Fıp Nedir Açıklar Mısınız?

ruthiees

corona ile fıpin bağlantısı ne oluyor ve fıpten kedimi nasıl koruyabilirim internetten araştırma yaptım ama pek anlayamadım

4 CEVAP

mihriii

corona aşırı derece stres veya bağışıklığın düşmesiyle mutasyona uğrayıp fipe dönüşebiliyor düşük bit ihtimalle aslında tam olarak bilinmiyor bildiğim kadarıyla mutasyonun sebebi ama genelde bu şekilde kedinizi stresten olabildiğince uzak tutarak ve bağışıklığını takviyelerle yüksek tutarak korunabilirsiniz

ruthiees

@mihrii
kedim nasıl korona olabiliyor?

aigenc

Kedilerin %80'i Corona. Tek başına endişelenecek bir şey değil, anneden yavruya genetik olarak geçer. Fipe dönüşmesi %4-%7 arasında. Strese girmemesi lazım

tyguler

Internetten bir yazı

Fip, feline enteric coronavirus adı verilen viral bir enfeksiyonla ilişkilendirilir. Feline enteric coronavirus’un bir çok suşu (alt tipi) vardır ve bu suşlar bağırsaklarda bulunarak semptom göstertmeyebilirler ancak bu suşlar genetik mutasyona girebilir ve öldürücü olabilen Fip hastalığına dönüşür.Fip hastalığı veteriner tıpta hala sırrı tam olarak çözülememiştir.

Feline corona virusun, enterik formu ile Fip’e neden olan formu ayırt edilemediğinden kesin fip tanısı koymak oldukça güçtür. Tekrarlanan enfeksiyonlar ve genetik mutasyona uğrayan corona virüsün Fip hastalığına dönüşmesine neden olduğu düşünülmektedir.