Kendini Çok Yalayan Kedi

tyguler

Kedim kendini çok yalıyor. Hatta yalarken değişik sesler çıkarıyor. Ve tüyleri yalanmaya başladığından beri çok.dökülüyor. acana tüyleri çok yalandığı için dökülüyor olabilir mi
Eğer olabilirse ne yapmam gerek 7/24 kendini yalıyor

30 CEVAP

rebeccaztre

Veterinere götürün. Aşırı yalanması iyi değil. Cilt rahatsızlığı strese kadar gider. Aşıları tam mı? Ev kedisiyse sokağa salmayın.

ssos

Mamanızı değiştirmeyi denediniz mi?

mihriii

kendini çok yalaması bir davranış problemi diye biliyorum ama ne yapmanız gerek bilemedim ::

tyguler

@mihrii bu yavruluktan çıkmaya doğru yani bi 6-7 aylıkken başladı, o zamandan beri de tüy sorunu yaşıyoruz. Veterinere gidince anlatırım nasıl yapcaz diye umarım buluruz kendi de yalanırken değişik değişik sesler çıkarıyir ben bu kadar yalamasına gerek olduğunu düşünmüyorum tabiiki yalanıcak ama bu kadar fazla bence

ssos

Beebce Royal canin haircare mama deneyin yada hills proplan denediyseniz o zaten etki etmiyor.rc haircare iyi o konuda duyduğum kadarıyla.ayrıca kaliteli mamada vermeniz gerek

rebeccaztre

Ev kedileri (aşıları tam yaptırılan) dışarı çıkarılmamalı. Yaptırdığınız aşıların hiçbir anlamı olmaz ki? :)

tyguler

@ssos evet veterinerimin önerdiği mamayı denedim, tüy sağlığı vitaminleri denedim (vmp ve biofeline), furminator tarak kullanıyorum düzenli olarak, önceleri yıkıyordum yıkamayı bıraktım, herhangi bir sağlık sorunu da yok.

Aklıma bir tek bu geliyor kendini çok yalaması mı tüylerini döktürüyor acaba. Başka bir neden bulamıyorum çünkü

tyguler

@rebeccaztre yakında karma aşı için gideceğiz zaten, ev kedisi dışarı taş çatlasın 5 kere çıkarmışımdır onda da stres olacaktı daha çıkarmıyorum. Aşıları tam şimdi karma aşısı geldi onu yaptırmamız lazım onu haricinde 2 ayda bir parazit aşıları, kuduz aşısı, lösemi aşısı yapıldı yapılmaya devam ediyor.

Sokağa zaten salmam, sırf tüy döküyor diye kediyi dışarı atacak değiliz yani.

mihriii

:/*

tyguler

@ssos proplan elegant denedim veterinerimiz kullananlar memnun olduklarını belirtiyor demişti royal caninden hiç bahsetmedi. Ayrıca çok fazla mama değiştirdim bir süre mama değiştirmek istemiyorum kedimin sindirimi bozulcak yoksa.
Royal canin hair mama bu aralar çok duyuyorum, bir süre sonra deneyeceğim. Teşekkür ederim :)

alabalik32

Tüyleri döküldüğü için o kadar yalanıyor. Aynı durumdan bende muzdaribim. Multivitamin aldım. Mamazıda Proplan elegant derma plus a başladık.

cansuuranus

Gozunun ust tarafında tuyler dokulmeye baslamısmı ? Yanı kellik olusmus mu ? Bızdede aynı sorun vardır hekımımız alerjık mamaya gecirdı suan bıraz daha ıyıyız. Bıde cleapet aldım ben baya faydası oldu. sunu belırteyım bu mevsımler alerjıye cok yatkın bıde tam tuy dokme mevsımı .

tyguler

Evet gözünün üstünde de tüy dökülmesi var biz şu an felicia kısır hypoallergenic kullanıyoruz.
Proplan elegant derma plus da denedim hicbir işe yaramadı sadece kilo aldırdı

ayseguledaa

Mamayı değiştirirken farklı et türü denediniz mi? Benim de kedim 2 ay önce kendini ısırarak yalamaya başladı. Sonra bacaklarında açılmalar oluştu. Alerji kaynaklı da olabiliyor

tyguler

@ayseguledaa Tavuklu kullanıyorduk balıklıya geçtik.
Bu arada benim kedim de ısırarak yalıyor nedenini çözemedim