Uzun Bir Aradan Sonra Merhaba

dollfacepersian

Herkese merhabalar. Siteye uzun zamandır girmiyordum bazı sebeplerden dolayı. Şuan sebepler ortadan kalktı sayılır ve önemli sorularım ve hem güzel hem kötü durumlar var. Beni tanıyan ve bana mesaj atıp,profilime yazan arkadaşlardan özür diliyorum haber vermeden bir anda gittiğim için. Mesajlarınıza tek tek cevap verdim geç olsada. Bu arada tanıdığım hiç kimseyi sitede göremedim ama belki bu yazıyı görüp cevap verirler.

Beni tanımayanlar için ben Rumeysa, 2 yaşındaki iran oğlumla 1,5 yıldır beraber yaşayan bir hayvanseverim.

Şimdiki durum şu. Tanıyanlar bilir uzun zamandır oğluma bir arkadaş istiyordum ama şartlar el vermiyordu.
Şuan durum çok daha iyi en geç iki hafta sonra iki kedili biri olacağım. 2 aylık dişi bir yavrum olacak.

Oğlum Pufy'nin 2 yaşını kutladık ve kendisinde bağışıklık düşüklüğü ve hafif bir mantar başladı. Bunlar dışında gayet iyi.
Sorularıma gelirsek

  1. Sorum :yavruya ve oğluma bulaşıcı bir hastalığın taşıyıcı olma ihtimallerine karşın virüs testi yaptıracağım ve testlerin sonucu çıkmadan,yavrunun aşıları bitmeden birbirleriyle karşılaşmayacaklar. Fakat oğlum veya yavru herhangi bir bulaşıcı virüsün taşıyıcı ise birbirlerine dokunmadan ortamdan veya bizim yolumuzla virüs bulaşma ihtimali var mı?
    2.Sorum: Oğlumun mantarı çok hafif gibi. Biraz tüyleri döküldü ve günde en fazla 3 defa kaşınıyor o kadar. Veterinerim önce bağışıklık sistemi için iğne yaptı. Mantar tedavisine daha başlamadı. Bu doğru bir tedavi yöntemi mi?
    3.Sorum: Yavrunun bulunacağı odaya oğlum normalde hep giriyor. Yavru gelince girmeyecek. Ortamdan mantarın bulaşma riski var mı? Etrafı elma sirkeli ile güzelce silmeyi düşünüyorum ama risk varsa yeterli olur mu?

  2. Sorum: Mantar için elma sirkesi sarımsaklı su ve batikon çok faydalı diye okudum. Mantar hakkında bilgisi olanlar tedavi hakkında izlenimlerini,yöntemlerini vs. anlatabilir mi? Birde mantar aşısının çok ağır ve karaciğeri yorduğunu,orada biriktiğini okudum. Bu doğru mu?

21 CEVAP

Reyyanhan

Ben sadece onların yeterli gelebileceğini düşünmüyorum . Bide kedinizi ne ile yıkıyorsunuz. .tüylerin de kalıcı hasar olmasin diye yine vedavetin cilt onarıci şampuanı var phytoshampoo for clean skin diye.. you tube da kedisi mantar olan bir kullanıcı sürekli kullanarak kedisini hiç tüy kaybı olmadan iyileştirmisti.

Reyyanhan

Tüyleri yok olunca psikolojik olarak da rahatsız oluyorlar . Ama vet sorun tabi .

patili

Verdiğin yöntem aynı kapıya çıkıyor canım benimkiyle. Öyle devam et gayet güzel. Evet huyundan anladıgım kadarıyla hiçbi sorun olmıcak yavru kedi ile ogluşun arasında. Brnim de bi arkdşım ogluju çiftleştirmişti. dişi kedi başkasının kedisiydi. cocuklar 2.5 aylık olduktan sonra yavrulardan birini eve getirdi. tabi babalık mefhumu kedilerde çok olmadığı için, terslik olması bekleniyor. Ama bu oğluş da çok uysal güzel ahlaklıydı. O yüzden hiçbir sorun olmadı eve yavru girince. Tek problem yavru kız sürekli oynamak isteyip babasının üstüne atlıyodu. Erkek de kalkıp başkanyere yatıyodu:)) oyun arkdşı olamadılar o kadar.

dollfacepersian

Patili
Elma sirkesine başlamak için veterinerime soracaktım ama iki veterinerimden de yanıt alamadım. Ben başlayayım o zaman. Fersan elma sirkesi almıştım. Üzerinde %100 doğal olduğu ve bir yarışmada en güvenilir marka ödülü aldığını yazdığı için aldım. Sizce iyi bir marka mı?

Miy_Hav

Sizi gördüğüme sevindim aylardır girmiyorsunuz

tika_waylan

Testi detaylı yaptır. Bazı testlerin sonucları dogru cıkmayabiliyormus (mesela corona), hani şu eliza testleri hemen sonuv verenlerde hata payı olabiliyormus bunu bir vet söylemişti bana.
Mantar bulasıcı cok iyi dezenfekte etmelisin.
Baska bir veteriner de bana sirkenin mantara cok faydalı oldugunu söylemişti. Sirke gercekten her derde devaymıs.Ben normalde de temizlik babında pamugu içme suyu ve organik sirkeye damlatıp arada tüylerini siliyorum oglumun.