Corona Kedi

Merhaba. Barınaktan 1.5 yıl önce kedi sahiplendim. Corona taşıyıcısı olduğunu öğrendim ilk kontrolden sonra. Şimdiye kadar bi sorunumuz yoktu bi aydır hastalıkla uğraşıyoruz. İlk başlarda ateşi çıkmaya vücudu titremeye dengede duramamaya başladı ve çok halsizdi bi hafta serum ve iğne tedavisi gördük daha sonradan denge sorunu için ilaç kullanmaya başladık. Bi hafta sadece yürüme de denge sorunu vardı sonra bi anda yine kötülemeyr başladı. Dengesini sağlayamıyo veteriner coronanın son evresinde olduğunu söyledi bugün malesef daha fazla acı cekmemesi için ötenazi için götürdüm son kez cortizon tedavisine başlamaya karar verdi sinirleri için. Başından bu hastalık geçen ve iyileşen var mı acaba ?

9 CEVAP

Cook

Kedinizde nörolojik fip var.Kortizon bir süreliğine kendine getirir fakat tekrar düşer.Fip için ilaç tedavisine başlamalısınız.Isterseniz bir whatsapp grubuna alalım sizi fip geçirmiş/geçiren kedi sahipleri var.Kedinizin belirtilerini,kan sonuçlarını paylaşırsanız yardımcı olurlar.Uyutmak zorunda değilsiniz,bu hastalık artık ölümcül değil.Bunu öneren veterinerden acilen uzaklaşın

Ki b12 çok maliyetli değil. Ama arkadaşın durumu b12 ile geçecek gibi değil sanki :(

golsahyildirim

İlgilendiğim kedide de arka bacaklarda güçsüzlük söz konusu malesef, ama dün zıplayarak koştu, dengesini sağladı da. Ama şu an yine eski dengesiz haline döndü, anlayamadım bu durumu😞 Veteriner hekim sonuna kadar gidelim ötenazi için daha erken demişti, o yüzden şu an elimden geleni yapacağım ben de...

Cook

B vitamini takviyesi doğru çünkü fiple beraber çocuklarda anemi de gelişiyor.Ama bunlar sadece destekleyici tedaviler.Sadece korona geçiren hayvanda ishal olur,ateş olur,iştahsızlık olur belki kusma olur.Kendi çocuğumdan biliyorum.Ki bizimkinde denge kaybı olmadığı halde fip şüpheli durumda şu an.Lütfen bu konuları araştırın,hayvanlar çok acı çekiyor bu illetten.Ki nörolojik form en ağır formu fipin.Ama ben o kadar kedi gördüm ki tamamen kötürüm halde olup 1.haftasında ayaklanan.Herkes bağışlarla kurtarıyor bir sürü canın hayatını.Yapamam demeyin,oluyor bi şekilde.Manevi olarak da maddi olarak da yıpratıcı bir süreç ama bir bebek sizin sayenizde nefes almış olur.Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi.@golsahyildirim bu arada fipli bir çocuğa asla bağışıklık güçlendirici verilmemeli.Fipin tedavisi bağışıklık baskılamak üzere.Lütfen lysine immuneks vb ürünler kullanmayın

Canann61

Çok geçmiş olsun :(

Sokaktaki kedilerin %90 ında (abartmıyorum) corona zaten var. Bir çoğu pasif durumda duruyor ve bağışıklık düşünce hastalanıyor yahut ilerliyor ve malesef fipe dönebiliyor. Canınızı sıkmak istemiyorum ama arka ayağın tutmaması biraz ciddiye gitmiş :(

Söylemek istemediğim şeyi başka bir arkadaş söylemiş

golsahyildirim

Bir sokak kedisini bu hastalıktan dolayı tedavi için veterinere götürdüm, 5 günlük iğne tedavisinden sonra bana B12 vitamin takviyesi
yapmam gerektiğini ve bir hafta daha gözlemlememi söyledi. Tabi imkanlarım kısıtlı olduğu için tahlil yaptıramadım, mevcut semptomlardan yola çıkarak tedavi uyguladı veteriner hekim. Bağışıklığı güçlü tutmak gerekiyor, vitamin takviyesi ve özellikle B12 şart. Belki takviye yapmanız iyi olur.

golsahyildirim

Teşekkür ederim cevabınız için @Cook, vet. hekim dışkılama yaptığı için ve az da olsa mama yediği için fip'e dönüşmemiş olma ihtimalini göz önünde bulunduruyor, bulduğum güne oranla yürümesi daha dengeli bir de. İlaç veya marka söylemedi, B12 vitamin takviyesi yapmakta fayda gördüğünü belirtti.👌🏻 Orta yaşlı bir kedi, toparlanması için biraz daha beklemekte fayda var sanırım...