Kedim Kakasına Basıyor :(

arkadaşlar selam. 7 aylık erkek british shorthair cinsi beyaz bir kedim var. 2 aylık olduğundan beri bizde. tuvalet eğitimi olmasına rağmen sahiplendiğimizden beri asla poposunu temizlemiyor yalamıyor. yalaması için her yolu denedim malt sürme su fışkırtma her şeyi yaptım ama yok temizlemiyor sadece pipisini yalıyor acaba diyorum testislerinden ulaşamıyor mu çünkü yalama pozisyonu alınca poposunu göremiyor her defasında evde peşinden kosturmaktan çok yoruldum sildirmiyor da. bunun haricinde ne zaman kaka yaparken yakalasam her defasında kakasını örtmeye çalışırken üstüne basıyor ve bütün kakayı kum kabının etrafına dağıtıyor. hele ki cıvıksa banyo batıyor bütün ev batıyor. demin mesela yine kakasına bastı ayaklarını yıkayana kadar canım çıktı bütün yüzüm tırmık içinde. ben uzun yıllardır okb hastasıyım fakat buna rağmen hayvanları çok sevdiğim için kedi sahiplendim. ama ben tuvaletini yaparken denk gelmezsem diğer zamanlar napıyor basıyor mu bilmiyorum evdeki eşyalar hep dışkı kokuyor ondan anlıyorum eve taşıdığını. çok uzun yazdım ama nolur biri tavsiye versin gerçekten hastalığım yüzünden baş etmekte çok zorlanıyorum kedimi de çok seviyorum ama napacagimi bilmiyorum. nolur yardım edin.

13 CEVAP

dezgicavus

Okb değilim ama sizi o kadar iyi anlıyorum ki 😅 kısırlaştırma sonrası boyunluktan göremeyince benim ki de her yerine bulaştırdı, yetişemezsem pati izleri belli oluyordu o kadar, sürekli pati ve boyunluk yıkadım, sizin düşündüğünüz gibi yapınca kumdan aldım ama her zaman yetişemiyor insan ya da duymuyor. Umarım çaresini vardır. Yapınca kumdan alın deneyin belki zaman geçince basmaz olur.

Ayselifcoco

Merhaba, sorununuza nasıl bir çözüm bulabilirsiniz bilmiyorum ancak bir ayrıntıya takıldım. Kakasının cıvık olmasını dikkate almanızı öneririm veya ne yediğinde cıvık olduğuna dikkat etmenizi öneririm. Oğlumun da bir bağırsak problemi var beş aylık olacağız aylardır tam anlamıyla sert kaka göremedim ancak hekim dikkat edilmediği takdirde kronik duruma dönüşebileceğini söyledi. Biz aylardır probiyotikler bentonit killer mücadele ediyoruz. Sizi de eğer sürekli devam eden bir durum varsa diye bilgilendirmek istedim. Sevgiler

Cevabınız için çok teşekkürler. Kedimin kakası sürekli cıvık değil sadece 1 gündür öyle. İlk defa %100 ton balıklı yaş mama aldım ondandır diye tahmin ediyorum bir daha vermeyeceğim. Sorunumun tek çözümü kedimi tuvaletini yaptıktan hemen sonra kapamasına izin vermeden kumdan almakmış gibi geliyor. Ama bunu yapmam ne kadar doğru bilemiyorum.. Deneyeniniz oldu mu acaba?

Ayselifcoco

Öyleyse çok sevindim devamlı bir problem olmamasına 🌸
Ben çocuklarımın kakalarına bakacaksam yaptıklarından sonra hemen onları banyo dışarısına çıkarıyorum sonra kürekle alıp atıyorum. Dediğiniz bir çözüm olabilir. Belki bir süre sonra kendisi de kapatmayı öğrenir 🙏🏻

Maths8081

Benim kedimde de aynı sorun vardı ben dışkılarken yanında bekledim yaptıktan sonra kum kabının önüne çektim ordan dönüp kapattı bir kaç kez tekrarladım bu şekilde belki sizde de işe yarar benimki çok kazıyordu kazdığı çukurda tek pati kalıyordu o yüzden de dışkısı ayağına bulaşıyordu

deniznergis

kum seviyesi azalınca ve tuvalet kabı ufaksa kakaya basma sorununu bende yaşadım şu an xxl tuvalet aldım içerisinde çok rahat hareket edip kazıp gömebiliyor.

