Kedim Temizlenmiyor

Kdelendelen

kedim neredeyse bir yaşında, ben iki ay önce sahiplendim. dişi ankara kedisi. geldiği zaman yemek yemiyordu çok zayıftı ve çok az tuvalete gidiyordu. şimdi yemesi gayet iyi ama dışkısı normale göre biraz sıvı diye düşünüyorum. sebebi bu mu bilmiyorum daha önce kedi beslemedim öğrenmeye çalışıyorum. kedim tuvaletini yaptıktan sonra sürekli poposunda kalıntı oluyor az da değil tamamen batmış oluyor. ve kedim bunu her yere bulaştırıyor eğer tuvalete gittiğini görmediysem. sürekli takip ediyorum ve tuvaletten sonra peçeteyi ıslatıp siliyorum. kedime bu alışkanlığı nasıl kazandırabilirim ne yapabilirim bilmiyorum. muhtemelen ben fark etmeden de bir yerlere bulaştırıyor bir yerlerden koku alıyorum sürekli temizliyorum. ben şikayetçi değilim eninde sonunda temizlenmeyi öğrenir diye düşünüyorum ama annem bu durumdan dolayı kediden tiksiniyor ve sürekli annemi kediye ikna etmeye çalışıyorum kendisi kediyi vermek istiyor bu durumu çözmek zorundayım..;(

11 CEVAP

Buketbayraktar

Sanırım ishal sorunu var. Normalde kakasını yaptıktan sonra parça kalma bulaşma sorunu olmaz. Mama kaynaklı olabilir hasta olabilir. İç parazit yaptırdıysanız paraziti varsa olabilir. İshali çözersiniz Bi sorun kalmaz. Bi veterinere danışın isterseniz

Kdelendelen

herkese çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz gerçekten, benim de uykularımı kaçıran bir mevzu. kedim gece yarısı tuvalete gidecek de her yere bulaşacak diye uyuyamıyorum, çözüm aramaktan uyuyamıyorum :D ben ilk kedi geldiğinde felicia marka etli ve tavuklu alıp karıştırdım, kedi inanılmaz derecede kaşınmaya başladı kaşıyarak kendine zarar verdi sonra mamaları araştırıp ND kuzu etli portakallı mamadan aldım dediğiniz gibi karıştırarak geçtim ama mamaya geçmeden önce de kaka bulaştırma sorunu oluyordu. paraziti yapan veteriner de bir daha uygulama yapılacağını söylemedi ishal diye parazit iğnesi yaptı. demek ki bu yüzden devam etmiş. bir de kedinin kakasının çok katı olacağını ishal olup olmadığını ben ayırt edememişim, ishal sorununu çözersem umarım diğer sorunlar da çözülecek. malt alıp patilerine sürüp yalanmasını pekiştirmeye çalışacağım

aslihan_e

Zaten parazit ilacı ishali daha çok arttırır. Parazit varsa ikinci uygulamaya gitmeniz gerek. İshalde veterinerlerin önerisi kediyi bir gün aç bırakın daha sonra haşlanmış tavuk göğsü suyunda lapa pirinç pişirin, çok az da tavuk göğsü ekleyebilirsiniz. Birkaç gün bu şekilde besleyin. Yemezse blenderdan geçirip püre yapıp şırıngayla ağzına sıkmayı deneyin. Elektrolit dengesini de sağlamanız gerekebilir. Bunun için vete danışın. İnternetten de araştırabilirsiniz. Verdiğiniz mamayla ilgili de olabilir. Islak yemekler cıvık kaka yaptırır. Mamada sorun yoksa, parazit de yoksa zaten veteriner başka tahlillere yönelecektir. İlk aşamada iç parazitten şüphelenilir. Geçmezse diğer olasılıklar düşünülür. Yalnız kedide enfeksiyon varsa eğer ishali kesmek doğru değildir. Bu da ancak veterinerde yapılan çeşitli testlerle ortaya çıkar. O yüzden veterinere danışmadan ishali kesmeye çalışmayın.

murattdd

Bu sorundan dolayı 8 ay uyku uyumadım. Okumadığım makale, yazı kalmadı meğerse sorunumuz mamaymış. Bazı mamalar dışkıyı çok yumuşatıyor ve bazı kedilerde bu yumuşak dışkıyı üstüne bulaştırıyor tıpkı benim pişmaniye suratlım gibi. Ben çareyi mama değiştirmekte buldum. Kullandığım mamalar;

  • N&D (yumuşak kaka)

