dikis yontemlerini. Benim gordugum ve vet hekimlerdrn ogrendigim kizginliga hic girmeden kisirlastirmanin daha saglikli oldugu yonunde oldugundan kizginliga girmeden kisirlastirdim

suledoruk

En önemlisi sabırlı olmak sanırım. O dönemde çok huysuz oluyorlar yemek yemeleri azalıyor stres kaynaklı kilo veriyorlar gündüzleri uyuyup gece bağırıyorlar ve normal bir bağırma da değildi bizimkisi.. ben çığlık atsam o kadar ses çıkmazdı :) öyleyken demirkapıyı bile açmışlığı vardı artık kapıyı kilitliyorduk dışarı kaçma ihtimalleri yüksek oluyor dikkat edin. Kedim dişi olmasına rağmen idrar olayını yaşadım yavruyken bile eve tuvaletini yapmamış kedim o dönemde evin farklı yerlerine idrarını yaptı defalarca ve buna çare de bulamıyorduk sürekli takipte olmak gerekiyordu gece de uyutmadığından ruhsal olarak siz de çöküyorsunuz haliyle. Kısacası sabırlı olmak gerekiyor :( bir de bazı kediler üst üste kızgınlığa giriyor hiç ameliyat için uygun zaman olmuyor. bu yüzden operasyonları daha zorlu geçiyor daha çok kan kaybı yaşanıyor veterinerinizin tavsiyesiyle kızgınlıktan önce veya sonra kısırlaştırma kararı almak daha doğru olur. Zaten o stresi bir defa yaşadığınızda tekrar kızgınlığa girmesin diye dua ediyor insan :) şimdiden geçmiş olsun

aigenc

@babyplum hayvan hastanesi ile konuştum. Bir kere kızgınlığa girmesi lazımmış yoksa kan kaybından ölebilirmiş öyle dendi

aigenc

Kedim dişi bu arada. Tek derdim idrar püskürtmesi :( umarım yapmaz. Yorulması için daha fazla oynayıp ilgileneceğim muhtemelen. Yapacak bir şey yok, 1 hafta miyavlama çekeceğiz artık :"D