Maths8081

Bu arada benim kedim de poposunda kalıntı yoksa çok güzel yalıyor ama kalıntı varsa hayatta yalamıyor ancak malt sürersem yalıyor tabi her zwman mümkün olmuyor bazrn ben uyurken yapmış oluyor çünkü. Hergün sürmüş müdür heryere deyip temzilij yapmaktan ellerim parçalandı dışkısı da normal iken bile popoda nasıl kalıntı oluyor aklım almıyor

maths8081 inanın sizi o kadar iyi anlıyorum ki.. bir temizlik manyağı olarak kedi sahiplenmek benim için oldukça zor bir süreçti. ama kedilerin çok temiz canlılar olduğunu da biliyordum kedi sahiplenen hiçbir tanıdığımın başına böyle bir şey gelmemişti ama ben yine de sırf bu yüzden araştırıp en titiz kedi cinsini sahiplendim sanıyordum ama kediden kediye değişiyormuş sanırım.. her gün her yeri kontrol etmekten çok yoruldum gün içerisinde evde değilim çalışıyorum bu nedenle kedimi kaka yaparken kontrol etmem mümkün değil katı dışkıyı poposuna nasıl bulaştırır benim de aklım almıyor inanın. ben istesem yapamam mesela 😂 defalarca kum değiştirdim acaba kum mu problem kapatamıyor mu diye en kaliteli kumu aldım fakat asgari ücretle çalışıyorum haliyle aldığım maaş bir tek geçinmeme yetiyor kuma çok para harcayamıyorum. yani kedim gerçekten cinsi gibi cins popoyu da asla sildirmiyor nasıl bir gurursa oğlum madem sildirmiyorsun yala diyorum yok patiye bulaşan kakayı sileyim diyorum yok katiyen sildirmez gider bi yere sürterek temizler. başıma ağrılar giriyor sırf bu yüzden kedimi aileden birine vermeyi bile düşündüm çok sevmeme rağmen. bu yazıyı yazdıktan 1 saat sonra kedim yinr tuvalete gitti bu sefer de afedersiniz örterken parçalanmış kakayı patisiyle dışarı attı banyo bok içinde yani inanın masumlar apartmanındaki safiye gibi her yer pislik içinde diye diye geziyorum evin içinde işin trajik yanı her yer pislik değil bok içinde...

Maths8081

Ben de çalışıyorum ki çocuğum var tonla işim var ve çocuklara bile salonda bisküvi yediklerinde söylenen anneyim kırıntı oldu diye😀 ben böyle kabul ettim açıkçası napayım tenizlerim diyorum en son çare mamasını değiştireceğim bakalım rahata erer miyim

Maths8081

Bence siz de mama değiştirmeyi düşünün hemen vermeyin kedinizi. Bu arada ayağına bulaştıysa kumda temizlemek için sürtüyorlar o zaman da kakalar parçalanıyor dışarı düşüyor. Kaka kıvamı da anladığım kadarıyla çok sert değil probiyotik kullanıp düzeltmeye çalışın olmazsa mama değişimi yapın verirseniz sonradan çok üzülürsünüz

Mert2021

merhaba, bir çözüm bulabildiniz mi sorununuza?

ayrıca bu cinsin özellikle çok titiz olduğunu duyarak sahiplendim fakat benim ki öyle değil yani kum kabı da açık ve xl basmaması için alan büyük yani ona rağmen her defasında aynı şeyi yapıyor kazma ve kapama dürtülerini engellemek istemiyorum ama en sonunda tuvaletini yaptıktan sonra hemen dışarı çıkarıp ben kapatıcam kakasını aklıma başka çözüm gelmiyor 😢

merhaba, ne yazık ki bulamadım hala sorun devam ediyor :(