  • Matisse (daha sert kaka)

  • Mystic ( çok yumuşak kaka ki bu mamayı bir daha kedime vermeyi bırakın yanında adını bile söylemiyorum)

  • Brit (sadece Brit, Premium ya da Care değil. Veterinerden almıştım bir süreliğine, daha sert kaka)
    -True Instintc Original ( daha sert kaka )
    ve geçmişinde nasıl bakıldığını biliyor musunuz bilmiyorum ama şu saatten sonra da kendini pek temizlemeyebilir. Çünkü ben de küçükken çok temizlerdim kedimi ve sanırım kendini temizleme konusunda bir tembellik meydana geldi. Ama bu benim için daha iyi "orasını" temizlemesi benim için hiç hoş bir görüntü olmazdı :D Bu arada mama geçişlerini pat diye yapmayın 2 mamayı karıştırın ve yeni mamanın miktarını her gün biraz daha arttırın. Ben ortalama 10-15 gün içerisinde yeni mamaya geçiş yapıyorum ve hazır yeri gelmişken bu konuyu okuyan saygıdeğer üyeler de kullandıkları mamaları ve dışkı durumlarını yazarlarsa hepimiz faydalanmış oluruz :)

Canann61

Probiyotik alıp vermelisiniz düzenliyor

Kdelendelen

herkese çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz gerçekten, benim de uykularımı kaçıran bir mevzu. kedim gece yarısı tuvalete gidecek de her yere bulaşacak diye uyuyamıyorum, çözüm aramaktan uyuyamıyorum :D ben ilk kedi geldiğinde felicia marka etli ve tavuklu alıp karıştırdım, kedi inanılmaz derecede kaşınmaya başladı kaşıyarak kendine zarar verdi sonra mamaları araştırıp ND kuzu etli portakallı mamadan aldım dediğiniz gibi karıştırarak geçtim ama mamaya geçmeden önce de kaka bulaştırma sorunu oluyordu. paraziti yapan veteriner de bir daha uygulama yapılacağını söylemedi ishal diye parazit iğnesi yaptı. demek ki bu yüzden devam etmiş. bir de kedinin kakasının çok katı olacağını ishal olup olmadığını ben ayırt edememişim, ishal sorununu çözersem umarım diğer sorunlar da çözülecek. malt alıp patilerine sürüp yalanmasını pekiştirmeye çalışacağım

Kdelendelen

kedi bir yeri batırdığı anda direk ben temizliyorum annem görmeden. kumlar saçılıyor arkasından hemen süpürüyorum işte anneme hiç iş bırakmıyorum. kediyi de kendi odamda uyutuyorum. o şekilde anneme iş bırakamamaya çalışıyorum. ona rağmen rahatsız. ev dağınık diyor, hızlı kirleniyor diyor ama ben kediyi gerçekten çok sevdim, büyük olmasına rağmen şurada yat diye odamdaki koltuğu gösteriyorum sabaha kadar orada yatıyor, yani akıllı bir kedi bence. bir de anneler en çok tüyden rahatsız oluyor ben o yüzden Furminator tarak aldım 75 tlydi iki güne bir onunla tarıyorum tüy dökülmesi çok az.

Kdelendelen

bu arada annem en başında da istemiyordu kedi bize geldikten on gün sonra zorla gönderdi başka bir tanıdığımıza verdi ama ben dayanamadım çok üzüldüm ve annemle de konuşmadım, genel olarak. kediyi görmeye gittim her gün. yani sen de kedi gidince çok üzüleceksin bence kalmasını istiyorsan kediyi çok sevdiğini annene açıkla iyice, sorumluluğunu da daha fazla üstleneceğini söyle belki bu şekilde ikna edebilirsin. kedinin fotoğrafına baktım çok tatlış umarım vermek zorunda kalmazsın

shallwe

Orasını temizlemesi benim için hoş bir görüntü olmazdı mı? Murattdd siz ne yaşıyosunuz acaba??

Kdelendelen

Çok teşekkür ederimm. İshal diye veterinere götürdüm ve parazit aşısı yaptı 10 gün filan geçti bunun üstünden. Acaba yanlış bir tedavi mi

kim_possible

ben ayrı bir noktaya takıldım, annenizi nasıl ikna ediyorsunuz? biz de bu ikna konusunda birkaç gündür sorun yaşıyoruz ve mecburen sahiplendirme ilanı yayınladım, ama evde kalmasının yollarını arıyorum. çok üzgünüm ve ne yapacağımı bilmiyorum.