Erkek Kediyi 1 Yaşından Önce Kısırlaştırmak Doğrumu?

fettahaltuntas

Anket

kısırlaştır
(15 oy)
biraz daha bekle
(4 oy)
Toplam (19 oy)

arkadaşlar öncelikle selam. Mart ayının hurafe olduğunu zannederdim ta ki bizimkinin 3 günde bu kadar değişdiğini görene kadar evet bende 12 aylıkken kısırlaştırmayı planlıyordum ancak işler pek öyle gitmedi kedim son 1 haftadır dayanılmaz bir hal aldı normalde kendince oyun saatleri dışında çok sakin bir kedidir ama aşırı saldırmaya başladı agresif sabah saatlerinde özellikle uyutmuyor ve bu gün bir karar adım sanırım haftaya kısırlaştıracağım ancak kafam çok karışık kedim 9 aylık bu arada 12 aydan önce kısırlaştırılan erkek kedilerde gerçekten böbrek sorunları, ürenier sağlık sorunları, idrar kanallarında darlaşma gözüküyor mu? kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim kilosu yaklaşık 4 kilo ve normal erişkin bir kedi boyutundan kesinlikle daha büyük bir kedi veterinerimizde söylemişti bunu bize zaten ama yine de endişeliyim kedimi kısısrlaştırmalımıyım yoksa biraz daha beklemelimiyim yardımcı olursanız sevinirim erken yaşta kısırlaştırıp problem yaşayan varsa problemini bizle paylaşabilir mi şimdiden teşekkürler

5 CEVAP

Buketbayraktar

Veterinerim şu şekilde açıkladı. 1 yaş üzeri diye bir şey olmadığını söyledi. 6 ay itibariyle kısırlaştırma yapılabilirmiş. Testislerin aşağı inmesi ve yeterli büyüklüğe gelmiş olması şartıyla. Muayene ederek bakıyorlar. Yani boşuna kendinize de ona da işkence etmeyin. 9 aylık 4 kilo kediniz yeterli oldunluğa ulaşmıştır

pablopicasso

Bugün bir arkadaşım erkek kedisini ( 8 aylık 4,5 kg ) kısırlaştırdı.

Bende geçen hafta veterinerimiz ile görüştüm. Henüz 5 aylık ama belirtiler keskin. Kilosunu beklemedeyiz

Üriner sağlığı olumsuz etkilemiyor, o konuda içiniz rahat olsun yani. 😊 Bu tamamen kedinin gelişimi ile alakalı, testisler indiyse ve kilosu tutuyorsa kısırlaştırılabilir. İyi günler dilerim. 😇

fatma_nur42

1 yaş değil de en az 10 aylık olmalı bence (üriner sistem) sağlığı açısından

fettahaltuntas

@fatma_nur42 erkek kediniz kisirmi kac yasinda kisirlastirdiniz?