Irk Garantisi

miniyavru

Köpek çiftliklerinde ırk garantisi için ücret alıyorlarmıdır yani garantisiz alırsak daha ucuz olurmu?

32 CEVAP

Cotontzu_Siri

2000, 1500 arası

dollfacepersian

Yanlış hatırlamıyorsam önceki forumunuzda havlama,az tüy dökme ve apartmana uygunluk kriterleriniz vardı.
Tüy dökme durumu her kopekte olur. Bu ırkından çok kaliteli mamalar ile beslemenize ve düzenli tüy bakımı yapmanıza bağlı bir durum. Bunlar olmazsa en az tüy döken safkan bir olsada bolca tüy döker.
Havlama durumu ise köpeğinizi nasıl yetiştirdiğinize bağlı bir durum aslında. Liderliği oturtur,düzenli olarak enerjisini atmasını sağlarsanız ve onu mutlu ederseniz sorun olmaz. Köpekler öyle nedensizce havlamazlar zaten.
Ayrıca karakter ile ilgisi varsa her kopeğin kendi karakteri vardır ve ırkı bunda tamamen belirleyici değildir. Tabi ki ırkın karaktere etkisi vardır ama alacağınız köpek gerçekten safkan olsa bile kendine has bir karakteri olacaktır.

dollfacepersian

Apartmana uygunluk konusunda yeterli egzersiz ve alan sağlanırsa en büyük ırklar bile evde kediden farksız bakılabilir bence

Cotontzu_Siri

dollfacepersian
tüy dökme durumu cinsten cinse çok fark gösterir ve maltese tüy dökmez (en fazla ilk baharda hiç denilecek kadar az döker) koku ise genelde tüy ile doğru orantılıdır
havlama da cinsten cinse fark gösterir ama bu genel olarak eğitime bağlı (bazı istisna cinsler var)
Karakterde cinsin büyük etkisi vardır ama her köpek farklıdır

miniyavru

Cotontzu_Siri seçer siz hesaplamada 3000 TL denmiştir saydınız

dollfacepersian

Cotonzu_Siri
Demek istediğim cinsi ne olursa olsun kaliteli bir mama ve tüy bakımı ile tüy dökme sorunu en aza indirilebilir bence.
Havlama da yetiştirme yani eğitimle çözülebilecek bir sorun. Bazı cinsler fazla havlıyor olabilir ama ortada hiç bir şey yokken nedensizce herhangi bir köpeğin havlayacağını sanmıyorum.
Ben cinsin karakteri çok fazla etkilediğini düşünmüyorum. Mesela örnek olarak pitbull lar baskın karaktere sahip ırklar olarak geçer ama uyumlu karaktere sahip pitbull larda olabilir.
Goldenler için ise çok tavsiye edilen uyumlu ırk arasındadırlar ama baskın karakterli goldenler olabilir. Bu iki örneğe sahip köpekler gördüm ve %90 safkanlardı

Cotontzu_Siri

miniyavru
anlamadım??

dollfacepersian
evet ama bazı aileler için bu cidden bir problem, benim annem yerde 1 tüy teli görmeye katlanamaz. her ne kadar iyi bakılırsa bakılsın cins bu konuda en büyük etken
havlama eğitimle çözülebilir ama bazı cinsler koruma özelliklerinden ötürü bu huylarından kurtulamayabiliyorlar ve bu ciddi bir problem olabiliyor
her köpek cinsinin özelliğini taşımak zorunda değil ama cins genel olarak karakteri etkiler

tika_waylan

Bunu ırkcılık olarak görüyorum insan dostunu parayla satın alır mı? Hiç etik bulmuyorum hadi oldu diyelim ırk garantisi ne ya nazi gibi insanların kafatası olcmesi gibi.
Cins hayvan istemek normal buna karsı degilim cevrenizden arkadasınızdan sorarak arsstırarak ys da barınaklsr sahiplenme siteleri bulabilirsiniz daha gecen cocker gördüm yavru ücretsiz sahiplendiriliyordu. Köpek çiftlikşerine para kazandırmayın pet shoplara da satın almayın Sahiplenin

miniyavru

Ayrıca bu başlığı alırsam garantisiz alacağım daha ucuz olurmu diye sordum

Cotontzu_Siri

o zaman net cevap: olur :D

Cotontzu_Siri

aynı şey benim için de geçerliydi ama aslına bakarsanız kırmalar da kriterlerinizi net olarak karşılıyor

Miy_Hav

Bak aynı yastayız ama yaptığın hoş değil bir ırka karar ver ve onun hakkında araştırma yap oyuncak değil bu fiyatına göre köpek mi alınır

Cotontzu_Siri

Fiyatına göre almıyor ki, standartlarına uygun olarak maltese seçmiş.

Miy_Hav

Jack Russel alacaktı?

Miy_Hav

Tikawaylan
Öncelikle geri dönmenize cook sevindim =) insanlar istediği ırkı satın alabilir mesela ben sokaktan ya da barınaktan almak zorunda değilim hatta alamam da ama alanlar sevap işliyor o ayrı mesele
Bacaklarımda kronik bir sorun var bu yüzden enerjisi az;
Annemin tüye alerjisi var o yüzden tüy dökmeyen;
Önceden kangal baktım ve tam 1 yıl tuvalet eğitimi aldiramadim çok uğraştım günde 5 saat kaka temizliyordum o yüzden ben maltese terrier seçtim bana uygun olan bir ırk lütfen insanları böyle yargılamayin