Kedileri Yıkamak Hakkında Düşünceleriniz?

sultansbutler

ben birçok yerde kedileri yıkamayın aman işkence ediyorsunuz, derisindeki özel yağlar gidiyor, kepek olucak gibi şeyler görüyorum. ben kediler yıkanmaz konusuna bir noktaya kadar katılıyorum. evet keyfi olarak her hafta suyun altına sokup çitilemeye gerek yok hayvanı ama küçükken alıştırıp aşırı stres olmadığı görülünce (herkes kendi hayvanını tanır) arada kedilere özel ya da parfümsüz bebek şampuanlarıyla yıkanabilir. ayrıca sokaktan alınıp sahiplenenen kedileri direkt eve götürdüğümüzde yıkamalıyız. şahsen sahiplendiğim kediyi küçükken suya alışırsam ya da büyük olduğu halde suyu çok da umursamıyor, strese girmiyorsa ben senede 2 3 defa yıkarım. ben blog tarzı yerlerde soru sorup okumayı seviyorum çünkü farklı bi bakış açısı, yeni birşey görüyorum o yüzden bu soruyu sordum. siz ne düşünüyorsunuz?

8 CEVAP

Lakis

Kediler her kafaya estiğinde yıkanmaz yıkamamalı. Bazı olağan dışı durumlarda yıkanabilir. Sizin dediğiniz gibi dışardan alma ya da daha önce benim yaşadığım bi durum olan ayağının kayıp klozete düşmesi gibi. Suyu seven kediler de var tabi ama sağlıklı değil yıkanması özellikle yüzlerinin yıkanmaması yıkanıyorsa da dikkatli yıkanması gerek.

ruthiees

gerçekten kirlenmesi lazım kediyi yıkamak için

eceswn

Şöyle duymuştum kedilerin hoşlanmamasından ziyade onları yıkamak kendilerini yalayarak temizleyebilme özelliğinin yeteri kadar iyi olmamasına yol açıyormuş aşırı şekilde kirlenirse ya da sokakta bulunan bir kedi getirilirse tabiki de yıkanabilir ama onun haricinde gerek duyulmuyor onlar kendilerini en iyi şekilde temizliyorlar

diablerose

duruma göre mantikli bence. ben kedimi hic yikamadim. gerekmedikce de yikamam. ama mesela kazayla uzerine sekerli bisi dökülse seker tüketmesin diye suda biraz durulamak isterim. aklima bu geldi ornek ama baska da siradisi durumlarda yikarim yikarsam. zaruri durumlarda yikanabilir. ama keyfi yikanmasi yanlis

asrayildrm

ben çok zorda kaldim yıkadim ama çok streslendi yavrum bir daha yapmam yani üstüne başına heryerine kusmık bulaştı baya uğraştim temizleyemedim (çantanin içinde kustu ve yuvarlandi)yıkamak zorunda kaldim hemen kurutma makinesiyle kurutup sarıp kaloriferin önüne yatirdim.Keyfi olarak yıkamak yanlış zaten temizliyorlar günde kaç saat kendilerini.Ama üstüne temizlenmeyecek yada yalamaması gereken bisi falan dökülünce yikarm ancak

tyguler

Kepek oluyor bizzat yaşadım

Gamzenngin

Kediler kendi kendilerini temizleyebilen canlılardır. Eğer sokaktan sahiplenildiyse bir kere bilhassa kedilere özel bir şampuan kullanarak korkutmadan yıkanabilir. Dışarı çıkarmayacaksanız yıkamanızı tavsiye etmem. Onun yerine ıslak bir bezle içiniz rahat edecekse silebilirsiniz. Çünkü yıkanmayı sevmiyorlar ve bu sebeple daha çok stres olacak ve sizi tırmalayarak etrafa zarar verebilir.

ilkbalecem

bence kediler ancak çok kirlendiğinde yıkanmalı, kediler zaten kendilerini temizleyen canlılar olduğu için bahsettiğiniz sıklıkta yıkamaya hiç gerek yok. fakat biraz kirlendiğini düşünüyorsanız ve kedinizin o kirleri temizleyemediğini düşünüyorsanız ıslak bir bez yardımıyla kedinizin boynundan aşağısını kedinin canını acıtmayacak ve bastırmayacak şekilde yüzeysel olarak tüyleri temizleyebilirsiniz (beze hiçbir şekilde kimyasal şampuan,parfüm vs. sıkılmamalı. sadece su ile bezi ıslatın)