Golden Yavrusu

Üç gün önce dört aylık bir Golden yavrusu sahiplendim. Sahiplendiğim kişi villada yaşayan biriydi ve bu dört ay süresince sürekli bahçede tutmuşlar, eve sokmamışlar. Bu yüzden ev yaşamına dair eğitimi ve tuvalet eğitimini vermemişler. Şu an kızım dört aylıkken sıfırdan başlamış gibi tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum. Evimin bir odasını ona ayırdım, talaş ve gazetelerle kapladım. Fakat odaya bıraktığım an aşırı havlamaya başlıyor. Sustuğunda ara sıra kendisini çokta yalnız hissetmemesi içi odadan çıkarıyorum; fakat çıkardığım an tuvaletini yapıyor. Yavru olduğundan dolayı tutamadığını da biliyorum. Tuvaletini yapınca tekrar odaya koyuyorum, yapmamasını anlaması için. Bana bir yol gösterseniz? En azından doğru mu yanlış mı yaptığımı bileyim.

9 CEVAP

Reyyanhan

Siri.. Bi bak istersen ...

Cotontzu_Siri

teşekkürler reyyanhan :) aslında bir kere yazdım gerisi kopyala yapıştır :D
talaş ve gazeteden ziyade, çiş pedi kullanmanızı öneririm. bir odaya kapatmayın, görebileceğiniz bir yerde olsun. en etkili şu şekilde öğretebilirsiniz.
Öncelikle tamamen öğrenene kadar köpeği eve salmamalısınız.
Ona bir alan belirleyin (sık bulunduğunuz bir odada, örneğin: oturma odası), etrafını çıkamayacağı şekilde kapatın (çit vb. ile) ve içine eşyalarını (yatak, mama/su kabı vb.) koyup geri kalan her yeri çiş pedi ile doldurun. Birkaç hafta kadar bu alanda kalsın, 4-5 günde bir ped sayısını azaltın.
Hatasında burnunu sürtün sonra çiş pedine koyun, doğru yere yapınca ödüllendirin.
Daha sonra ona odayı açın ve yine aynı ödül/ceza yöntemini uygulayın.
Sonrasında eve salın ve bu uygulamaya devam edin ancak evdeki halı, paspas, kilim vb. şeyler işinizi zorlaştıracaktır.

Reyyanhan

Okuduğum ve duydukları m bunlar. Tecrübeli değilim. Tecrübeli arkadaşı çağırdık geliyor . :)

Reyyanhan

Ahana da geldi :) bi benim anlatimima bak bide sirinin.

Cotontzu_Siri

Haha :) Benimkinin özetini çıkarmışsınız :D

Reyyanhan

Dimi. :) seninki daha detaylı daha bilinçli olmuş. Benim ki güven vermiyo :) acaba mi sorusu yaratır gibi duruyo :)

Reyyanhan

Biraz daha öğreneyim. İleride kopek de beslicem ♡

Reyyanhan

Alanını daraltmaniz gerekli. Ped lerde n bolca sermelisiniz. Pedin üzerine etmeli. Gün geçtikçe ped leri azaltmalisiniz . 2 günde bir pedlerden birini alın. Ama ilk önce pede yapmasını öğretin. Bunun için eğitim spreyle ri var. Onları almalısınız .

Cotontzu_Siri

tek fark, benimkinde sprey yok :D